۵ نشانه كمبود روی در بدن

۵ نشانه كمبود روی در بدن

اعصاب سنج: عنصر ˮرویˮ بعنوان یك ماده معدنی ضروری، عملكردهای مختلفی در بدن دارد كه تقویت سیستم ایمنی و كمك به تقسیم سلولی همچون آن هاست.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، علائم كمبود "روی" در بدن كاملاً عمومی و كلی هستند و بنا بر این این امكان وجود دارد كه فرد به آنها توجه نداشته باشد.
بنا بر گزارش "مدیكال دیلی" در صورتی كه با بیشتر یا تمامی علائمی كه در ادامه به آنها اشاره می شود روبرو هستید، لازم است با پزشك مشورت كنید:
پوست
كندی بهبود جراحت ها می تواند به كمبود "روی" مربوط باشد. نتایج بررسی ها نشان داده است كه "روی"، نقش مهمی در عملكردهای طبیعی پوست همچون بهبود بافت های لطمه دیده بازی كند. همین طور گروهی از متخصصان به بررسی این مساله پرداختند كه آیا این ماده معدنی در درمان آكنه باز مؤثر است. هرچند متخصصان پوست در مورد كارایی این شیوه درمانی اختلاف نظر دارند.
كارشناسان بر این باورند كه این تأثیرِ "روی" از خواص آنتی باكتریال و ضد التهابی آن ناشی می شود.
اشتها
از آنجایی كه پایین بودن سطح این ماده معدنی می تواند به حالت تهوع منجر شود و تا حدودی بر حس هایی همچون بویایی و چشایی باز تأثیرگذار است، از دست دادن اشتها از دیگر نشانه های كمبود "روی" است كه باید مورد توجه قرار گیرد. هرچند متخصصان در مورد ارتباط بین كمبود "روی" و بی اشتهایی در انسان به نتیجه قطعی دست پیدا نكرده اند برای اینكه این علائم تنها در مطالعات بر نمونه های حیوانی مشاهده شده است.
بینایی
بدن برای انتقال ویتامین A از كبد به شبكیه چشم به ماده معدنی "روی" نیاز دارد. این ماده به تولید ملانین و رنگ دانه حفاظت كننده از چشم ها كمك می نماید. مشكلاتی همچون قدرت دید ضعیف و آب مروارید می تواند به كمبود "روی" ارتباط داشته باشد.
رشد
گروهی از متخصصان علوم پزشكی در بررسی های خود بر نقش "روی" در رشد سلولی تاكید نمودند. در نتیجه سطح ناكافی از این ماده معدنی به تأخیر در فرایند رشد منجر می شود.
ذهن
كمبود شدید و خفیف ماده معدنی "روی" با مشكلات خلق و خو مرتبط می باشد. احساس خستگی و زودرنجی همچون علائمی هستند كه می توانند از كمبود "روی" ناشی شوند. همین طور نتایج بعضی از بررسی ها از آن حكایت می كند كه كمبود این ماده معدنی در كودكان با خطر ابتلاء به اختلال كم توجهی-بیش فعالی مرتبط می باشد. هرچند این ارتباط مورد تأیید قرار نگرفته است.1397/11/11
21:16:30
5.0 / 5
5127
تگهای خبر: پزشكی , ویتامین
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج