در نامه ای به دبیر كل سازمان ملل متحد

مرندی: تصمیم گیری درباره عدم استفاده از واكسن نامطمئن را حق مسلم خودمی دانیم

مرندی: تصمیم گیری درباره عدم استفاده از واكسن نامطمئن را حق مسلم خودمی دانیم

به گزارش اعصاب سنج رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در واکنش به اظهارات اخیر یکی از مسئولان سازمان جهانی بهداشت درباره برنامه ایران برای خرید واکسن کرونا، با اعلان اینکه حق مسلم خود می دانیم که نسبت به رد واکسن هایی که دارای فناوری نامطمئن بوده و یا از آزمایش، ایمنی یا قابلیت اطمینان ناکافی برخوردارهستند، تصمیم گیری نماییم، اظهار داشت: بسیار سپاسگزار خواهیم بود اگر تصمیمات ما را بیشتر سیاسی نکنید و با کمک به ما در دستیابی به همه تجهیزات پزشکی، فناوری های مورد نیاز، داروها و واکسن های قابل اعتماد برای کنترل این بیماری همه گیر، از ما حمایت کنید.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر سیدعلیرضا مرندی در نامه ای به آنتونیو گوترش – دبیرکل سازمان ملل متحد آورده است: «اینجانب در مکاتبات مختلفی در تاریخ های ۲۶ نوامبر ۲۰۱۲ و ۲۶ ژانویه ۲۰۱۳و ۲۱ اگوست ۲۰۱۳ و ۱۴ می ۲۰۱۹ و دوم آوریل ۲۰۲۰ به سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی بارها تاکید کرده ام که تحریم های ظالمانه آمریکا و کشورهای غربی حامی آن منجر به عدم دسترسی داروهای حیاتی برای مردم ایران شده و آنها را از اساسی ترین حقوق انسانی خود محروم نموده است. این تحریم های ناروا و ناتوان کننده در چندین دهه از زمان جنگ تحمیلی رژیم صدام حسین مقابل ایران که ایالات متحده و خیلی از کشورهای غربی در تامین تجهیزات نظامی و سلاح های شیمیایی از او پشتیبانی نمودند تا به امروز یعنی در همه گیری کرونا به ما تحمیل شده و می شود.
کووید ۱۹ به کل کشورهای جهان ضربه زده است که در مورد برخی کشورها مانند جمهوری اسلامی ایران بدتر از دیگر کشورها بوده است و برای مردم ایران به سبب ادامه تحریم های وحشیانه ای که آنها را از دسترسی به داروها و تجهیزات پزشکی محروم نموده، فرصت لازم و توان ضروری را گرفته است. تاسف آور است که همه این اتفاقات حدودا در سکوت کامل سازمان های مدافع حقوق بشرغربی و نهادهای بین المللی که باید خواهان دسترسی ایران به کمک های پزشکی در ضمن این همه گیری جهانی باشند، صورت گرفته است.»
مرندی در ادامه نامه آورده است: «علیرغم همه این فشارهای ظالمانه، ایران طی چهار دهه گذشته موفق شده است فاکتورهای بهداشتی خودرا بطور قابل توجهی بهبود بخشد و نمونه توسعه ای برای غرب آسیا و فراتر از آن باشد. ایران با کمک شبکه های مراقبت های بهداشتی و کمک های مردمی، در مقایسه با کشورهای مشابه که برخلاف ما از دسترسی به همه امکانات و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برخوردار می باشند، پیشرفت چشمگیری در مراقبت های بهداشتی برای جمعیت خود داشته است. شکی نیست که اگر تحریم های ظالمانه آمریکا نبود، شیوع ویروس کرونا در ایران از یک میلیون و دویست هزار نفر و میزان مرگ و میر از ۵۶۰۰۰ نفر می توانست بسیار کمتر باشد.»
در ادامه نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است: «در حالیکه مفهوم سکوت شما و دیگر سازمان های مدافع حقوق بشر در مقابل این تحریم های ظالمانه پزشکی هنوز برای جامعه پزشکی ما روشن نیست منظور این گفته مدیر اجرائی برنامه فوریت های سلامت سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس مطبوعاتی اخیرش در واکنش به سخنان رهبرما آیت الله خامنه ای که واکسن هایی که به اندازه کافی آزمایش نشده را رد کرده اند چیست که گفته است: " کرونا را سیاسی نکنید".
برای ما، عدم موفقیت سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به تحریم های غیرانسانی آمریکا همان چیزی است که "سیاسی" شده است. ما نگرانیم که سازمان بهداشت جهانی به نفع فن آوری آمریکا که بطور کافی آزمایش نشده است و می تواند جان خیلی از مردم جهان را به خطر بیندازد تمایل پیدا کرده است و این بمنظور بازگشت مجدد ایالات متحده در این سازمان باشد. توضیح دیگری در این خصوص وجود ندارد که چرا یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی خودرا درگیر تصمیمات منطقی، سنجیده و علمی یک کشور عضو (یعنی جمهوری اسلامی ایران) می کند.»
وی در ادامه نامه خود آورده است: «دانشمندان ایرانی به سختی تلاش نموده اند تا واکسن های کرونا را تولید کنند که اگر تحریم ها نبود زودتر موفق می شدند، ما آمادگی داریم واکسن را از هر منبع خارجی که مطمئن هستیم، در اختیار مردم خود قرار دهیم. آنچه که نسبت به آن باید محتاط باشیم تزریق واکسن mRNA به مردم است که این نوع واکسن با سرعت بی سابقه ای، بر طبق فناوری که هیچ گاه قبلا مجوز نداشته، تولید شده است. عوارض جانبی بالقوه طولانی مدت این نوع واکسن آنقدر نامشخص است که حتی شهروندان آمریکایی (در صورت مبتلاشدن به عوارض آن) مجاز به پیگیرد قانونی از شرکتها یا دولت نیستند. چرا ما باید از کشورها یا شرکت هایی که کارآیی و ایمنی کافی واکسن را اثبات نکرده اند، واکسن خریداری نماییم و سپس آنها را روی مردم کشورمان آزمایش نماییم، همان مردمی که تحت تحریم های پزشکی از چنین کشورها صدمات زیادی خورده اند؟ ما به خوبی می دانیم که واکسن های تولید شده با تکنولوژی جدید mRNA هیچ تضمینی برای اثربخشی طولانی مدت بدون عوارض جانبی ندارند، در حالی که خیلی از منابع علمی به عوارض جانبی احتمالی طولانی مدت آن اشاره می کنند، سال ها زمان خواهد برد تا با بدست آوردن داده های علمی از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کرد.
ما مستقل می باشیم و حق مسلم خود می دانیم که نسبت به رد واکسن هایی که دارای فناوری نامطمئن بوده و یا از آزمایش، ایمنی یا قابلیت اطمینان ناکافی برخوردارهستند تصمیم گیری نماییم. بسیار سپاسگزار خواهیم بود اگر تصمیمات ما را بیشتر سیاسی نکنید و با کمک به ما در دستیابی به همه تجهیزات پزشکی، فناوری های مورد نیاز، داروها و واکسن های قابل اعتماد برای کنترل این بیماری همه گیر، از ما حمایت کنید.»
منبع:

1399/10/23
12:21:27
0.0 / 5
3884
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج