روایت رییس بیمارستان شهدای تجریش از روزهای سخت كرونایی؛

ابتلای بیش از ۳۵۰ تن از كادر بیمارستان شهدای تجریش به كرونا

ابتلای بیش از ۳۵۰ تن از كادر بیمارستان شهدای تجریش به كرونا

اعصاب سنج: رئیس بیمارستان شهدای تجریش اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا شاید یکی از اصلی ترین دغدغه های مسئولان مراکز درمانی و بهداشتی ترک محل خدمت پرسنل درمان خصوصا پرستاران بود، ولی پرستاران نه فقط محل خدمت خودرا ترک نکردند بلکه تمام قد و با همه قوا در خدمت مردم و خط مقدم دفاع از سلامت حضور داشتند و ایستادگی کردند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر رضا جلیلی خشنود ضمن قدردانی از تلاش نیروهای کادر درمان، بهداشت و پشتیبانی بیمارستان شهدای تجریش در دوران کرونا، اظهار نمود: با شیوع کووید ۱۹، ویروسی ناشناخته با ماهیت همه گیری بالا و در بعضی موارد کشنده، شاید یکی از اصلی ترین دغدغه های مسئولان مراکز درمانی و بهداشتی ترک محل خدمت پرسنل درمان خصوصا پرستاران بود، ولی پرستاران نه فقط محل خدمت خودرا ترک نکردند بلکه تمام قد و با همه قوا در خط مقدم دفاع از سلامت مردم حضور داشتند.
دکتر خشنود ضمن یادآوری مشکلات و چالش های پرسنل بخشهای کرونائی اشاره کرد: مراقبت بی کم و کاست از بیمارانی که به دنبال مبتلاشدن به کرونا در بیمارستان ها بستری می شوند از اهمیت ویژه برخوردارست و این درحالیست که بخش اعظمی از این مسئولیت دشوار بردوش کادر پرستاری قرار گرفته، تلاشگرانی که متاسفانه مدت زمان زیادی هم از خانواده خود دور هستند.
کارنامه جانفشانی مدافعان سلامت درخشان تر از همیشه
بگفته رئیس بیمارستان شهدای تجریش، پرستاران نسبت به خدمات رسانی به تک تک افراد جامعه دغدغه مند هستند و تا به امروز با همه سختی ها و موارد زیاد ابتلای خود و انتقال ویروس به خانواده بازهم پای کار بودند و در بالاترین سطح ممکن خدمات بهادار ای ارایه داده اند.
ایشان سپس کارنامه ایثارگری و جانفشانی مدافعان سلامت را درخشان توصیف کرد و افزود: خیلی از نیروهای ساعی بیمارستان شهدای تجریش زمانیکه به کرونا مبتلا می شدند به محض بهبودی و یا حتی در بعضی موارد باوجود ضعف جسمانی باز هم سنگر خدمت را خالی نگذاشتند و به مراقبت بیماران ادامه دادند.
وی با اشاره به اینکه از روز شیوع بزرگترین چالش قرن تا به امروز حتی یک روز بدون بحران هم نداشتیم، یکی از با اهمیت ترین چالش های روزهای اول کرونائی را کمبود تجهیزات حفاظت فردی کارکنان و پرسنل دانست و اظهار داشت: از همان روزهایی که شیوع ویروس کرونا اعلام شد، مصرف وسایل حفاظت فردی بالارفت به شکلی که تقاضا بیشتر از تولیدات کشور بود هر چند که این امرمشکلی در تمام مراکز درمانی دنیا بود ولی باتوجه به این که تامین و تضمین سلامت کارکنان یکی از با اهمیت ترین وظایف متولیان و سیاست گذاران حوزه بهداشت است، تامین و تولید این وسایل حفاظتی در اولویت قرار گرفت.
ابتلای بیش از ۳۵۰ تن از کادر بیمارستان شهدای تجریش به کرونا
دکتر خشنود یکی دیگر از مشکلات کادر درمان و بخش های مختلف خدماتی و پشتیبانی در بیمارستان ها را کمبود نیروی انسانی دانست و اشاره کرد: این درحالیست که فقط تا به امروز بیش از ۳۵۰ نفر از کادر درمان و پشتیبانی بیمارستان شهدای تجریش به ویروس کرونا آلوده شده و از مرخصی استعلاجی استفاده کردند.
رئیس بیمارستان شهدای تجریش در ادامه با اشاره به اینکه از شروع شیوع بیماری کووید ۱۹ و از آنجایی که در موج اول تعداد اشغال تخت بسیار بالا رفت، نسبت به استخدام و بکارگیری پرستاران ۸۹ روزه اقدام شد، اظهار داشت: این راهکار در عین حال که از خستگی و بی رمقی کادر درمان کاست به میزان قابل توجهی هم در ارائه خدمت باکیفیت تر به بیماران اثر گذار بود.
دکتر خشنود افزود: البته در طرح های جدید بکارگیری پرستاران ۸۹ روزه به صورت خرید خدمت یا به صورت طرحی و یا تمدید طرح در دستورکار است و این افراد در اولویت استخدام قرار دارند.
رئیس بیمارستان شهدای تجریش اظهار نمود: با شروع پاندمی کرونا و عدم مراجعه بیماران غیر کرونائی به سبب ترس از مبتلاشدن به بیمارستان ها یک دفعه با کاهش مراجعات غیر کرونائی مواجه شدیم، بدین سبب تعدادی از بخش های بیمارستان را با هم ادغام کردیم تا بتوانیم از نیروهای این بخش ها برای درمان بیماران مبتلا به کرونا کمک بگیریم.
رسالت بیمارستان ها ارائه خدمت باکیفیت به تمام بیماران است
وی با اشاره به این که رسالت بیمارستان ها ارائه خدمت باکیفیت به تمام بیماران است اظهار داشت: جداسازی اورژانس و بخش های کرونائی از بخش های غیر کرونائی از همان روزهای اول شیوع اپیدمی در بیمارستان شهدای تجریش شروع شد، به شکلی که در بازه زمانی کمتر از دو تا سه هفته بیش از ۵ بخش بستری بیمارستان به کرونا اختصاص داده شد.
رئیس بیمارستان شهدای تجریش با یادآوری این که همچنان خیلی از ابعاد مختلف ویروس کرونا ناشناخته است، در مورد اجرای پروتکل های درمانی درباره مبتلایان به کرونا توضیح داد: خیلی از دستورالعمل ها و شیوه نامه های سازمان بهداشت جهانی و یا سایر کشورهای پیشرو در زمینه درمان مدام به روز رسانی می شد و حتی بسیاری از این درمان ها هم ناکارآمد و یا بطور کلی مردود اعلام می شد.
درمان بیماران بدحال کرونائی با روش های نوین
دکتر خشنود به یکی از اقدامات خلاقانه وزارت بهداشت در درمان مبتلایان به کووید اشاره نمود و اظهار داشت: ضمن این که درمان بیماران کرونائی طبق پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت انجام می شود، اما در موارد خاص و معدود، درمان بیماران بدحال با روش های نوین که به تایید شورای پژوهشی دانشگاه رسیده، انجام می شود.
وی از چاپ بیش از ۵۰ مقاله معتبر تحقیقاتی توسط پژوهشگران بیمارستان شهدای تجریش آگاهی داد و اضافه کرد: نتیجه این پژوهش های بالینی در قالب مقالاتی به همراه برچسب های اخلاق در مجلات معتبر جهانی انتشار یافته است.
مدیریت بحران را بشناسیم تا ضریب خطا به کمترین مقدار برسد
وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه با اعمال محدودیت های جدید تعداد بیماران بستری به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است ابراز امیدواری کرد که این روند همچنان ادامه پیدا کند.
دکتر خشنود تاثیر پررنگ توسعه زیرساخت های ارتباطی در مواجهه با بحران ها و رویدادهای احتمالی آینده را تصریح کرد و اظهار داشت: تلاش دو چندان دستگاهها خصوصا در حوزه بهداشت و درمان برای جبران کاستی ها و ایجاد آمادگی برای مواجه اصولی با بحران ها ضرورت دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی اشاره کرد: لازمه مواجهه درست با رویدادها این است که مدیریت بحران را بشناسیم و هر کدام از ما یک مدیر بحران باشیم چونکه این دانش برای تضمین موفقیت و پیش گیری از ایجاد کمترین ضریب خطا لازم است.
منبع:

1399/10/24
13:06:44
0.0 / 5
1295
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج