یافته محققان سوئدی؛

ارتباط آمادگی جسمانی با افزایش ریسك پسوریازیس

ارتباط آمادگی جسمانی با افزایش ریسك پسوریازیس

دانشمندان هم اکنون ارتباط بین آمادگی جسمانی پایین در بزرگسالان جوان و افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری خودایمنی پسوریازیس را نشان داده اند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد دریافتند برای مردانی که وارد آموزش نظامی الزامی می شوند و دارای کمترین تناسب اندام هستند، احتمال ابتلاء به پسوریازیس در سنین بالاتر ۳۵ درصد بیشتر از افراد متناسب است.
این مطالعه برپایه داده های بیشتر از ۱.۲ میلیون مرد ۱۸ ساله حاضرشده در خدمت الزامی در نیروهای مسلح سوئد بین سال های ۱۹۶۸ و ۲۰۰۵ انجام شده است. در خلال مراحل ثبت نام، همه این جوانان تست آمادگی جسمانی را با یک دوچرخه ورزشی انجام دادند.
محققان داده ها را با عنایت به تناسب اندام مردان در سه سطح تناسب اندام کم، متوسط و بالا تقسیم کردند. سپس آنها داده ها را با سایر داده های در رابطه با کدهای تشخیصی پسوریازیس و بیماری مفصلی آرتریت پسوریازیس مقایسه کردند.
بعداً در سنین ۳۷ تا ۵۱ سالگی، بیشتر از ۲۳ هزار نفر از سربازان وظیفه گرفتار پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس شده بودند. در گروه با آمادگی جسمانی کم، ۲.۵ درصد به یکی از این دو بیماری مبتلا شدند، در صورتی که در گروه با آمادگی جسمی بالا تنها ۱.۷ درصد این بیماری را داشتند.
بنابراین هرچه مردان هنگام ورود به سربازی، تناسب اندام کمتری داشته باشند، نسبت افرادی که بعداً به بیماری پسوریازیس یا آرتروز پسوریازیس مبتلا می شوند، بیشتر است.
تحقیقات نشان داد در گروه با تناسب اندام کم، خطر ابتلاء به پسوریازیس ۳۵ درصد بیشتر و خطر ابتلاء به آرتروز پسوریازیس ۴۴ درصد بیشتر از گروه با آمادگی جسمانی بالا بود.
«مارتا لاسکووسکی»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «ما دریافتیم بین کاهش تناسب اندام و افزایش ریسک ابتلاء به پسوریازیس و آرتریت پسوریازیس ارتباط وجود دارد، اما رابطه علّی و معلولی ان مشخص نمی باشد. از اینرو نمی توان اظهار داشت که با ورزش می توان از این مشکلات سلامتی پیشگیری کرد.»
وی در ادامه می افزاید: «مطالعات قبلی نشان داده اند که آمادگی جسمانی کم با افزایش ریسک ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی همراه می باشد، و پسوریازیس هم بنابراین با افزایش ریسک بیماری های قلبی عروقی مرتبط می باشد.»
تحقیقات قبلی نشان داده که به صورت کلی افراد مبتلا به پسوریازیس از افرادی که به آن مبتلا نیستند و به میزان مساوی فعالیت بدنی دارند، تناسب اندام کمتری دارند.
مبتلایان به پسوریازیس اغلب بیماری های دیگری هم دارند. حدود ۳۰ درصد مبتلا به بیماری التهابی مفصلی هستند که تحت عنوان آرتریت پسوریازیس شناخته می شود. نمونه هایی از سایر بیماری های شناخته شده در آنها شامل چاقی، بیماری های قلبی عروقی، دیابت و افسردگی است.


منبع:

1399/10/25
13:18:43
0.0 / 5
1191
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج