محققان می گویند؛

داروهای استروئیدی ریسك كووید 19 را می افزایند

داروهای استروئیدی ریسك كووید 19 را می افزایند

اعصاب سنج: تحقیقات نشان می دهد برخی داروهای استروئیدی ریسک مبتلاشدن به کووید19 و همین طور افزایش شدت این بیماری را بیشتر می کند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، افرادی که بطور مرتب کورتیکواستروئیدهای خوراکی مانند "پردنیزون" برای بیماریهای آسم، آلرژی، آرتروز و سایر بیماریها مصرف می کنند، در معرض خطر بیشتر ابتلاء به کووید ۱۹ و علایم شدیدتر آن قرار دارند.
طبق اعلام مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریها، کورتیکواستروئیدهای خوراکی و وریدی فعالیت سیستم ایمنی بدن را کم می کنند و افرادی که آنها را مصرف می کنند ممکنست در معرض خطر بیشتر ابتلاء به بیماری شدید کووید ۱۹ باشند. بیماری شدید ناشی از کووید ۱۹ در قالب بستری شدن در بیمارستان، بستری شدن در ICU، لوله گذاری یا تهویه مکانیکی یا مرگ تعریف می شود.
محققان اخیراً هشدار داده بودند افرادی که از کورتیکواستروئیدهای خوراکی مانند پردنیزون به صورت روزمره استفاده می نمایند ممکنست قادر به واکنش طبیعی به کروناویروس جدید نباشند و در صورت ابتلاء به کووید ۱۹، به نوع شدید آن گرفتار شوند.
«اورسولا کیصر»، رئیس بخش غدد درون ریز بیمارستان بریگام و زنان در بوستون، در این زمینه می گوید: «کورتیکواستروئیدها ممکنست سیستم ایمنی بدن را سرکوب کنند که می تواند خطر ابتلاء به کووید ۱۹ را افزایش دهد و همین طور با نوع شدید بیماری همراه باشد.»
کورتیکواستروئیدهای خوراکی برای مشکلات دارای ماهیت التهابی شامل آسم شدید، بیماری انسدادی مزمن ریوی، آمفیزم، آلرژی های مزمن، روماتیسم مفصلی، واسکولیت (التهاب رگ های خونی) و لوپوس تجویز می شوند.
کورتیکواستروئید با تقلید از عملکرد کورتیزول برای مقابله با التهاب و استرس به بدن کمک می نماید. اما این داروها ماهیتی دوگانه دارند. آنها می توانند التهابی را که موجب ایجاد مواردی مانند درد در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی و تشدید حملات آسم در افراد مبتلا به آسم شدید می شود، کاهش دهند اما استفاده منظم این دارو سبب کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. این سرکوب سیستم ایمنی ممکنست بیان کننده این مساله باشد که چرا تعدادی از افرادی که بطور مرتب داروهای خوراکی استروئیدی مصرف می کنند هنگام ابتلاء به ویروس ها با مشکلات بیشتری روبرو می شوند.
متخصصان تاکید دارند که افراد باید داروهای خودرا طبق تجویز پزشک ادامه دهند تا بیماریهای زمینه ای شأن تحت کنترل باشد.


منبع:

1399/11/01
12:47:58
0.0 / 5
1219
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج