مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط قوی دیابت با بیماری عروق كرونر قلب در زنان

ارتباط قوی دیابت با بیماری عروق كرونر قلب در زنان

به گزارش اعصاب سنج مطالعه جدید نشان داده است نشانگر زیستی جدید مقاومت به انسولین با افزایش ۶۰۰ درصدی خطر مبتلا شدن به بیماری عروق کرونر قلب در زنان مرتبط می باشد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، محققان برای درک اینکه چه عواملی افراد جوان را در معرض خطر بالاتری از بیماری عروق کرونر قلب زودرس قرار می دهد، بیشتر از ۵۰ عامل خطر را در ۲۸، ۰۲۴ زن مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
شایان ذکر است زنان زیر ۵۵ سال مبتلا به دیابت نوع ۲، ده برابر بیشتر با خطر ابتلاء به بیماری عروق کرونر قلب زودرس روبرو هستند. اثبات شده که مقاومت به انسولین لیپوپروتئین (LPIR )، یک نشانگر زیستی قوی و پیشبینی کننده است.
«سامیا مورا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی هاروارد، در اینباره می گوید: «ما متأسفانه شاهد آن هستیم که افراد جوان گرفتار حمله قلبی می شوند. هنگامی که یک فرد جوان گرفتار یک بیماری قلبی عروقی می شود، بر کیفیت زندگی، بهره وری و سهم وی در جامعه تاثیر خواهد گذاشت.»
وی در ادامه می افزاید: «پیشگیری بهتر از درمان است و خیلی از عوامل خطر بیماری قلبی قابل پیشگیری می باشند. این مطالعه تاثیر سبک زندگی بر سلامت قلب زنان در هر سنی را نشان داده است.»
محققان این مطالعه تقریباً ۵۰ نشانگر زیستی در رابطه با سلامت قلب و عروق را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. نشانگرهای مانند کلسترول بد (LDL) و هموگلوبین A۱C ارتباط بسیار ضعیف تری با شروع بیماری عروق کرونر قلب زودرس در زنان کمتر از ۵۵ سال دارند، حال آنکه LPIR، معیار جدیدتر مقاومت انسولین، ارتباط قوی تری با این عارضه دارد.
در حالیکه کلسترول LDL فقط با ۴۰ درصد افزایش ریسک ابتلاء به CHD در زنان زیر ۵۵ سال مرتبط می باشد، LPIR شش برابر (۶۰۰ درصد) این خطر را زیاد می کند.
با افزایش شیوع دیابت و عوامل خطر در رابطه با آن و ابتلاء زنان بیشتر از مردان به این بیماری، محققان بر لزوم ایجاد اقدامات پیشگیرانه مؤثر تاکید می کنند.

1399/11/05
21:40:26
0.0 / 5
1381
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج