همه چیز درباره واكسن روسی كرونا

همه چیز درباره واكسن روسی كرونا

به گزارش اعصاب سنج به دنبال شیوع جهانی کروناویروس تحقیقات برای ساخت واکسن موثر برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ شروع شد که روسیه توانست نخستین واکسن کروناویروس در جهان معروف به ˮاسپوتنیک Vˮ (اسپوتنیک - وی) را ثبت کند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، بعد از ثبت واکسن کروناویروس اسپوتنیک V آزمایشات بالینی در روسیه با مشارکت ۴۰ هزار داوطلب انجام شد.
همچنین انجام آزمایشات بالینی این واکسن در امارات، هند، ونزوئلا و بلاروس اعلام شده است. تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده که بر مبنای آزمایشات بالینی انجام گرفته، حاکی از اثربخشی ۹۱.۴ درصدی واکسن اسپوتنیک V است. همینطور این واکسن در مقابل موارد شدید کروناویروس ۱۰۰ درصد اثربخشی دارد.
هزینه یک دوز از این واکسن برای بازارهای بین المللی کمتر از ۱۰ دلار خواهد بود. اسپوتنیک V یک واکسن دو دوز است که دوز دوم ۲۱ روز بعد از نخستین دوز تزریق می شود.
همچنین فرم "لیوفیلیزه شده" (خشک) واکسن را می توان در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد بالای صفر نگهداری کرد.
تاکنون بیشتر از ۵۰ کشور جهان برای دریافت بیشتر از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن درخواست داشته اند.
"واسیلی نبنزیا" نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل اواخر ژانویه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری "تاس" اظهار داشت: روسیه انتظار دارد سازمان بهداشت جهانی (WHO) بزودی واکسن کروناویروس را تایید کند. ما اسناد خویش را برای احراز مجدد واکسن و قرار گرفتن آن در لیست استفاده اضطراری ارسال کرده ایم. مرحله دوم بررسی درخواست ما از ۲۲ ژانویه شروع شده و امیدواریم که بزودی گواهی آن صادر شود.
همچنین به گزارش خبرگزاری رویترز، آمارها حاکی از آنست که تابحال حدود یک میلیون نفر از مردم روسیه حداقل یک دوز از واکسن کروناویروس اسپوتنیک V را دریافت کرده اند و مقامات این کشور قصد دارند در سه ماه نخست سالجاری میلادی ۲۰ میلیون نفر را در مقابل بیماری کووید-۱۹ واکسینه کنند.
واکسیناسیون سراسری کروناویروس در روسیه با تزریق واکسن تولیدی این کشور از ماه دسامبر برای گروه های خاص شروع شد و سپس از اوایل ژانویه تزریق آن برای عموم مردم انجام گرفت.
گزارش ها حاکی از آنست که تابحال بیشتر از ۸.۲ میلیون دوز از این واکسن در روسیه تولید و ۲.۷ میلیون دوز از آن در بین مراکز درمانی توزیع شده است.
همچنین پیش از این پروفسور «الکساندر گینتسبورگ» مدیر مرکز علمی گامالیا، سازنده واکسن روسی اسپوتنیک V اعلام نموده است که تابحال هیچگونه واکنش حساسیتی شدید نسبت به این واکسن مشاهده نشده و واکنش های آلرژیک شدید بعد از استفاده از این واکسن در آزمایشات بالینی فازهای اول، دوم، سوم و همینطور هنگام واکسیناسیون گزارش نشده است.
طبق اعلام پایگاه اطلاعاتی statista، تابحال مجوز استفاده از واکسن اسپوتنیک V در کشورهای الجزایر، آرژانتین، بلاروس، بولیوی، گینه، مجارستان، پاراگوئه، روسیه، صربستان، ترکمنستان، امارات متحده و ونزوئلا ثبت شده است.
همچنین بنابر اعلام شبکه خبری بی بی سی، مجارستان نخستین کشور عضو اتحادیه اروپاست که تایید اولیه واکسن کروناویروس اسپوتنیک V را صادر کرده است. مقرر است طی مذاکرات مقامات دو کشور ارسال و توزیع این واکسن در مجارستان صورت گیرد.
وزیر بهداشت آلمان هم ضمن اشاره به کمبود واکسن کروناویروس در اروپا گفته است که می توان از واکسن های کروناویروس ساخت چین و روسیه برای غلبه بر کمبود فعلی بهره برد.
بنابر گزارش دویچه وله، وی تاکید کرده است: صرف نظر از کشور تولید کننده واکسن و در صورت اثربخشی و مفید بودن آن، لزوم دارد برای مقابله با همه گیری مورد استفاده قرار گیرد هرچند که مستلزم تایید آژانس دارویی اروپاست.
روسیه هم اعلام نموده است که امکان تأمین ۱۰۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک V و ارسال آن به اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم سالجاری وجود دارد.
منبع:

1399/11/13
14:42:11
0.0 / 5
1111
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج