معاون درمان ستاد كرونا تهران مطرح كرد

انتقاد از تجمع مقابل بیمارستان محل بستری افراد مشهور

انتقاد از تجمع مقابل بیمارستان محل بستری افراد مشهور

اعصاب سنج: معاون درمان ستاد کرونا استان تهران ضمن انتقاد از تجمع مردم در محل بیمارستانی که افراد مشهور بستری می شوند، اظهار داشت: این مساله نه فقط به بیمار کمک نمی کند بلکه می تواند سبب افزایش چرخه انتقال بیماری کرونا شود.


دکتر نادر توکلی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه در هر ازدحامی که پروتکل های بهداشتی رعایت نشود احتمال و خطر انتقال ویروس کووید۱۹ وجود دارد، اظهار داشت: درمورد جشنواره فجر طبق دستورالعمل باید با یک سوم ظرفیت سینما اجرا شود. این مساله باید برای شرایط خاص درنظر گرفته شود و اگر شرایط لازم فراهم نشود اساسا نمی توان تضمینی اعلام نمود که اتفاقی از نظر انتقال ویروس نمی افتد. در مورد جشنواره های فجر مشکل دوم ما این است که در میان سانس فیلم ها و یا در سالن سینما افراد از خوراکی و نوشیدنی استفاده می نمایند که این کار مستلزم کنار زدن ماسک است که می تواند خطر انتقال بیماری را افزایش دهد.
وی درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در نشست های خبری فیلم های جشنواره فجر، اظهار نمود: تصمیم گیری پیرامون برگزاری جشنواره با ستاد استانی نیست و ما بیشتر بر مباحث نظارتی فعال هستیم. زمانی که تعداد افراد در نشست ها افزایش یابد ممکنست سبب بروز مشکلاتی شود البته؛ هم اکنون هنوز هم در ۸۰ درصد موارد محافل خصوصی، شب نشینی ها و مهمانی ها خطرات بیشتری نسبت به جشنواره ها دارد.
توکلی افزود: در اماکن اداری و دانشگاهی خوشبختانه این مساله نهادینه شده است که بیشتر جلسات به صورت وبیناری برگزار شود، بدین سبب این مساله بیش از ۹۰ درصد در نشست های اینچنینی رعایت می شود. نگرانی فعلی ما نشست های حضوری در فضاهای سر بسته است که افراد برای خوردن و آشامین ماسک را کنار می زنند، این مساله در ادامه ساده انگاری است که برخی به آن گرفتار شدند و می تواند عاملی برای بسط بیماری و بروز موج چهارم بیماری شود.
وی درباب وضعیت ورودی بیماران به بیمارستان های تهران، اظهار نمود: هم اکنون وضعیت گرفتار یک نوسان است که متاسفانه ورودی مراجعه کننده سرپایی از هفته گذشته بالای ۲۰۰۰ مورد در روز شده است و میران بستری روزانه به ۳۰۰ نفر رسیده است که زنگ خطری برای ما است. متاسفانه مشکل دیگر در یک یا دو هفته اخیر این است که به شکل نادر شاهد عوارض خاص کرونا در هفته دوم تا ششم بیماری هستیم که این هم یک هشدار جدی برای ما است. درگیری های قلبی، درگیری سیستم عصبی و عوارض عفونی ثانویه جزو این عوارض خاص هستند که در بعضی افراد رخ می دهد.
معاون درمان ستاد کرونا استان تهران درباب پیش بینی از روزهای آتی، اشاره کرد: پیش بینی ما به دو عامل وابسته است، اول میزان رعایت و حساسیت مردم و دوم گذر مناسب از مراسمات خاص است که امیدواریم بتوانیم با شرایط مناسب و برنامه ریزی درست آنرا پشت سر بگذاریم. در صورت عدم رعایت مردم، افزایش سفرها به دنبال تعطیلی پیش رو و... امکان بروز موج چهارم بیماری در اواخر بهمن ماه وجود دارد.
وی درباب شروع به کار تورها و هتل ها برای نوروز ۱۴۰۰، اشاره کرد: این مساله کاملا وابسته به شرایط بیماری در کشور در اواسط اسفند است. مردم سال قبل هم عید را در منزل بودند و شرایط برگزاری تورها و سفرها کاملا وابسته به موقعیت بیماری در ایام آتی است.
وی با انتقاد از تجمع مردم در مقابل بیمارستان ها به دنبال ابتلای افراد مشهور به کرونا، بیان کرد: این یکی از اشکالات است که مردم تصور می کنند حضور آنها در مقابل بیمارستان محل بستری فرد مورد علاقه آنها تاثیری دارد. در وضعیت فعلی حضور افراد در محل بیمارستان کمکی نمی کند و به جز افزایش زنجیره انتقال عفونت و بیماری نتیجه دیگری ندارد.
توکلی در خاتمه با اشاره به افزایش حضور خرده فروشان و دستفروشان در معابر به دنبال نزدیکی به سال نو، اضافه کرد: اماکن باید برای کنترل این مساله و تجمعاتی که پدید می آورند، ورود کند تا شاهد افزایش انتقال بیماری نباشیم.
منبع:

1399/11/17
13:41:26
0.0 / 5
1081
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج