بهترین زمان خواب از ساعت ۲۳ تا 6 بامداد است

بهترین زمان خواب از ساعت ۲۳ تا 6 بامداد است

اعصاب سنج: یك فوق تخصص بیماری های ریه و خواب با اشاره به اینكه بهترین زمان خواب از ساعت ۲۳ تا شش بامداد است اظهار داشت: بیشترین سهم عمده اختلالات خواب، به سبك زندگی بر می گردد. بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد از كسانی كه اختلال خواب دارند به خاطر مشكلات ناشی از سبك زندگی و نتایج آن است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، مصطفی قانعی در یك برنامه رادیویی در ارتباط با اپیدمی كم خوابی یكی از دلیلهای افزایش كم خوابی را مرتبط به فرهنگ دانست و اظهار داشت: در فرهنگ ما خواب همراه با نوعی تنبلی مطرح شده و هر جا خواستیم بگوییم كسی موفقیتی بدست آورده، گفتیم شب ها نخوابیده است و این سبب شده كه خواب بعنوان یك ارزش تلقی نشود.

وی ادامه داد: فیلم های خوبمان را آخر شب می گذاریم، برنامه شادمان را در سیما، آخر شب پخش می نماییم یعنی اینكه ما هنوز برای خواب ارزشی قائل نیستیم در حالیكه در قرآن بعنوان یكی از آیات بزرگ الهی، خواب شب نام برده شده و در دو جا اشاره شده كه خواب چه معجزاتی را شامل می شود.

فوق تخصص بیماری های ریه و خواب متذكر شد: تقریباً از كسانی كه بعنوان بیمار بازگشت می كنند، بالای ۹۰ درصدشان اختلال خواب دارند و این بدان معنا نیست كه بیماران همه اختلال خواب دارند، به این معناست كه علت بهبود نیافتن برخی از بیماری ها اختلال خواب است.

وی افزود: دلیلش این است كه انسان یك هورمون رشد دارد، اگر بزرگسال باشد، در خواب موجب تعمیر بدن می شود و اگر خردسال باشد موجب رشد بدن می شود.

قانعی با تاكید بر اینكه علاوه بر كمیت، كیفیت خواب باز مهم می باشد، اشاره كرد: شاخص كیفیت خواب این است كه وقتی كسی بامداد از خواب بیدار شد، باید سرشار از نشاط باشد. همین نشانه كافی است كسی كه بامداد بلند می شود ولی نشاط ندارد یعنی كیفیت خواب نامناسب بوده است و موجب می شود كه اگر رانندگی هم می كند، خواب خواب آلود باشد و یا اگر سر كلاس است مطلب را متوجه نشود.

وی با اشاره به انتشار مقاله ای با عنوان نقاب دار بزرگ، اظهار داشت: در این مقاله علت افت تحصیلی بیشتر بچه ها را حالت خواب شبانه مطرح كرده، بدین سبب خسارت های مشكلات خواب چه در بروز بیماری ها، چه در عدم كنترل بیماری ها، چه در ادامه رشد و تعادل بدن و چه در عقب ماندگی های تحصیلی در كشورهایی كه برآورد شده، خسارت ده ها میلیارد دلاری بوده است.

وی در ارتباط با عوامل احداث كننده بی خوابی اظهار داشت: بیشترین سهم عمده اختلالات خواب، به سبك زندگی برمی گردد. بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد از كسانی كه اختلال خواب دارند به خاطر مشكلات ناشی از سبك زندگی و نتایج آن است، برای مثال كسی كه با معده پر می خوابد نباید انتظار داشته باشد خواب خوب داشته باشد، باید سه ساعت پس از شام خوابید.

قانعی متذكر شد: آن سهمی كه در خورخور شبانه است حدوداً ۴ درصد است كه قسمتی از آن بخاطر اختلالات ساختاری است و بخشی هم به خاطر چاقی است كه بیش از اندازه به وجود آمده و در مردان شیوعش بیشتر است. این چهار درصد می شود گفت بیماری است اما عمده اختلال خواب مردم، ناشی از اختلال تغذیه، عدم اهمیت به خواب و اینكه ساعت خواب مناسب ندارند و سر وقت نمی خوابند، می باشد.

وی درباب ساعت مناسب برای خواب اظهار داشت: كسی نباید پس از ۶ بامداد خواب باشد و از ۱۱ شب هم زودتر بخوابد، چون مؤثر نیست. بیشتر بیماری ها در اثر خواب بیش از اندازه احداث می شود كه این هم به خاطر خواب هایی است كه از ۶ بامداد به بعد آغاز می شود و این مطالعه ای بوده كه در كانادا انجام شده و اثبات شده است.1397/11/23
12:58:34
5.0 / 5
4639
تگهای خبر: بیمار , بیماری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج