انسولین قلمی، ارزبرترین داروی كشور

انسولین قلمی، ارزبرترین داروی كشور

به گزارش اعصاب سنج رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به اینکه سالانه بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار برای واردات انسولین قلمی تخصیص می یابد، اظهار داشت: انسولین قلمی در میان داروها بیشترین ارزبری را دارد، درحالی که انسولین رگولار وNPH طی سالیان متمادی در داخل تولید و مصرف می شود و در تمامی داروخانه ها هم در دسترس بیماران است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز اظهار نمود: باوجود اینکه سازمان غذا و دارو طی چند ماه اخیر سازوکارهای مختلفی را برای کنترل و نظارت بر مصرف انسولین قلمی (ثبت در سامانهTTAC ) در دستور کار خود قرار داده و تا حدود زیادی هم در این حوزه موفق بوده و بطور قطع از قاچاق معکوس این دارو هم به صورت قابل ملاحظه ای کاسته شده است اما همچنان به علت محدودیت منابع ارزی و عدم تخصیص بموقع و کافی ارز از جانب بانک مرکزی، تأمین این دارو با محدودیت هایی مواجه می باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه بخش اعظم انسولین قلمی وارداتی است و در سالهای گذشته با پوشش۹۰ درصدی بیمه ای این دارو، مصرف این دارو در مقایسه با ویال انسولین افزایش قابل ملاحظه ای یافته است.

معاون وزیر بهداشت ضمن اشاره به اینکه هرساله با شناسایی بیماران جدید به شمار مصرف کنندگان انسولین افزوده می شود، خاطرنشان کرد: تغییر الگوی مصرف از ویال به انسولین قلمی هم سبب افزایش تقاضا برای مصرف این دارو شده است. اگر الگوی مصرف تمامی بیمارانی که از نوع ویال انسولین مصرف می کنند، به انسولین قلم تغییر پیدا کند باید سالانه حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارز را به این دارو تخصیص دهیم که با عنایت به محدودیت منابع ارزی یک چالش اساسی به حساب می آید.

شانه ساز تصریح کرد: این درحالی است که انسولین رگولار و NPH همواره در اغلب داروخانه ها موجود بوده است و بیماران می توانند با مشورت پزشک معالج خود از این شکل دارویی استفاده کنند و هیچ نگرانی نسبت به تأمین داروی خود نداشته باشند.

بنابر اعلام ایفدونا، وی با تاکید بر ضرورت تلاش مضاعف برای تولید انسولین قلمی در کشور خاطرنشان کرد: از آغاز سالجاری یک شرکت ایرانی تولید انسولین قلمی را آغاز کرده است و چند شرکت داخلی دیگر آمادگی خویش را برای تولید این دارو اعلام نموده اند که امیدواریم تا آخر سال ۱۴۰۱ بتوانیم در تولید انسولین قلمی به خودکفایی برسیم.

منبع:

1399/12/06
13:56:26
0.0 / 5
1112
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , بیمه‌
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج