یافته محققان آلمانی؛

گرده افشانی با افزایش خطر مبتلاشدن به كووید۱۹ مرتبط می باشد

گرده افشانی با افزایش خطر مبتلاشدن به كووید۱۹ مرتبط می باشد

اعصاب سنج: نتایج تحقیق جدید نشان میدهد با افزایش میزان گرده ها در هوا، نرخ مبتلاشدن به کووید19 هم افزایش می یابد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران دانشگاه فنی مونیخ آلمان عنوان می کنند هنگامی که میزان گرده های هوا بیشتر باشد، میزان افزایش عفونت کووید ۱۹ هم بیشتر خواهد بود. به سفارش پژوهشگران، اعضای گروه های پرخطر می توانند با مشاهده پیش بینی های گرده گل و استفاده از ماسک فیلتر گرد و غبار، از خود دراین زمینه محافظت کنند.
محققان در این مطالعه، داده های مربوط به غلظت گرده های هوا، شرایط آب و هوایی و عفونت کووید ۱۹ را بررسی کردند. پژوهشگران داده های ۱۳۰ ایستگاه را در ۳۱ کشور جهان مورد بررسی قرار دادند.
این تیم نشان داد که گرده های هوا می توانند بطور متوسط ۴۴ درصد از تغییرات در میزان آلودگی را تشکیل دهند، در صورتیکه رطوبت و دمای هوا نیز در بعضی موارد نقش دارد. بگفته پژوهشگران، به ازای افزایش هر ۱۰۰ دانه گرده هوا در هر متر مکعب، میزان عفونت بطور متوسط ۴ درصد بیشتر بود. در بعضی از شهرهای آلمان، در طول مطالعه غلظت های حداکثر ۵۰۰ دانه گرده در هر متر مکعب در روز ثبت گردید که منجر به افزایش کلی نرخ عفونت بیش از ۲۰ درصد شد.
غلظت زیاد گرده منجر به واکنش ایمنی ضعیف در مجاری تنفسی به ویروس هایی می شود که می توانند موجب سرفه و سرماخوردگی شوند. وقتی ویروسی وارد بدن می شود، سلول های آلوده معمولاً پروتئین های پیام رسان را ارسال می کنند. این مورد درباره کروناویروس هم وجود دارد. این پروتئین ها، که بعنوان اینترفرون های ضد ویروسی شناخته می شوند، به سلول های مجاور سیگنال می دهند تا دفاع ضدویروسی خودرا بالا برند تا مهاجمان را از خود دور نگه دارند. علاوه بر این، یک واکنش التهابی مناسب برای مبارزه با ویروس ها فعال می شود.
اما اگر غلظت گرده های موجود در هوا زیاد باشد و دانه های گرده با ذرات ویروس استنشاق شود، اینترفرون های ضد ویروسی کمتری تولید می شود. واکنش التهابی مفید نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. بنابراین، در روزهایی با غلظت زیاد گرده، می تواند منجر به افزایش تعداد بیماریهای تنفسی شود. این مورد درباره کووید ۱۹ نیز صدق می کند. اینکه آیا افراد به انواع مختلف گرده آلرژی دارند یا خیر، موضوعیتی ندارد.


منبع:

1399/12/27
19:27:04
0.0 / 5
1010
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج