مطالعات نشان می دهد؛

استرس فواید مهمی برای عملكرد شناختی دارد

استرس فواید مهمی برای عملكرد شناختی دارد

به گزارش اعصاب سنج در یک مطالعه جدید، افرادی که گزارش کرده بودند هیچ استرسی ندارند، حالات اخلاقی بهتری داشتند و نسبت به افرادی که با عوامل استرس زا روبرو هستند، کمتر گرفتار مشکلات مزمن سلامتی می شوند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، با این وجود، افرادی که استرس را تجربه نکرده بودند در تست های شناختی نمره کمتری دریافت نمودند. همینطور با احتمال کمتر تجربه وقایع مثبت یا دادن یا دریافت حمایت عاطفی در مقایسه با افراد تجربه کننده استرس، روبرو بودند.
از این رو محققان معتقدند استرس نقش مثبتی در بعضی عناصر سلامت و آرامش دارد.
بدن مجهز به مقابله با استرس های کوچک اتفاقی است، اما محققان استرس بیش از اندازه یا مزمن را با عواقب منفی سلامتی، از سردردهای میگرنی گرفته تا مشکلات قلبی عروقی مرتبط دانسته اند.
با وجود این، تحقیقات کمی در مورد ارتباط احتمالی بین تجربه کمتر استرس و افزایش سلامتی یا تندرستی انجام شده است.
«دیوید آلمیدا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، در اینباره می گوید: «فرضیه رایج این است که استرس همیشه بد است.»
استرس واکنش سالم انسان است که اغلب مردم هر از گاهی آنرا تجربه می کنند. گاهی اوقات می تواند مفید باشد. استرس سبب ترشح هورمون اپی نفرین می شود که انجام کارها را آسان تر کرده و عملکرد و مهارت های حل مساله را زیاد می کند.
این هجوم اپی نفرین می تواند با افزایش تپش قلب، میزان تنفس و تنش عضلانی، بدن را برای مقابله با تهدید یا فرار برای امنیت کمک نماید. استرس همینطور می تواند بعنوان یک منبع انگیزه در موقعیت های روزمره مانند اتمام یک پروژه یا گرفتن یک آزمون عمل کند.
به مرور زمان، استرس مزمن می تواند باعث افزایش مشکلات جدی سلامت نظیر چاقی، افسردگی، و بیماری قلبی شود.
در مطالعه جدید، محققان ۲۸۰۴ شرکت کننده را در طول یک هفته مورد برسی قرار دادند.
محققان به مدت ۸ شب متوالی هر شب با شرکت کنندگان مصاحبه کردند و در مورد شرایط مزمن، علایم جسمی، خلق و خو و تعداد فشارهای روانی که در طول روز تجربه کردند، سوالاتی را مطرح نمودند. آنها همینطور از شرکت کنندگان پرسیدند که طی ۲۴ ساعت گذشته چند تجربه مثبت داشته اند.
محققان مشاهده نمودند شرکت کنندگانی که استرس را تجربه نکرده بودند، در آزمون شناختی نسبت به افرادی که تجربه استرس داشتند، نمره کمتری گرفتند. اختلاف در امتیازات معادل کاهش شناختی به اندازه ۸ سال پیری بود.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.


منبع:

1400/01/11
19:41:30
5.0 / 5
1222
تگهای خبر: آرامش , استرس , بیمار , بیماری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج