وزیر بهداشت:

روشن بود كه واردات واكسن هزاران مشكل خواهد داشت

روشن بود كه واردات واكسن هزاران مشكل خواهد داشت

به گزارش اعصاب سنج وزیر بهداشت اظهار داشت: از نخستین روزها می دانستم که واکسن کرونا، یک محصول بهداشتی و درمانی نیست بلکه یک کالای راهبردی است که در اختیار دولت ها برای چانه زنی های سیاسی خواهد بود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در دیدار رئیس ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) در ستاد وزارت بهداشت، گفت: بعضی ها گفتند که برای تامین واکسن خارجی، بخش خصوصی را دعوت کنید. از آبان ماه، 4 فراخوان گذاشتیم که بخش خصوصی واکسن کرونا را وارد کند اما ایمان و اعتقاد داشتیم و کاملا مشخص بود که واکسن کرونا، یک کالای تجاری نیست که مثل واکسن آنفلوآنزا، هر مجموعه خصوصی بتواند آنرا تامین کند بلکه واکسن کرونا بعنوان یک حربه سیاسی، در اختیار دولت ها است.
بدعهدی های شرکای خارجی در تامین واکسن خریداری شده
وی ادامه داد: با تمام مشکلات، راه خودمان را رفتیم و قرادادهایی را با چانه زنی های زیاد بعنوان یک کشور مطرح در سازمان جهانی بهداشت در قالب کوواکس برای تامین 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن، منعقد کردیم و باوجود همه فشارهایی که بود توانستیم پیش قسط و باقی مانده آنرا منتقل نماییم و قرار بود که پیش از عید، حداقل به ما سه میلیون و 200 هزار دوز واکسن بوسیله کوواکس بدهند.
وزیر بهداشت اشاره کرد: وقتی مذاکرات را نگاه می کنم می بینم که حدودا روزانه دو سه بار این کار را پیگیری کردیم و سه هزار و 200 تا 300 برگه مکتوب غیر از مذاکراتی تلفنی و پیگیری های شفاهی، در اختیار داریم. کوواکس باوجود همه پیگیری ها، محموله اول ما را از سه میلیون و 200 هزار دوز به یک میلیون و 800 هزار و بعد به یک میلیون و 200 هزار دوز، رساند و نهایتا قرار بود که تا 15 اسفند سال گذشته، یک میلیون و 200 هزار دوز واکسن در محموله اول به ایران ارسال نماید که متاسفانه بازهم این روند طول کشید تا اینکه پس از عید، توانستیم 700 هزار دوز واکسن از کوواکس تحویل بگیریم.
نمکی تصریح کرد: با چینی ها مذاکره و اعلام کردیم که حاضریم قرارداد خرید 20 میلیون دوز واکسن را ببندیم که آنها گفتند دو میلیون دوز و ما هم قبول کردیم اما پیش از عید 200 هزار دوز به کشور وارد شد و 400 هزار دوز هم امروز و فردا حمل می شود و به کشور می رسد. با هندی ها از چند میلیون دوز به دو میلیون دوز و بعد به 500 هزار دوز رسیدیم که پول 500 هزار دوز واکسن را گرفتند و 125 هزار دوز را حمل کردند و 375 هزار دوز واکسن نیز در سردخانه گمرک بود که قرار بود به ایران حمل شود اما دادستان هند نامه نوشت که هیچ واکسنی از هند نباید به هیچ کجای دنیا ارسال شود.
میزان واکسیناسیون در کانادا و استرالیا
وی اشاره کرد: برای بنده مثل روز روشن بود که واردات واکسن کرونا، هزاران مشکل خواهد داشت. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا بیش از 4 برابر مصرف کانادا، واکسن پیش خرید کرده است. کانادا با آمریکا هم مرز است و بسیاری از آمریکایی ها دوران استراحت و بازنشستگی خودرا به کانادا می روند اما با همه قرابت و نزدیکی با انگلیسی ها و آمریکایی ها، کانادا توانسته دو درصد جمعیت خودرا واکسینه کند و قرار بود تا ماه ژوئن، دوز اول واکسن را تزریق کنند اما الان گفته اند که حداکثر کمتر از سپتامبر نمی توانیم نخستین دوز واکسن را به مردم کانادا تزریق نماییم. استرالیا دیشب اعلام و پوزش خواست که پیش بینی هایی که کرده بودیم، محقق نشد و نمی توانیم قولی برای واکسیناسیون بدهیم و بیشتر کشورها گرفتار هستند با آنکه تحریم ها و فشارهای اقتصادی همانند ایران را نداشتند.
وزیر بهداشت اشاره کرد: از روزهای اول فکر کردیم که باید به سمت تولید واکسن برویم. کانادا در دهه 80 یک کارخانه واکسن سازی داشت که به بخش خصوصی واگذار کرد و سانوفی آن کارخانه را خرید که روی واکسن سرمایه گذاری کند الان هم واکسن سانوفی به بن بست رسید و تست های آن، جواب نداد. کشوری به وسعت کانادا، دیگر واکسن سازی ندارد.
نخستین تلاش ها برای ساخت واکسن داخلی
نمکی اشاره کرد: با تاکید بر دانش بومی از تیم برکت تقاضا کردیم و این مجموعه با استقبال گرم با این مساله برخورد کرد. همین طور با شهید دکتر فخری زاده جلسه گذاشتیم که در وزارت دفاع، ساخت واکسن را شروع کنند و دوستان مجموعه رازی و پاستور را دعوت و با آنها جلسه برگزار کردیم. حدودا 10 ماه است که با کوبایی ها مذاکره می نماییم و در کوبا، آقای ویسنته بعنوان یکی از بزرگان واکسن دنیا حضور دارد و در واکسن هپاتیت هم به ما کمک کرد، این فرد، مدیر پروژه واکسن در کوبا است.
وی تصریح کرد: بزرگترین دلگرمی ما، تولید واکسن داخلی است. گرچه تمام تلاش خودمان را بر روی واردات و تامین واکسن می گذاریم و با این روالی که می رویم با 20 تا 25 روز تاخیر، قولی که به مردم برای واکسیناسیون گروه های لطمه پذیر خط اول مانند نیروهای بهداشتی و درمانی، جمعیت بیماران خاص، سرطانی و صعب العلاج و افراد بالای 65 سال را را داده بودیم، تمام می نماییم تا به سراغ گروه های بعدی برویم. این اتفاق به شکل مستمر پیش می رود.
سیاست زدگان بیهوده در ذهن مردم تشکیک ایجاد می کنند
وزیر بهداشت اشاره کرد: خوشبختانه واکسن داخلی بعنوان بزرگترین حربه نجات ملی ما، به عرصه ظهور و بروز می رسد. گرچه عده ای کرونا، واکسن و بیماری مردم و مرگ و میر مردم را حربه سیاسی و دکان دونبش کرده اند و متاسفم که این سیاست زدگی چه آفت بزرگی است. همشهری ما سهراب سپهری می گفت "من قطاری دیدم که سیاست می برد و چه خالی می رفت" این سیاست زدگان بیهوده در ذهن مردم بجای تقویت غرور ملی، تشکیک ایجاد می کنند که کدام واکسن داخلی و ما کی می توانیم واکسن بسازیم؟
نمکی اظهار داشت: این افراد، تاریخ هم مطالعه نمی کنند و ادعا می کنند که علم پزشکی می دانند اما تاریخ پزشکی را مطالعه نکرده اند. در سال 1299 در پاستور و در سال 1303 در انستیتو رازی، آغاز به ساخت واکسن کرده ایم. یک ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کند و دوره ای از عمرش حتی کودکی اش را در ایران گذرانده، هنوز آنتی بادی واکسن ایرانی در بدنش می چرخد اما اینقدر بعضی ها، تهی مغز یا مغرض یا ناآگاه هستند که به آسانی این همه عظمت، غرور ملی و دانش ایران در تولید واکسن را بخاطر خوشامد فلان جریان سیاسی، نمی بینند و یک روز به دولت و یک روز به برکت و دیگر نهادهای نظام حمله و خوراک رسانه های بیرونی را تامین می کنند. حالا این افراد دنبال چه می گردند، حیرت می کنم که این نمی تواند غیر از یک بیماری روحی رفتاری، چیز دیگری باشد.
وی افزود: بعضی وقت ها می بینم که تیم ملی فوتبال ایران یک بازی را می برد اما یک نفر خارج از کشور، با پرچم ایران که نظام را قبول ندارد، اشک می ریزد که فوتبالیست تیم ملی، در فلان بازی گل زده است و یا وزنه بردار ما مدال گرفته و روی سکوی اول ایستاده است ولی حالا یک نفر اینقدر به آسانی، غیرت ملی خودش را فدا کرده باشد که مردمی که به یک حرکت امیدوار می شوند را ناامید کند، باید برایش دعا کرد که خداوند این قلب بیمار را شفا دهد.
وزیر بهداشت اشاره کرد: یکی از بزرگترین اقدامات مجموعه برکت، ساخت واکسن کرونا بود. لحظه به لحظه وضعیت واکسن های داخلی را رصد می کنم. قصدم بر این است که به محض مطالعه فاز دوم تست بالینی واکسن برکت، برای فاز سوم اجازه دهیم که جمعیت انبوهی را واکسینه نماییم. آماری که ترکیه یا امارات از واکسیناسیون اعلام می کند ناشی از فاز سه واکسیناسیون چینی ها است و ما زیر بار نرفتیم و گفتیم که به جز واکسن داخلی، اجازه تست بالینی به هیچ کشوری نمی دهیم.
نمکی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از توفیقی که حاصل خواهد شد و نتایج واکسن را با تیم ناظر خواهیم دید، جمعیت انبوهی را در فاز سه با واکسن داخلی، واکسینه خواهدنمود. خوشبختانه فاز سه واکسن پاستور که با تکنولوژی مشترک با کوبا انجام شد، در کوبا دنبال می شود و ما هم در ایران آغاز نموده ایم. دو سه هفته از فاز سه واکسن پاستور بگذرد به واکسن های داخلی خواهیم افزود.
چیزی را از مردم پنهان نکرده ام
وی اشاره کرد: از روز اول گفتم که هر مطلبی در مورد واکسن را از بنده بشنوید. با مردم عهد کرده ام که هر چه هست به مردم بگویم. تا این لحظه به سبب هیچ مصلحت اندیشی، چیزی را از مردم پنهان نکرده ام چون معتقدم نظام تا زمانی پاینده است که مردم، آنرا قبول داشته باشند و بزرگترین خیانت این است که مردم را غریبه فرض نماییم. بارها به مردم گفته ام که با لطف خدا و برآوردی که می کنم، واکسن ملی ما در بهار امسال تزریق می شود و الان هم ایمان دارم که هر چه جلوتر می رویم خداوند راه هایی را برای ما گشود و دانشمندان ما افتخاری را خلق می کنند که این قولی که به مردم داده ام، عرایض روسفیدتر پیش خداوند و مردم جلوه می کند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: تحول بنیادینی در کشور در حوزه واکسن بوجود آمد. زیرساختی به وجود آمد که اگر ما هم نباشیم، ماندگار است و ایران صاحب تکنولوژی و زیرساخت تولید واکسن شد. درست است که در رازی و پاستور، زیرساخت هایی داشتیم اما کاری که برای کووید19 شد، یک کار جدید بود که بسیاری از کشورهای دنیا، جرات انجام آنرا نداشتند.
قابلیت های جدید ایران در تولید واکسن
نمکی اضافه کرد: یکی از قابلیت هایی که در ایران و مجموعه برکت پیدا کردیم، برخورد با جهش های ویروس می باشد و این توانایی را داریم که در پلت فرم های مختلف در عرض حداکثر 45 روز، برای هر جهشی، واکسن مورد نیاز آنرا تولید نماییم و دیگر هم لازم نیست که تعدادی از فرآیند ها را طی نماییم چون دانش آنرا داریم. این حربه بزرگی در دفاع بیولوژیک در دنیا است.
وزیر بهداشت ضمن تقدیر از خدمات ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) و دکتر مخبر، اظهار داشت: دکتر مخبر از نخستین لحظات گرفتاری ما در ورطه کرونا، جزء نخستین افرادی بود که در بیان، عمل و قدم با ما همراهی گسترده ای داشت. در مورد تهیه ماسک شاید ستاد اجرائی بعنوان نخستین گروه تولیدی در شکل انبوه، وارد شد و غمی را از دل ما برداشتند و در یک زمان بسیار کوتاه ما را به دلگرمی برای دست یافتن به مقداری فزونتر از نیاز داخل کشور، رساندند.
نمکی افزود: ستاد اجرائی در تامین داروهای مورد نیاز چه در واردات در اوج سختی هایی که همه درها بر ما بسته بود و چه برای واردات و تولید ماسک، گان، لوازم حفاظتی، ونبتلاتور، شوینده و مواد ضدعفونی کننده، کمک های های قابل توجهی کرد. برای کنکور سراسری سال قبل نیاز به دو و نیم میلیون پک شامل ماسک و مواد ضدعفونی کننده داشتیم که نخستین نهادی که داوطلب شد، ستاد اجرائی و دکتر مخبر بود. تردید نکنید آنهایی که در این روزهای سخت، همراهی کردند در تاریخ کشور، ماندگار و سرافراز می شوند و برای آنهایی که نه فقط همراهی نکرده بلکه از پشت هم خنجر زدند و با سیاسی کاری و الفاظ ناامید کننده، مردم و مسئولان را مورد هجمه قرار دادند نیز این سیه رویی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، خواهد ماند.
چاره ای جز برون رفت از این تنگنا نداریم
وی اشاره کرد: همه کمک های ستاد اجرائی به وزارت بهداشت همچون اکسیژن ساز و دستگاه های بای پپ خصوصاً در این شرایط که گرفتار خیز جدید بیماری شده ایم، ستودنی است. کالبدشکافی اینکه چه شد این خیز بیماری شکل گرفت و به کجا می رویم، قبلا اشاراتی شده اما در موج سنگینی از بیماری همه گیر با ویروس جهش یافته هستیم و چاره ای جز برون رفت از این تنگنا نداریم و اساسا هم خداوند کمک خواهدنمود و خواهیم توانست این موج سنگین را با لطف خدا، همدلی، وفاق و کمک همکاران مان در سیستم سلامت و بیرون از این مجموعه، سپری نماییم گرچه موج جدید بیماری، به شدت سنگین تر از موج های قبلی است.
وزیر بهداشت، اظهار داشت: امروز با دکتر جان بابایی و دکتر رییسی معاونین درمان و بهداشت وزارت بهداشت، وضعیت تخت های بیمارستانی و امکانات مان را مرور می کردیم و مدت هاست که با این موارد، کلنجار می رویم و روزها و شب های سختی را می گذرانیم اما لطف و مرحمت ویژه خداوند هم شامل خواهد شد و دعای خیر مسلمین در ماه مبارک رمضان اساسا کمک خواهدنمود.
نمکی اشاره کرد: دیشب تا دیروقت جلسه ای با دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم و مقرر است که کمک هایی جهت راه اندازی 10 تا 12 هزار تخت بیمارستانی که آماده کرده ایم، شود و از ستاد اجرائی هم شاید کمک هایی طلب نماییم تا حدود 10 تا 12 هزار تخت بیمارستانی جدید به ظرفیت کشور افزوده و اضطراب همکاران ما برای کمبود تخت بیمارستانی، برطرف شود.
وی در حاشیه این دیدار نیز اظهار داشت: وضعیت کشور از نظر میزان ابتلا، میزان بستری، بیماران سرپایی و مرگ و میر بیماران، مطلوب نمی باشد. تعداد بیماران بستری و همین طور بیماران سرپایی متاسفانه رو به افزایش است که اثرات بیماران سرپایی را شاید در ایام آینده ببینیم اما مثل قبل، همه در کنار همدیگر هستیم. دولت، سازمان های مردم نهاد، نیروهای مسلح، سایر دستگاهها و ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) با همدلی به دنبال این هستند که با سرافرازی، موج جدید بیماری را مدیریت کنند.
وزیر بهداشت، افزود: کمبودهایی مثل برخی دستگاه های تنفسی و اکسیژن ساز در برخی از بیمارستانها داشتیم که دکتر مخبر و ستاد اجرائی همانگونه که از اولین روزها برای تهیه داروها، واردات مایحتاج در کنار ما بودند، امروز نیز برای 20 بیمارستان، اکسیژن ساز و تعداد قابل توجهی دستگاه های تنفسی، تهیه کردند که هزینه اهدایی ستاد اجرائی در این اقلام، حدود 50 میلیارد تومان بود.
نمکی اشاره کرد: در ساخت واکسن برکت خوشبختانه پیشرفت های خوبی حاصل شده است. دیشب جلسه طولانی با دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم که قرار شد کمک هایی جهت راه اندازی حدود 13 هزار تخت بیمارستانی را دریافت نماییم. امیدواری ما این است که در ایام آینده، با بحران کمبود تخت مثل بسیاری از کشورهای دنیا روبرو نشویم.
بنابراعلام وبدا، وی اشاره کرد: هم اکنون مراکز 16 ساعته در سطح کشور فعال شده اند و همکاران ما باوجود اینکه از سه موج سنگین و سهمگین عبور کرده اند و حدودا جسم های خسته دارند اما برای خدمت رسانی، روح های شاداب دارند و این سربازان خط مقدم جبهه سلامت در کشور آماده کمک به مردم هستند و امیدوارم که این موج که گرچه ارتفاع و شدت بیشتر با ویروس جهش یافته دارد را با سرافرازی مدیریت نماییم.
منبع:

1400/01/25
12:00:28
5.0 / 5
1347
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج