ناكامی هند در پیش گیری از موج دوم كرونا

ناكامی هند در پیش گیری از موج دوم كرونا

اعصاب سنج: وزیر بهداشت هند در اوایل ماه مارس اعلام نمود که این کشور ˮدر اختتام ماجرایˮ همه گیری کووید -19 قرار دارد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، همین طور در کنار ادعای وزیر بهداشت هند در مورد اختتام همه گیری کووید-۱۹ در این کشور بعد از ماه ژانویه بود که هند بعنوان قسمتی از "دیپلماسی واکسن" ارسال دوزهای واکسن تولیدی خودرا به کشورهای خارجی شروع کرد.
امیدواری وزیر بهداشت هند به انتها همه گیری، برمبنای کاهش شدید موارد مبتلاشدن به بیماری در این کشور بود. از زمان اوج شیوع بیماری در اواسط ماه سپتامبر در این کشور که موارد مبتلاشدن به طور متوسط در روز بیش از ۹۳ هزار نفر بود، این آمار به شدت کاهش پیدا کرد و در اواسط ماه فوریه به طور متوسط روزانه به رقم ۱۱ هزار نفر رسید. همین طور موارد فوت ناشی از این بیماری سیر نزولی پیدا کرد و به کمتر از ۱۰۰ مورد در روز رسید.
هرچند این وضعیت مدت زمان طولانی ادامه پیدا نکرد و شرایط کرونائی در هند تغییر یافت. این کشور در دام موج ویرانگر دوم کروناویروس گرفتار شد و شهرها با محدودیتهای جدید روبرو شدند. در اواسط ماه آوریل میانگین موارد مبتلاشدن در ۲۴ ساعت به بالای ۱۰۰ هزار نفر افزوده شد. همین طور روز گذشته (یکشنبه) بیش از ۲۷۰ هزار مورد جدید مبتلاشدن و بیش از ۱۶۰۰ مورد فوتی گزارش شد که هر دو رکورد جدیدی بوده است.
کارشناسان یکی از با اهمیت ترین دلیلهای این اوج گیری باردیگر را برگزاری اجتماعات و تعدادی از مناسبت ها بدون رعایت پروتکلهای بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی عنوان کرده اند.
ه گفته کارشناسان چنانچه این وضعیت در هند کنترل نشود در هفته نخست ماه ژوئن موارد فوت بر اثر کرونا به بالای ۲۳۰۰ مورد در روز خواهد رسید.
هم اکنون شرایط بیماری در این کشور وضعیت اضطراری پیدا کرده است. شبکه های اجتماعی سرشار از تصاویر ویدئویی از مراسم خاکسپاری، صف خودرو های آمبولانس حامل بیماران و تعداد بالایی از بیماران است که به سبب کمبود تخت خالی، گاهی اوقات دو بیمار روی یک تخت بستری می شوند.
همین طور بیمارستانها و مراکز درمانی با کمبود شدید دارو، اکسیژن و کیت های تشخیص مواجهند. داروهای بیماران در بازارهای سیاه به فروش می رسند و نتایج تست ها بعد از چند روز مشخص می شود.
این شرایط درحالیست که برنامه واکسیناسیون کروناویروس در هند با چالش عظیمی مواجه می باشد. ابتدا روند واکسیناسیون در کشور با سرعت پیش رفت و تا هفته گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن توزیع شد اما گزارش های جدید حاکی از کمبود واکسن است.
به گزارش اعصاب سنج به نقل از شبکه خبری بی بی سی، موسسه سرم هند که بزرگترین تولید کننده واکسن در این کشور و جهان است اعلام نموده که قادر نیست قبل از ماه ژوئن ذخایر واکسن را افزایش دهد برای اینکه از سرمایه کافی برای بسط ظرفیت برخوردار نیست. برای جبران این شرایط هند صادرات واکسن کروناویروس آسترازنکا را به سبب نیاز داخلی ممنوع کرده و مجوز واردات واکسن های خارجی هم داده شده است.
منبع:

1400/01/30
14:24:18
5.0 / 5
1279
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج