گزارش اعصاب سنج؛

آیا ویروس هندی یك تهدید است

آیا ویروس هندی یك تهدید است

این روزها صحبت از آمدن و نیامدن ویروس هندی به کشور است. یعنی همه منتظریم ببینیم این دفعه مقرر است چگونه با این ویروس هزار چهره آشنا شویم.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، هند در بین موج دوم ویرانگر کرونا قرار دارد. طی چند هفته گذشته، موارد ابتلاء و مرگ و میرها بسیار بالا رفته است. این کشور بیشتر از یک چهارم میلیون مورد بیماری در روز را ثبت می َکند.
محمدرضا توکلی دکتری روانشناسی و عصمت حیدری دکتری آموزش سلامت، در ترجمه مقاله ای به این مورد پرداخته اند که ویروس جهش یافته هندی، تا چه اندازه می تواند خطرناک تر از ویروس های چینی و انگلیسی باشد و اینکه واکسن های فعلی در مقابل ویروس جهش یافته هندی، قدرت اثرگذاری دارند یا خیر.
کریستین آندرسن دانشمند بیماری های عفونی در مؤسسه تحقیقات اسکریپس، می گوید: اوضاع در هند بسیار شبیه به آنچه است که در برزیل و آفریقای جنوبی صورت گرفت و الان هم در ایران در حال اتفاق است.
وی می افزاید: در این کشورها قبلاً افراد زیادی در موج های قبلی آلوده شده بودند و این باور شکل گرفته بود که کشور نسبتاً به ایمنی جمعی (گله ای) رسیده است. اما بعد از مدتی، با کاهش ایمنی مردم، انواع دیگری از ویروس با سرعت انتقال بیشتر ظاهر شدند و موج جدیدی شکل گرفت.
آندرسن می گوید: من فکر می کنم این همان چیزی است که در هند صورت گرفت.
یکی از انواع جدیدی که در هند گردش می کند و سبب نگرانی جدی شده است، بعنوان "جهش مضاعف" شناخته می شود.
به طور رسمی، این نوع B.۱.۶۱۷ نامیده می شود، اما خیلی از مردم و رسانه ها، از این نوع بعنوان "جهش مضاعف" یاد کرده اند. به این علت که B.۱.۶۱۷ دو موتاسیون کلیدی و شناخته شده دارد که در کنار جهش های کمتر شناخته شده دیگر ظاهر می شوند.
آندرسن می گوید: اما از نظر علمی، اصطلاح "جهش مضاعف" مفهوم ندارد. SARS CoV ۲ تمام مدت جهش می یابد. ازاین رو جهش های دوتایی زیادی وجود دارد. نوع هندی را واقعاً نباید چنین نامید. نوع B.۱.۶۱۷ تنها شامل دو جهش نیست بلکه بیشتر از ۱۰ جهش دیگر هم دارد.
اما اصطلاح "جهش مضاعف" چرا
اولاً: B.۱.۶۱۷ جهشی دارد با عنوان L۴۵۲R که در سویه غالب در کالیفرنیا هم وجود دارد و ثانیاً: B.۱.۶۱۷ جهشی دارد که E۴۸۴Q نامیده می شود، مشابه همان جهشی که در انواع مختلفی که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی و برزیل شناسایی شده است و جهش E۴۸۴K نامیده می شود.
بنابراین به صورت خلاصه، B.۱.۶۱۷ دارای دو جهش "شناخته شده" است. اما همینطور حدود ۱۱ جهش دیگر هم دارد.
آیا B۱.۶۱۷ نسبت به انواع دیگر مسری تر است؟ آیا نگرانی اصلی، در موج اخیر هند، ویروس به اصطلاح "جهش مضاعف" است.
شواهد اولیه نشان داده است که B۱.۶۱۷ نسبت به سویه های قبلی ویروس مسری تر است. مطالعه انتشار یافته در ۲۰ آوریل نشان داد که جهش L۴۵۲R در این نوع، سبب افزایش آلودگی در شرایط آزمایشگاهی و افزایش سرعت انتقال در بیماری می شود.
در نوع موجود در کالیفرنیا، که این جهش را به همراه دارد، حدود ۲۰ درصد بیشتر از سویه های قدیمی ویروس قابلیت انتقال پیدا می کند. از طرفی هم شواهدی در دست است که جهش E۴۸۴Q در این نوع، نقش قابل توجهی در رفتارهای ضد ایمنی ویروس بازی می کند.
با توجه به این یافته ها و توجه خاص به اینکه، در این نوع، خنثی سازی آنتی بادی در بیماران و دریافت کنندگان واکسن کاسته می شود، میتوان تصویر روشنی عرضه نمود در خصوص اینکه چرا B.۱.۶۱۷ به سرعت در هند در حال گسترش است.
نیچر گزارش داده است که طی چند ماه گذشته این سویه به سویه غالب در ایالت ماهاراشترا تبدیل گشته است.
آندرسن می گوید: اما با قاطعیت نمی توان موج اخیر کرونا در هند را فقط به B.۱.۶۱۷ (به علل قابلیت انتقال بیشتر و یا فرار از ایمنی) نسبت داد، چونکه ما همینطور می دانیم که سویه های دیگری همچون B.1.1.7 (گونه ای که نخستین بار در انگلیس کشف شد) و P.1( گونه ای که نخستین بار در برزیل کشف شد) هم در هند در حال گردش است. ازاین رو آنها هم می توانند در این موج نقش تعیین کننده داشته باشند؛ البته ما هنوز اطلاعات کافی در دست نداریم.
آیا واکسن های فعلی در مقابل ویروس هندی مؤثرند
چندین مطالعه دو جهش کلیدی در B.۱.۶۱۷ را با سرعت انتقال بیشتر و البته افزایش توانایی ویروس در فرار از سیستم ایمنی مرتبط کرده است.
"راوی گوپتا" از دانشگاه کمبریج می گوید: به احتمال زیاد، واکسن های COVD ۱۹ همچنان در مقابل B۱.۶۱۷ تا اندازه ای مؤثر عمل می کنند، اما میزان تاثیر آنها به اندازه کافی نیست. به احتمال زیاد واکسن ها از بیماری شدید و مرگ محافظت می کنند اما از عفونت در افرادی که پاسخ ایمنی ضعیف تری دارند، محافظت نمی کنند.
گوپتا می گوید: همینطور شواهدی وجود دارد که نشان داده است افرادی که قبلاً به COVID ۱۹ مبتلا شده اند، می توانند با این نوع، به سادگی مجدداً آلوده شوند، بخصوص با گذشت زمان و به علت کم شدن ایمنی طبیعی بدن آنها.
یک نکته قابل تأمل و البته نگران کننده در هند این بود که با تصور غلط اینکه اغلب افراد در موج اول مبتلا و نسبت به بیماری ایمن شده اند، شرایط عادی تلقی شد و رعایت پروتکل ها و بخصوص رعایت فاصله اجتماعی کنار گذاشته شد. ولی میزان آلودگی و ابتلاء به بیماری روز به روز افزایش پیدا کرد تا اینکه در دهه سوم ماه آوریل میزان ابتلاء و مرگ ناشی از بیماری در کشور رکورد زد.
پس این آلودگی های مجدد فراوان بخصوص در افراد صدمه پذیرتر بود که به احتمال زیاد سبب بروز دومین موج انفجاری شدید در هند شد.
آیا ویروس هندی تهدید جدی تلقی می شود
در این شرایط پیچیده کنترل و مدیریت همه گیری، با عنایت به شواهد موجود، اگر B۱.۶۱۷ آلودگی و ابتلای مجدد (یا ابتلاء به عفونت های شدید در افرادی که واکسینه شده اند) را افزایش دهد، این نوع جدید (توأم با عادی انگاری شرایط) می تواند سبب ایجاد موج های جدید یا افزایش شدت موج های فعلی کرونا در سایر نقاط جهان شود که مصونیت و ایمنی جمعی، طبیعی یا ناشی از واکسن، در جمعیت هایشان در حال کاهش است.


منبع:

1400/02/10
13:30:33
5.0 / 5
1270
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج