وزیر بهداشت:

14 میلیون نفر تا آخر خرداد واكسینه می شوند

14 میلیون نفر تا آخر خرداد واكسینه می شوند

به گزارش اعصاب سنج وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به خطرات کرونای هندی اظهار داشت: کرونای انگلیسی از مرزهای غربی وارد کشور شد و امروز مرزهای شرقی کشور در معرض کرونای هندی هستند.



به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان که در محل سالن اجتماعات سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی استانداری برگزار شد، اظهار داشت: از استاندار خراسان رضوی، کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر شهرهای استان، دستگاههای اجرایی، نیروهای نظامی و انتظامی، بسیج صداوسیما، روحانیت معزز و بخصوص مردم عزیز به واسطه همراهی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی قدردانی می کنم.
سعید نمکی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که من کارگرزاده هستم و از رنج معیشتی با خبر هستم، اضافه کرد: رنج معیشت برای خانواده ای که باید در شبانه روز کار کند تا آبرومندانه امور معیشتی خویش را تأمین کند، دشوار می باشد که محل کسب و کار خویش را برای مدتی تعطیل کند و من به این امر آگاه هستم.
وی با قدردانی از عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) به واسطه رعایت پروتکلهای بهداشتی در مراسمات گوناگون، تصریح کرد: زمانی که برگزاری مراسم لیالی قدر و عید فطر را مشاهده کردم، از این که به جمعیت مذهبی مان به واسطه رعایت پروتکلهای بهداشتی اعتماد نمودم، افتخار کردم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به حواشی موج چهارم انتشار کرونا در کشور، اظهار داشت: پیش از آمدن موج چهارم کرونا، گفتم خویش را برای یکی از سنگین ترین امواج کرونا باید آماده نماییم. بنابراین دلیلش این بود وقتی دیدم ویروس انگلیسی نظام بهداشت و درمان انگلیس، اروپا و آمریکا را بهم زد، در قدرت سرایت بسیار سریع و غیرقابل پیشبینی است.
نمکی افزود: ما در موج چهارم کرونا که یکی از سهمگین ترین امواج بود، راهکارهای جدیدی را انتخاب کردیم و فهمیدم ویروس انگلیسی با ویروس ووهان بسیار متفاوت عمل خواهد نمود. اول دستور دادیم هیچ دانشگاهی حتی بخش خصوصی مریض غیر اورژانسی پذیرش نکند چونکه برآورد ما این بود اگر درست عمل نکنیم تخت کم خواهیم آورد. با این وجود در این زمان حدود ۲۰۰ هزار افغانستانی بدون کارت را در بیمارستان های خود بستری و معالجه کردیم و در پیک چهارم تعداد از این عدد عبور کرد.
وی بیان نمود: در گام های بعدی راه اندازی کلینیک های سرپایی، مراکز ۱۶ ساعته و مرکز سرپایی بستری موقت و تزریق داروهای ضد ویروس را دنبال و توسعه دادیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه اندازی کمیته های ترخیص را از دیگر اقدامات مدیریت پیک چهارم کرونا بیان و خاطرنشان کرد: خارجی ها برآورد مرگ حداقل ۷۰۰ نفر در روز را برای ما در این موج پیشبینی می کردند اما این گونه نشد و در این موج که سهمگین ترین موج کرونای جهان بود با لطف خدا، تلاش شبانه روزی همکاران و همدلی مردم توانستیم آنرا مدیریت نماییم. در این راستا تا امروز روند افزایش در هیچ استانی نداریم و این مرگ ها نشان از انبوه بیماران بستری قبلی است.
نمکی در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به موقعیت استان خراسان رضوی و خصوصیت های آن، اظهار نمود: وجود تعداد قابل توجهی از ترددهای مرزی بعضاً غیر کنترل از خصوصیت های خراسان رضوی است.
وی خواهان شد: بنابراین نخستین تقاضای من از عزیزان این است که به شدت مراقب ایاب و ذهاب های مرزی باشید. در این راستا بیماری کووید هندی را در برخی از مناطق کشور داریم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه اخطار داد: موج ویروس انگلیسی از غرب کشور آمد اما موج ویروس هندی از جنوب و جنوب شرق و شرق ما را گرفتار خواهد نمود.
نمکی با اشاره به اینکه حتما باید برای آینده با تیزنگری و ژرف بینی مراقب ورود ویروس موتاسیون یافته هندی از مرزهای کشورهای همسایه بیشتر باشیم، مجدداً خواهان شد: مراقب حاشیه شهر مشهد باشید چونکه نقطه صدمه پذیر شما آنجا است. گرچه با کمک های صورت گرفته توسط سپاه و بسیج حاشیه شهر مشهد متحول شده است اما هنوز نگران حاشیه شهر مشهد هستم. معتقد هستم حاشیه شهر مشهد یک منطقه ایزوله نیست و این جمعیت در زیر پوست مرکز شهر در رفت و برگشت است.
وی ضمن اشاره به مبحث واکسیناسیون کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز از راه کواکس تأمین و هزینه آنرا با سختی حواله کردیم. در این راستا بنا بود ۴.۵ میلیون دوز تا اسفند سال قبل تحویل بگیرم که این محقق نشد اما پس از آن راه باز شد، به صورت مثال روز گذشته یک میلیون دوز وارد شد، همینطور امروز یک میلیون ۴۵۰ هزار دوز وارد کشور شد و تا خردادماه و اوایل تیر حدود ۱۴ میلیون جمعیت هدف که شامل جمعیت بالای ۶۰ سال، بیماران خاص و صعب العلاج هست را طبق سند ملی، واکسینه خواهیم کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابراز کرد: طی یک سال قبل در زمینه تولید واکسن داخلی راهی را پیمودیم که در ۲۰ سال باید آنرا طی می کردیم بنابراین این افتخار بزرگ را در ماههای آینده خواهید دید. باید گفت جمهوری اسلامی ایران حالا صاحب تکنولوژی ساخت واکسن کووید در چند پلتفرم و شیوه شده است.
استاندار خراسان رضوی هم در این نشست اظهار نمود: خوشبختانه در خراسان رضوی انسجام و هماهنگی بین رده های مختلف مدیریتی وجود دارد.
محمدصادق معتمدیان با قدردانی از حمایت های نماینده ولی فقیه در استان، تولیت آستان قدس رضوی، اعضای شورای تأمین و ستاد کرونا استان، اضافه کرد: نقش تولیت محترم آستان قدس رضوی بسیار اثرگذار بود. در این راستا آستان قدس رضوی بالاترین امتیاز را در بحث رعایت پروتکلهای بهداشتی دریافت کرد که علیرغم همه مراسمات و مناسبت‎ ها کاملاً در چهارچوب پروتکل ها همراه با نظم بود.
وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد اماکن زیارتی، اقامتی و گردشگری کشور در خراسان رضوی و بخصوص شهر مشهد است، اظهار داشت: همراهی خیلی خوب مردم را در این زمان شاهد بودیم. سپاه به همراه طرح شهید سلیمانی در روزهای انتشار کرونا بسیار ما را کمک کردند. همینطور بسیج و هلال احمر در بحث ره گیری، کنترل و قرنطینه زحمات و تلاشهای بسیاری کشیدند.
استاندار خراسان رضوی در ادامه به نهضت کمک های مومنانه هم اشاره نمود و افزود: هر هفته جلسات ستاد استانی مقابله با کرونا برگزار و هماهنگی بسیار خوبی میان دانشکده های علوم پزشکی و مراکز پزشکی وجود دارد که نقش فرمانداران در این بین بسیار اثرگذار می باشد.
معتمدیان به مبحث واکسیناسیون در استان پرداخت و اضافه کرد: واکسیناسیون طبق برنامه ابلاغی بدون بی نظمی و مشکل در حال انجام می باشد.
وی ضمن اشاره به صدمه های ناشی از انتشار کرونا بر اصناف اظهار داشت: یک بسته حمایتی برای اصناف طراحی و آنرا به ستاد ملی ارسال کرده ایم و امیدواریم با تصویب آن بخشی از ضرر و زیان های وارد شده به این حوزه جبران شود.
استاندار خراسان رضوی با قدردانی از وزیر بهداشت در اجرای پروژه بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی حاشیه شهر مشهد، بیان نمود: امیدواریم با راه اندازی بیشتر از ۵۰ مرکز بهداشتی و درمانی در حاشیه شهر مشهد، شاهد افزایش سرانه بهداشتی درمانی در این بخش باشیم.


منبع:

1400/02/28
21:49:24
5.0 / 5
1083
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج