دكتر زالی:

واكسیناسیون افراد بالای ۶۵ سال نگرانی ها را تا حد زیادی می كاهد

واكسیناسیون افراد بالای ۶۵ سال نگرانی ها را تا حد زیادی می كاهد

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به اینکه 83 درصد مرگ ومیر بیماران کرونائی مربوط به افراد بالای 65 سال است، اشاره کرد: اولویت قرار دادن واکسیناسیون این گروه سنی می تواند تا حد زیادی نگرانی ها را کم کند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی امروز شنبه(۸ خرداد ۱۴۰۰) درباره وضعیت کرونا در استان تهران اظهار نمود: هم اکنون تعداد بیماران بستری در بخش های ما بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ بیمار است و حدود ۱۳۵۰ نفر از این بیماران در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند.
وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد بیماران جدید مراجعه کننده در تهران که نیاز به بستری داشتند به ۶۷۷ نفر می رسد که حدود ۱۳۰ نفر از آنها در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.
دکتر زالی میزان مراجعان سرپایی تهران در ۲۴ ساعت گذشته را حدود ۵ هزار و ۳۰۰ بیمار عنوان نمود.
وی با اشاره به اینکه آمار عمومی بستری موارد جدید، نسبت به هفته گذشته حدود ۱۹، ۶ درصد کاهش را نشان می دهد، اشاره کرد: اما باز هم تهران وضعیت شکننده و ناپایدار خودرا طی می کند.
دکتر زالی با اشاره به اینکه آمارها نشان میدهد در یک سال گذشته، معمولا بعد از هر تعطیلات عمومی آمار مراجعان سرپایی و بستری بالا رفته است، نسبت به خطر افزایش یافتن تعداد بیماران بعد از تعطیلات هفته آتی در صورت عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی، هشدار داد.
وی آخرین آمار میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در تهران را ۷۳ درصد عنوان نمود و اضافه کرد: اما کماکان بحث فاصله گذاری اجتماعی در تهران خصوصاً در وسایل حمل و نقل عمومی با چالش های اساسی رو به روست.
دکتر زالی با اشاره به اینکه استان هایی همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر به شدت درحال مبارزه با سویه های نوین بیماری هستند، اظهار داشت: ۱۳ شهر قرمز کرونائی کشور در این استانها قرار گرفته اند و همکاران ما در این استانها به شدت درحال تلاش هستند که از گسترش این سویه های جدید به سایر استانها جلوگیری شود.
وی با اشاره به احتمال تردد افراد مبتلا به سویه های جدید در تهران، وضعیت تهران را از نظر این حیث پرخطر تلقی نمود.
دکتر زالی با اشاره به اینکه در تهران موارد جدید بستری رصد می شوند، اظهار داشت: اگر شکل جدیدی از تظاهرات بالینی مشاهده شود اقدامات توالی یابی انجام می گیرد تا مشخص شود سویه های جدید در تهران نیز وجود دارد یا خیر.
وی درباره وضعیت واکسیناسیون در استان تهران توضیح داد: هم اکنون ۶۸ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در تهران درحال فعالیت است که با پشتیبانی سه تا چهار مرکز جامع سلامت به ارائه خدمات می پردازند.
دکتر زالی درباره افراد بالای ۸۰ سال که نخستین گروه سنی موردنظر برای دریافت واکسن بوده اند، توضیح داد: خوشبختانه تا حالا بالای ۸۵ درصد این افراد در تهران دوز اول واکسن را دریافت کرده اند.
وی افزود: در تهران در گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال نیز واکسیناسیون حدود ۷۲ درصد و در گروه سنی ۷۰ تا ۷۵ سال که تعداد آنان به ۱۸۰ هزار نفر می رسد نیز تا حالا واکسیناسیون ۵۴ درصد افراد محقق شده و امیدواریم در ضمن روزهای آینده این میزان افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه مجموع افراد بالای ۶۵ سال در تهران به ۷۰۰ هزار نفر می رسد، اظهار داشت: حدود ۴۹۰ هزار نفر از این افراد عمدتاً در گروه های سنی بالای ۷۰ سال قرار دارند.
دکتر زالی آمار بالاتر موارد وخیم بیماری، بستری و مرگ ومیر در گروه های سنی بالای ۷۰ سال را دلیل تمرکز بیشتر بر واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال عنوان نمود.
فرمانده عملیات مدیریت بیمار کرونا در کلان شهر تهران اظهار داشت: در تهران ۶۴ درصد موارد بستری در خیز چهارم بیماری در میان افراد بالای ۶۵ سال گزارش شده است و متاسفانه ۸۳ درصد مرگ ومیرها نیز در همین گروه سنی صورت گرفت.1400/03/09
10:17:39
5.0 / 5
1071
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج