اثربخشی واكسن كووبركت روی گونه انگلیسی، هندی و آفریقایی

اثربخشی واكسن كووبركت روی گونه انگلیسی، هندی و آفریقایی

به گزارش اعصاب سنج مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن کووایران برکت ضمن اشاره به این که یک جدول زمانبندی برای تولید واکسن کووایران برکت داریم که بر مبنای آن مقرر است در خرداد ماه ۳ میلیون دوز واکسن تولید شود اظهار داشت: در تیرماه ظرفیت را ارتقاء خواهیم داد و شهریور به بالای ۱۸ میلیون دوز خواهیم رسید.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، حسن جلیلی در نشستی با خبرنگاران با مبحث عرضه گزارش پیشرفت فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت با اشاره به اینکه اثربخشی و ایمنی واکسن یک بحث و تولید انبوهش بحث دیگری است اظهار داشت: از اوایل مطالعات تولید انبوه هم در دستور کار قرار گرفت. دو فاز صنعتی و نیمه صنعتی درنظر گرفتیم و در شفافارمد دو خط تولید در فاز نیمه صنعتی افتتاح شد. در آینده نزدیک فاز دو تولید صنعتی هم به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: بهره برداری از فاز اول تولید صنعتی چندی قبل انجام و هم اکنون یک میلیون دوز واکسن را تهیه و آمادگی داریم پس از طی مراحل قانونی در اختیار وزارت بهداشت قرار دهیم.
جلیلی ضمن اشاره به این که یک جدول زمانبندی داریم که بر مبنای آن مقرر است در خرداد ماه ۳ میلیون دوز واکسن تولید شود اظهار داشت: در تیرماه ظرفیت را ارتقاء خواهیم داد و شهریور به بالای ۱۸ میلیون دوز خواهیم رسید. همزمان با ایجاد خطوط جدید صنعتی، محققان روی راندمان کار کردند و راندمان افزایش پیدا کرده و توانستیم با عدد قابل قبولی خطوط تولید را به بهره برداری برسانیم.
مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن کووایران برکت درباره نحوه نگه داری از واکسن های دپو شده اظهار داشت: واکسن های ساخته شده در دمای یخچال نگه داری و زمان ماندگاری قابل قبولی دارد. کارخانه شفافارمد زیرمجموعه گروه دارویی برکت است و زیرساخت های گسترده ای دارد و محدودیتی برای نگه داری نداریم. از ظرفیت های گروه دارویی برکت استفاده می نماییم.
وی درباره مطالعه اثربخشی واکسن روی گونه هندی و آفریقایی اظهار نمود: واکسن روی گونه انگلیسی اثر داشت. درباره مطالعه روی نمونه آفریقایی و هندی هنوز نمونه خالصی که بتوانیم در آزمایشگاه رشد دهیم دریافت نکردیم و درخواست کردیم اگر نمونه خالصی هست در اختیار ما بگذارند. ما این آمادگی را برای مطالعه روی گونه های دیگر داریم.
جلیلی درباره زمان عرضه مدارک و مستندات به سازمان جهانی بهداشت هم اظهار داشت: کارگروهی از مشاوران و متخصصان صاحب نظر تشکیل شده و شبانه روزی کار می کنند. مدارک و مستندات زیادی باید آماده شود. مراحلی طی شده و به تدریج که مطالعات بالینی پیشرفت می کند، مدارک و مستندات لازم را تهیه می نماییم و پس از تکمیل به سازمان جهانی بهداشت عرضه می نماییم.


نگرانیها از موج پنجم کرونا در اوایل تابستان/ واکسیناسیون را گسترش دهید

به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، همینطور دکتر پیام طبرسی مجری مطالعه و عضو تیم علمی واکسن "کُووایران برکت" با اشاره به اینکه فاز اول و دوم کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت موفقیت آمیز بود و نتایج خوبی از آن به دست آمد اظهار داشت: حالا اطلاعات کافی است که این واکسن وارد واکسیناسیون عمومی شود. اگر واکسیناسیون را گسترش ندهیم موج پنجم بیماری را در اوایل تابستان خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه کووایران برکت واکسنی است که تماما دانش ایرانی پشت آن بود و از این حیث بسیار اهمیت دارد افزود: از روز اول اعتقاد راسخی به واکسن داشتیم چونکه مراحل آن به صورت شفاف طی شد. فاز اول و دوم موفقیت آمیز بود و نتایج خوبی از آن به دست آمد.
وی ادامه داد: حالا اطلاعات کافی است که این واکسن وارد واکسیناسیون عمومی شود. اگر واکسیناسیون را گسترش ندهیم موج پنجم بیماری را در اوایل تابستان خواهیم داشت.
مجری مطالعه و عضو تیم علمی واکسن "کُووایران برکت" ضمن اشاره به این که حالا زمان تصمیم گیری سریع است اظهار داشت: البته به معنای عدم واردات نیست اما واکسن برکت هم آمادگی ورود به واکسیناسیون عمومی را دارد. امید است اول مهر معضلی به نام کرونا در ایران نداشته باشیم.
طبرسی اضافه کرد: ما نمی خواهیم وزارت بهداشت را تحت فشار بگذاریم، سازمان غذا ودارو بررسی نموده و اگر صلاح دانستند مجوز را صادر می کنند. نتایج به سازمان جهانی بهداشت هم عرضه می شود، مراحل مطالعه بسیار دقیق و شفاف طی شده و دقت بالایی داشته است.

مجری مطالعه و عضو تیم علمی واکسن "کُووایران برکت" درباره عارضه واکسن هم اظهار نمود: خوشبختانه واکسن عارضه عمده ای چون مرگ و لخته شدن خون نداشته است. عوارض معمول چون تب و درد در محل تزریق و بدن گزارش شده که طبیعی است. واکسن ایمن است و امید است هرچه زودتر بتوانیم فشار موج های بعدی بیماری را با واکسیناسیون گسترده عمومی بکاهیم.
منبع:

1400/03/09
21:00:22
5.0 / 5
951
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج