دبیر علمی كمیته كشوری كووید۱۹:

عوارض خفیف بعد از تزریق واكسنهای كرونا، طبیعی است

عوارض خفیف بعد از تزریق واكسنهای كرونا، طبیعی است

به گزارش اعصاب سنج دبیر علمی کمیته کشوری کووید۱۹، ایجاد عوارض جانبی واکسن های کرونا را طبیعی و نشانه ایجاد ایمنی در بدن شخص برشمرد و تصریح کرد: فواید واکسن ها خیلی بیشتر از عوارض احتمالی نادر آنها است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر عابدینی - فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری و دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹، واکسن های کووید ۱۹را بی خطر و سبب محافظت افراد در مقابل مبتلا شدن به بیماری شدید و مرگ ناشی از کرونا برشمرد که امکان دارد عوارض جانبی خفیفی داشته باشند که نشانه ایجاد ایمنی در بدن است.
به نقل از ایشان، فرآیند تولید واکسن ها پیچیده و تحت نظارت های جدی صورت می گیرد تا پایین ترین میزان خطر و عوارض را برای گیرندگان واکسن در برداشته باشند و ضمن مطالعات بالینی متعدد، بی خطری و اثربخشی واکسن ها به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ تصریح کرد: طراحی واکسنها به نحوی است که بدون خطر مبتلا شدن به بیماری سبب تحریک سیستم ایمنی بدن انسان و در نتیجه بروز برخی واکنش های ناخواسته یا عوارض جانبی می شود.
عوارض انواع واکسن های مورد استفاده در ایران
دبیر علمی کمیته کشوری کووید ۱۹ ضمن اشاره به انواع واکسن های مورد استفاده در کشور اظهار داشت: هم اکنون ۴ نوع واکسن در کشور استفاده می شود که با مکانیسم های متفاوتی تولید شدند و از نظر عوارض جانبی حدودا وضعیت مشابهی دارند. اما خوشبختانه عوارض جانبی واکسیناسیون عمدتا زودگذر هستند.
وی ادامه داد: بسته به خصوصیات ایمنی ذاتی افراد، طیف وسیعی از واکنش ها در مقابل واکسن دیده می شود. تعداد زیادی افراد هیچ ناراحتی و مشکلی نخواهند داشت. برخی دیگر هم در ایام اول احساس ناخوشی و درد و تب دارند که خود به خود و با استراحت و نهایتا مصرف مسکن ساده برطرف می شود. در عده کمی هم امکان دارد عوارض جانبی شدت بیشتری داشته باشند.
عوارض جانبی خفیف ناشی از واکسن طبیعی است
به قول این فوق تخصص ریه، معمولا بعد از واکسیناسیون عوارض جانبی خفیف تا متوسطی نظیر تب پایین یا دردهای عضلانی مشاهده می شود که طبیعی است. این علائم در واقع واکنش سیستم ایمنی بدن به آنتی ژن های وارد شده از راه واکسن است و معمولا بعد از چند روز هم خود به خود از بین می روند.
عابدینی بروز عوارض جانبی را طبیعی و به مفهوم پاسخ بدن به واکسن برشمرد و تصریح کرد: افراد مختلف واکنش های متفاوتی نسبت به واکسن نشان می دهند. بسیاری امکان دارد هیچ علامتی بعد از واکسیناسیون نداشته باشند. اما عدم بروز عوارض جانبی هیچگاه به مفهوم بی تأثیر بودن واکسن نیست چونکه هر شخص پاسخ ایمنی متفاوتی از خود نشان داده است.
عوارض شایع
دبیر کمیته علمی کشوری کووید؛ از شایعترین عوارض واکسیناسیون کرونا به علایمی نظیر درد، قرمزی و سفتی مختصر محل تزریق، تب، لرز، خستگی، سردرد، درد عضلانی و اسهال اشاره نمود که این عوارض با عنایت به نوع واکسن متفاوت می باشد و معمولا زودگذر بوده و خودبه خود بهبود می یابند.
عوارض نادر
وی از عوارض جانبی بسیار نادر واکسنهای کرونا به واکنشهای آلرژیک شدید مانند شوک آنافیلاکسی اشاره نمود که برای پیشگیری از نتایج این عارضه افراد باید بعد از تزریق واکسن ۱۵-۳۰ دقیقه در محل واکسیناسیون حضور داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه واکنشی تیم بهداشتی و درمانی بتوانند سریعا مراقبت های لازم را ارائه دهند.
توصیه های درمانی در هنگام بروز عوارض جانبی
عابدینی به افراد سفارش کرد در صورت بروز عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون بهتر است فعالیت روزانه را کمتر کرده و از ورزش یا فعالیت فیزیکی سنگین برای یک یا دو روز اجتناب کنند.
وی استراحت و مصرف مایعات بیشتر را برای رفع عوارض جانبی ناشی از واکسن بسیار مفید برشمرد و اظهار داشت: در صورت نیاز میتوان از مسکن های ساده مثل استامینوفن هر ۶ تا ۸ ساعت یکبار تا دو روز برای کاهش دردهای عضلانی و استخوانی و سردرد بهره برد.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ همینطور تصریح کرد: افراد در صورت بروز علائم شدید موضعی یا تب و بدن درد و یا عوارض جانبی بیشتر از سه روز حتما باید به پزشک یا پایگاه های واکسیناسیون رجوع کنند.
به نقل از ایشان، کارکنان بهداشتی در مرکز و یا پایگاه های واکسیناسیون آماده پاسخگویی به سوالات و ارائه راهنمایی لازم هستند. ازاین رو بهتر است افراد در هنگام واکسیناسیون شماره مرکز را یادداشت کنند.
واکسنها سبب انتقال کرونا نمی شوند
به قول دکتر عابدینی هیچ یک از واکسنهای تایید شده حاوی ویروس زنده نیستند و ایجاد بیماریزایی نمی کنند.
وی با عنایت به اینکه معمولا چندین هفته بعد از واکسیناسیون، ایمنی لازم در مقابل ویروس SARS-CoV-۲عامل ایجاد کننده بیماری کووید ۱۹ در بدن شخص ایجاد می شود اظهار داشت: فرد واکسینه شده امکان دارد قبل و پس از دریافت واکسن به ویروس کووید ۱۹مبتلا شده و بیمار شود چونکه واکسن هنوز فرصت کافی برای ایجاد ایمنی در بدن را نداشته است.
عابدینی تصریح کرد: افراد بلافاصله بعد از واکسیناسیون نباید ماسک زدن و سایر اقدامات پیشگیرانه را کنار بگذارند و به سه دلیل همچنان باید به دقت سفارش های پیشگیری را رعایت نمایند. اولا برای ایجاد ایمنی کافی باید دو نوبت واکسن به فاصله ۲ تا ۴ هفته تزریق شود و مدت زمان تحریک و پاسخ مطلوب سیستم ایمنی هم حدود دو هفته پس از واکسن خواهد بود. ازاین رو تا ۲ هفته پس از تزریق دومین نوبت واکسن هنوز ایمنی کافی به وجود نیامده است.
عابدینی تصریح کرد: واکسن های کرونا تا حدود زیادی فرد را مصون می کنند؛ اما مصونیت ۱۰۰ درصدی در مقابل بیماری نمی دهند. ازاین رو امکان ابتلای افراد واکسن زده به بیماری کرونا صفر نیست و همچنان باید پروتکلها را رعایت نمایند.
به قول این فوق تخصص ریه، واکسن می تواند از مبتلا شدن به فرم شدید بیماری، بستری و مرگ تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند ولی امکان دارد فرد فرم خفیف بیماری را بگیرد و سبب انتقال بیماری به دیگران شود. ازاین رو تا زمانی که بخش بزرگی از جامعه واکسن نزدند همه افراد شامل واکسن زده یا نزده باید همچنان به سفارش های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و یا رعایت فاصله گذاری اجتماعی اقدام نمایند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عابدینی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: هم اکنون ۴ نوع واکسن در ایران درحال استفاده است که با مکانیسم های متفاوتی تولید می شوند، ولی از نظر میزان مصونیت زایی همه آنها با وضعیت حدودا یکسان جلوی مبتلا شدن به فرم های شدید، نیازمند بستری و یا مرگ ناشی از بیماری را می گیرند. متخصصین سازمان جهانی بهداشت سفارش می کنند که بهترین واکسن همان واکسنی است که در اختیارتان است.
منبع:

1400/03/11
11:17:19
5.0 / 5
1083
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج