یافته محققان ژاپنی؛

ارتباط بهداشت دهان و دندان با خطر از دست دادن عضلات

ارتباط بهداشت دهان و دندان با خطر از دست دادن عضلات

اعصاب سنج: نتایج یک پژوهش جدید، ارتباط بین بهداشت خوب دهان و دندان را با سلامت عمومی در افراد بزرگسال نشان میدهد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که تعداد کمتر دندان های باقیمانده در دهان و توانایی جویدن ضعیف، خطر از دست دادن عضلات، ضعف و دیابت را در افراد مسن می افزاید.
تحقیقات نشان میدهد که فراتر از ناراحتی جسمی، سلامت دهان و دندان اثرات قابل توجهی همچون افزایش ریسک بیماریهای قلبی عروقی را به همراه دارد.
بهداشت ضعیف دهان و دندان که بر طبق تعداد دندان های باقیمانده در دهان، توانایی جویدن، و مشکلات خوردن و بلع تعیین می شود، از عوامل ایجاد کننده ضعف جسمی، ناتوانی و مرگ و میر است.
محققان دانشگاه شیمان ژاپن به وجود ریسک بالا دیابت و سارکوپنی که از دست دادن عضله و ضعف ناشی از پیری است، در بین افراد مسن دارای بهداشت ضعیف دهان پی بردند.
محققان در این مطالعه، ۶۳۵ فرد در رده سنی ۴۰ تا ۷۴ سال را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند.
آنها دریافتند که تعداد کمتر دندان های باقیمانده در دهان و توانایی جویدن ضعیف بطور قابل توجهی با دست های ضعیف تر و سارکوپنی مرتبط می باشد. دندان کمتر و توانایی جویدن ضعیف نیز بطور مدلول داری با دیابت در ارتباط بود.
به گفته پژوهشگران، «یافته های ما نشان میدهد که بهبود در سلامت دهان و دندان، همچون حفظ عملکرد جونده ها و باقی نگه داشتن دندان ها، ممکنست در پیش گیری از سارکوپنی و دیابت در بزرگسالان موثر باشد.»
آنها حدس می زنند در افرادی که توانایی جویدن یا دندان کمتری دارند، ممکنست به خاطر خوردن غذاهای نرم تر و غنی از شکر و داشتن وعده های غذایی کمتر، خطر دیابت افزایش یابد.
هر دو این فاکتورها سبب افزایش بیشتر میزان گلوکز خون پس از غذاخوردن می شود.
«شوزو یانو»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «طبق داده های ما، استفاده از روکش دندان و استفاده از دندان مصنوعی ممکنست خطر دیابت و سارکوپنی را کم کند.»
محققان همین طور اذعان دارند بیماری لثه که می تواند موجب از دست دادن دندان ها شود، می تواند منجر به کاهش حساسیت به انسولین و اختلال در تحمل گلوکز شود.


منبع:

1400/03/23
10:08:34
5.0 / 5
1015
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج