در گزارش اعصاب سنج مطرح شد؛

ماجرای كمبود پزشك و زیرمیزی

ماجرای كمبود پزشك و زیرمیزی

به گزارش اعصاب سنج نماینده مردم الیگودرز در مجلس، اعتقاد دارد که افزایش تعداد پزشکان به حل مشکل دریافت زیرمیزی کمک می نماید و از همه جهات به سود مردم خواهد بود.محمد خدابخشی، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: متأسفانه در شهرستان الیگودرز مشکل کمبود پزشک داریم. هم کمبود پزشک عمومی و هم پزشک متخصص و به خاطر نبود پزشک در خیلی از زمینه ها ناگزیریم بیماران را از راه ستاد هدایت وزارت بهداشت به شهرهای بزرگ تر منتقل نماییم.
وی اضافه کرد: حتی پزشک عمومی هم به تعدادی که لازم است و باید جوابگوی جمعیت باشد، در درمانگاه و مراکز درمانی این منطقه نیست و بیماران و همراهان بیمار در این سفرهای درمانی هزینه ها و خطرات جاده ای را متحمل می شوند.
نماینده مردم الیگودرز در مجلس در مورد ریشه یابی این مساله اظهار داشت: سیاست های وزارت بهداشت در این دوره و ادوار گذشته، سیاست های ناکارآمدی بوده است و نگاه مسؤلان در دانشگاه های علوم پزشکی به پذیرش دانشجوی پزشکی و دستیاری، نگاه اقتصادی می باشد و آن میزانی که متناسب با نیاز مناطق مختلف کشور است، هیچ گاه محقق نشده است.
خدابخشی در مورد اجرایی شدن قانون پذیرش دانشجویان تعهدی، عنوان کرد: باآنکه این قانون مفید بوده اما نتوانسته نیاز مناطق مختلف و کمتر توسعه یافته را برای دسترسی به پزشک برآورده کند.
وی افزود: وزارت بهداشت هم باید با سیاست ها و مشوق هایی انگیزه کسانی که دوره های تخصصی را گذرانده اند افزایش دهد تا در مناطق کمتر توسعه یافته ماندگاری بیشتری داشته باشند. خصوصاً برای ماندگاری بیشتر پزشکان طرحی باید تدابیر ویژه ای داشته باشد.
نماینده مردم الیگودرز ضمن اشاره به نزدیکی کنکور سراسری تصریح کرد: بومی گزینی یک سیاست کمک کننده به رفع نیاز مناطق مختلف به پزشک است و افرادی که تعلق خاطر به منطقه ‎ای دارند و زادگاهشان آنجا است، تمایل بیشتری برای خدمت در آن منطقه خواهند داشت.
خدابخشی اضافه کرد: من موافق افزایش ظرفیت پزشکی هستم و باید ظرفیت رشته های پزشکی و دندانپزشکی و دوره های دستیاری افزایش پیدا کند و این یک مطالبه است.
وی ضمن اشاره به مرتفع شدن نیاز مناطق مختلف به پزشک به دنبال افزایش ظرفیت افزود: تعدد پزشک راهگشای خیلی از معضلاتی است که وزارت بهداشت با آن دست به گریبان است. افزایش تعداد پزشکان به حل مشکل زیرمیزی کمک می نماید و افزایش ظرفیت در نهایت از همه جهات به سود مردم خواهد بود.
نماینده مردم الیگودرز افزود: وزارت بهداشت باید برای افزایش ظرفیت عزم و اراده داشته باشد. اگر دانشگاهی برای افزایش ظرفیت نیازمند حمایت هایی باشد، نیاز است وزارت بهداشت این توسعه زیرساخت ها را تأمین کند.
خدابخشی ضمن اشاره به تعارض منافع در سیاستگذاری های وزارت بهداشت اظهار داشت: در وزارت بهداشت «پزشک سالاری» حاکم است که به علت عدم مدیریت تعارض منافع پزشکان در وزارت بهداشت است. مدیریت این معضل نیازمند تخصص و علم مختص آن است و کسی صرفا با خوندن رشته های نظری مثل داروسازی و علوم آزمایشگاهی بر آن مسلط نخواهد شد.
وی اضافه کرد: البته متخصص مدیریت تعارض منافع باید با شاخصهای بهداشت و درمان و با ادبیات این حوزه هم آشنایی داشته باشد اما این آشنایی به این معنا نیست که فرد می بایست پزشکی یا دندانپزشکی خوانده باشد و در این رشته ها تحصیل کرده باشد.
نماینده مردم الیگودرز در انتها تصریح کرد: اصرار بر این که مدیریت بهداشت و درمان کشور در اختیار پزشکان باشد، هیچ پشتوانه کارشناسی ندارد.


منبع:

1400/03/26
22:43:49
5.0 / 5
978
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشكی , دارو
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج