یافته جدید مطالعاتی؛

میكروب های روده بر شدت سكته مغزی تاثیر دارد

میكروب های روده بر شدت سكته مغزی تاثیر دارد

اعصاب سنج: یافته های جدید نشان میدهد که میکروبیوم روده بر شدت سکته مغزی و اختلال عملکرد بعد از سکته مغزی تأثیر می گذارد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، تیم تحقیق به بررسی رابطه بین نقش میکروبیوم روده در سلامت قلب و عروق و بیماریها، همچون اثرات جانبی TMAO(تری متیل آمینN- اکسید) که محصول جانبی تولید شده در هنگام هضم مواد مغذی خاص موجود در گوشت قرمز و سایر محصولات حیوانی توسط باکتری های روده است، پرداخت.
دکتر «استنلی هازن»، سرپرست تیم تحقیق از کلینیک کلیولند، در این زمینه می گوید: «در این مطالعه دریافتیم که کولینرژیمی و TMAO اندازه و شدت سکته مغزی و نتایج ضعیف تری را در مدلهای حیوانی ایجاد می کنند.»
ویدر ادامه می افزاید: «نکته قابل توجه این است که پیوند ساده میکروب های روده با قابلیت ساخت TMAOبرای ایجاد تغییری عمیق در شدت سکته کافی است.»
پیش از این، دکتر هازن و تیم وی کشف کردند که افزایش سطح TMAO می تواند منجر به ایجاد بیماریهای قلبی عروقی شود. در مطالعات بالینی با هزاران بیمار، آنها نشان داده اند که سطح TMAO در خون خطر حمله قلبی، سکته قلبی و مرگ را در آینده پیش بینی می کند.
دکتر هازن در ادامه می افزاید: «یافته های این مطالعه جدید برای نخستین بار اثبات می کند که میکروب های روده بطور کلی- و از طریقTMAO بطور خاص- می توانند بطور مستقیم بر شدت سکته مغزی یا اختلال عملکرد بعد از سکته مغزی تأثیر بگذارند.»
محققان لطمه مغزی را در مدلهای سکته مغزی پیش بالینی بین کسانی که سطح TMAO بالا یاکمیداشتند مقایسه کردند. با گذشت زمان، کسانی که سطح بالاتری از TMAO داشتند، لطمه مغزی گسترده تری داشته و درجه بیشتری از نقص عملکردی حرکتی و شناختی بدنبال سکته مغزی داشتند.
محققان همین طور دریافتند که تغییرات رژیم غذایی که موجب تغییر سطح TMAO می شوند، مانند مصرف کمتر گوشت قرمز و تخم مرغ، بر شدت سکته مغزی تأثیر می گذارد.
به گفته پژوهشگران، هدف قرار دادن این آنزیم میکروبی روده ممکنست یک روش امیدوارکننده برای جلوگیری از سکته مغزی باشد.


منبع:

1400/03/30
13:58:27
5.0 / 5
1075
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , سلامت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج