یافته جدید محققان؛

استفاده از سلول های بند ناف برای نجات جان بیماران كرونایی

استفاده از سلول های بند ناف برای نجات جان بیماران كرونایی

تحقیقات جدید، سلول های بند ناف را بعنوان یک روش درمانی بالقوه برای کووید۱۹ شناسایی کرده است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، یک آزمایش بالینی کوچک نشان داده است سلول های بنیادی بدست آمده از بند ناف می توانند میزان مرگ و میر بیماران کرونایی زیر دستگاه تنفسی ونتیلاتور را کاهش دهند.
محققان پی بردند این سلول ها امکان دارد به آرامش توفان سیتوکینی که در سندرم حاد تنفسی نقش دارد کمک کنند.
به نظر می رسد این روش درمانی در میان بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای همچون چاقی، بیماری کلیوی و دیابت بسیار مؤثر باشد.
محققان بیمارستان سیپتو مانگونکوسومو اندونزی، در این آزمایش به صورت تصادفی به ۴۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹، سلول های بنیادی بند ناف در محلول سالین یا فقط سالین تزریق شد.
همه بیماران مبتلا به ذالت الریه شدید بودند و در چهار بیمارستان زیر دستگاه تنفسی ونتیلاتور قرار داشتند.
نتایج نشان داد از ۲۰ بیمار دریافت کننده سلول های بنیادی، ۱۰ نفر زنده ماندند، در حالیکه از ۲۰ بیمار در گروه کنترل فقط ۴ نفر زنده مانده بودند.
محققان گزارش دادند که در بین بیمارانی که شرایط سلامتی زمینه ای داشتند، کسانی که تحت درمان با بندناف قرار گرفته بودند ۴.۵ برابر با افزایش احتمال زنده ماندن مواجه بودند.
علت اصلی مرگ در کووید ۱۹، سندرم حاد تنفسی است که امکان دارد به علت واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی معروف به توفان سیتوکینی اتفاق بیفتد.
نوعی سلول بنیادی که محققان در آزمایش جدید استفاده کردند، سلول استرومایی مزانشیمی یا MSC نامیده می شود، که در درمان بیماری های ریوی مانند آسم و بیماری انسدادی مزمن ریوی مؤثر بوده است.
به نظر می رسد سلول های بنیادی مزانشیمی با کاهش واکنش های التهابی سیستم ایمنی، این شرایط را بهبود می بخشند.
سلول ها در چندین بافت بدن همچون مغز استخوان و بافت چربی و همینطور بند ناف هم یافت می شوند.
سلول های بنیادی در بند ناف قابل دسترس تر هستند. به علاوه، کمتر احتمال دارد که سیستم ایمنی گیرنده، سلول های بند ناف را رد کند.
محققان نتیجه گرفتند که سلول های بنیادی مزانشیمی امکان دارد با تغییر سیستم ایمنی بدن بیماران به حالت ضد التهابی، احتمال زنده ماندن را در بین بیماران حاد کرونایی بالا برند.
محققان معتقدند که رویکرد آنها می تواند به یک درمان مؤثر برای بیماران کووید ۱۹ در مراقبت های ویژه که به درمان معمولی پاسخ نمی دهند، منجر شود.


منبع:

1400/03/31
10:03:55
5.0 / 5
318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج