معاون بهداشت وزارت بهداشت:

كرونا با شعار جمع نمی گردد

كرونا با شعار جمع نمی گردد

به گزارش اعصاب سنج معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تقدیر از عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی به علت رعایت پروتکلهای بهداشتی در جریان انتخابات، در عین حال به اقدامات انجام شده در زمینه مقابله با کرونا اشاره نمود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مشترک با سردار سپهر جانشین وزیر بهداشت در امور اجرایی ستاد هماهنگی واکسیناسیون کشور، دکتر چشمی رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی و همینطور روسا و معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی هرمزگان، زاهدان، ایرانشهر، زابل و بوشهر با اشاره به اینکه دانشگاه های علوم پزشکی در انتخابات خیلی خوب عمل کردند و افتخار آفریدند، اظهار نمود: این نخستین انتخابات در تاریخ کشور است که در شرایط کرونا انجام شد. در انتخابات سایر کشورها طی این دو سال همچون آمریکا حواشی زیادی به وجود آمد و بعد از آن موجی از بیماری به راه افتاد. زحماتی که همکاران ما بخصوص در حوزه بهداشت برای ساماندهی بهداشتی این انتخابات کشیدند در کنار همکاری نیروی انتظامی و بسیج، جای قدردانی و تشکر دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: ارزش این کار با این که کمتر از آن صحبت می شود بسیار بالا بود. جنس کار بهداشت به این شکل است، تا زمانی که اتفاقی نیفتد کسی به یاد آن نیست ولی همین که اتفاقی می افتد همه یادشان می آید که چیزی به نام پیشگیری و بهداشت هم وجود دارد.

مشکل کرونا با شعار حل نمی شود

وی ضمن اشاره به این که طی 16 ماه گذشته در سطح یک و نظام شبکه اقدامات بسیار ارزشمند ای انجام شده است، تصریح کرد: کسانی که درگیر کار هستند می دانند که جمع کردن اپیدمی و پاندمی کار بسیار سختی است. مشکل کرونا با شعار حل نمی گردد، این ویروس سیستم بهداشتی انگلیس، آمریکا، فرانسه و ایتالیا را به زانو درآورد. به خاطر این که بسیاری از کارها در دست دولت ها یا متخصصان نیست، باید ساختار قوی باشد.

رئیسی افزود: ایران به ازای هر هزار نفر یک و نیم تخت بیمارستانی دارد و این درحالی است که انگلیس و فرانسه به ازای هر هزار نفر 7 تخت دارند که در همین کشورها تخت کم آمد و بیماران کرونایی روی زمین بیمارستان یا چمن های بیرون از بیمارستان خوابیدند. در ایران شاهد هیچ کدام از این صحنه ها نبودیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن طرح این پرسش که چه اتفاقی افتاد که در ایران شاهد چنین صحنه هایی نبودیم؟ اظهار نمود: این دستاورد به علت وجود نظام مراقبت های اولیه بهداشتی در کشور به دست آمد که اجازه نداد بیمارستان های ایران به وضع آن کشورها گرفتار شود. زمانی که تعداد بیماران کرونایی در بیمارستان ها به 1200 نفر می رسید به این مفهوم بود که 200 تا 250 هزار بیمار کرونایی در سطح یک درحال ویزیت شدن بودند.

بسیج ملی مبارزه با کرونا را در پنج گام اجرا کردیم

وی افزود: غربالگری نظام PHC سد محکمی در مقابل هجوم بیماران به بیمارستان های کشور بود؛ متاسفانه این دستاورد مهم در شرایط تحریم و سختی های اقتصادی کمتر به چشم آمد. یکی از کشورهایی که بیشترین پروتکلهای بهداشتی برای مهار کرونا را نوشت ایران بود چونکه ما نمی توانستیم به مردم هزار دلار بدهیم و بگوییم در خانه بنشینید و بیرون نیایید.
رئیسی خاطرنشان کرد: بسیج ملی مبارزه با کرونا را در پنج گام اجرا کردیم و امروز در گام پنجم طرح شهید حاج قاسم سلیمانی قرار داریم. عزیزان حوزه بهداشت، درمان و بسیج بسیار قوی عمل کردند. در همین 5 استان و سایر استان ها با همین بضاعت نظام سلامت، خیلی خوب عمل شد.

گفتنی است؛ در ادامه این نشست سردار سپهر و دکتر چشمی در مورد توفیقات حاصل شده در طرح شهید سلیمانی و همکاری تنگاتنگ وزارت بهداشت، نیروهای مسلح و سازمان بسیج در راه کنترل اپیدمی سخنانی را ایراد کردند.

در انتها روسای دانشگاه های علوم پزشکی حاضر در جلسه گزارشی از وضعیت همه گیری در استانهای خویش را عرضه دادند.
منبع:

1400/04/02
22:52:00
5.0 / 5
961
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج