در گفت وگو با اعصاب سنج تشریح شد

تمهیدات برگزاری دومین كنكور در كرونا

تمهیدات برگزاری دومین كنكور در كرونا

اعصاب سنج: معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، تمهیدات و پروتکلهای بهداشتی برای برگزاری دومین کنکور در وضعیت کرونائی را تشریح نمود.


مهندس محسن فرهادی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که امسال تجربه دوم برگزاری کنکور در وضعیت کرونائی است، اظهار داشت: ما در دومین کنکور در کرونا به سر می بریم، سال قبل همکاری خوبی با نهادهای مرتبط و متقاضیان داشتیم و امسال هم ایرادات و مشکلات و نقاط ضعفی که احیانا سال قبل در آزمون مشاهده شد را کوشیدیم برطرف نماییم. بعد از کنکور سراسری برگزاری کنکور ارشد و دکتری را هم خواهیم داشت و درحال همکاری کامل با نهادهای مرتبط همچون وزارت علوم، سازمان سنجش و... هستیم. خوشبختانه کنکور سال قبل در وضعیت ایمنی انجام شد اما امسال با توجه به این که شاهد بروز سوش های جدید ویروس کرونا به ویژه بریتانیایی هستیم تمهیدات ویژه تری اندیشیده شده است و یکی از تاکیدات اصلی ما برقراری تهویه مناسب می باشد.
وی اضافه کرد: جانمایی ها با بازرسی های مشترک انجام شده است و بازرسان بهداشت محیط دانشگاه های علوم پزشکی با عوامل و برگزار کنندگان سازمان سنجش در استانها همکاری لازم را انجام دادند و امیدواریم این جانمایی ها مشکل تهویه را به حداقل ممکن برساند. شرط اول ما این است که اگر مقدور بود کنکور در فضای باز اجرا شود اما باتوجه به گرمای هوا ممکنست همه حوزه ها در فضای باز نباشد که توجه ویژه ما بر تهویه است. از طرفی استفاده از ماسک برای مراقبین و داوطلبان شرط اصلی است و حتی تمهیداتی اندیشیده شده تا سازمان سنجش در زمینه های امتحانی ماسک داشته باشند تا اگر ماسک کسی خیس شد، پاره شد و... بتوانند ماسک در اختیار او بگذارند تا داوطلب گرفتار استرس نشود. بدین سبب تاکید ما بر جانمایی مناسب بین متقاضیان، زدن ماسک، گندزدایی سطوح و ضد عفونی دست ها است.
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، افزود: صندلی داوطلبان با فاصله حداقل دو متری چیده می شود یعنی یک فضای ۴ متر مربعی دور متقاضی آزاد است. همین طور ورود و خروج و جلوگیری از تجمع در این زمان ها مدیریت می شود. همین طور بر خلاف رسم سالهای پیشین سوالات نباید روی زمین قرار گیرد و باید مستقیما تحویل داوطلب شود. هم اکنون عمده نگرانی ما تجمع والدین در مقابل حوزه های امتحانی است که ممکنست پروتکل ها رعایت نشود و درخواست ویژه ما این است که اگر می خواهند منتظر فرزندشان باشند تجمع نکنند.
وی با تاکید بر این که استعلام کرونا مثبت های ثبت شده در سامانه وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت، اظهار نمود: برای این افراد تمهیداتی دیده شده است اگر حالشان مناسب می باشد بصورت قرنطینه در زمینه امتحان می دهند و اگر در بیمارستان بستری هستند باتوجه به امکانات و هماهنگی هایی که با معاونت درمان وزارت بهداشت شده، در بیمارستان آزمون خواهند داد و مراقب هم با لباس و تمهیدات مراقبتی فعالیت خواهدنمود. ما سال قبل متقاضی امتحان مبتلا به کرونا چه در بیمارستان و چه به شکل مستقل نداشتیم که از او امتحان گرفته نشود و با تجربه سال قبل امسال هم چنین مشکلی نخواهیم داشت.
فرهادی اشاره کرد: داوطلبان حتما ماسک و نوشت افزار شخصی به همراه داشته باشند و هنگام خروج هم جهت بررسی سوالات تجمع نکنند.
وی با اعلان اینکه ناظران بهداشتی محیط جهت بررسی شرایط در همه حوزه ها حضور خواهند داشت، اظهار داشت: این مطلب به مفهوم این نیست که ناظران درون حوزه مستقر شوند؛ چون نیازی به استقرارشان نیست برای اینکه هم سبب شلوغی حوزه می شوند و هم تعداد همکاران ما به شکلی است که باید حوزه های مختلف را تحت پوشش قرار دهند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مقرر است مراقبین امتحانی قبل از جلسه تست کرونا بدهند یا خیر؟، اظهار داشت: پروتکل ها نمی گوید از کسی که با بیمار در تماس نبوده و علائمی ندارد تست گرفته شود اما حتما سلامت شان از سامانه وزارت بهداشت استعلام می شود.
فرهادی اضافه کرد: سال قبل داوطلبین موظف بودند با ثبت نام در سامانه salamat.gov.ir مبادرت به خود اظهاری درباب سلامت خود کنند اما، امسال کارشان راحت شده و ما کد ملی متقاضیان را از سازمان سنجش گرفته ایم و خودمان استعلام کرده ایم و بیماران را شناسایی می نماییم.
فرهادی در ارتباط با نحوه گزارش تخلف در اجرای پروتکل ها، اشاره کرد: اگر داوطلبین بازرسین ما را می بینند می توانند تخلف احتمالی را گزارش دهند در غیر این صورت طی تماس با شماره تلفن ۱۹۰ مشکل را گزارش دهند.
منبع:

1400/04/08
12:51:20
5.0 / 5
991
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج