معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی قم پاسخ داد

محصولات تراریخته چیست؟

محصولات تراریخته چیست؟

به گزارش اعصاب سنج قم معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم بابیان این که محصولات تراریخته در ایران کشت نمی گردد، اظهار داشت: مصرف محصولات تراریخته سفارش نمی شود؛ چونکه اثبات نشدن عوارض دلیل بر نداشتن عوارض نیست.


محمد علی سلامی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، در گفتگو با ایسنا بابیان این که اصلاح ژنتیکی و تراریخته دو مفهوم جدا از هم هستند، اظهار داشت: اصلاح ژنتیکی از گذشته وجود داشته که در این روش دو گونه گیاهی و یا جانوری با هم تلاقی داده می شوند که صفت جدیدی پدیدار شود؛ مثلا گل های یک گندم پا کوتاه و یک گندم پا بلند را تلقیح می کنند تا این صفات از گیاهان به هم منتقل شود.
وی ضمن اشاره به این که محصولات گلخانه ای مانند گوجه فرنگی، هندوانه و... اصلاح ژنتیکی شده اند و مشکلی هم ندارند، بیان نمود: اغلب محصولات موجود در بازار اصلاح ژنتیکی شده اند مثلا هندوانه ها نسبت به گذشته بزرگ تر، خوش رنگ تر و با تخمه های ریز تر هستند.
وی افزود: در محصولات ترایخته که از آنها بعنوان ترا ژنی هم یاد می شود ژن یک جاندار را به جانداری دیگر تزریق می کنند که سبب به وجود آمدن ساختار و موجودی جدید می شود که طبیعت نمی تواند آنرا درست کند؛ اما اصلاح ژنتیکی امکان دارد در دراز مدت در طبیعت رخ دهد.
سلامی درباره علت تولید محصولات تراریخته در گیاهان اظهار داشت: گیاهان تراریخته در مقابل آفات و حشرات مقاوم هستند و این امر سبب افزایش تولید محصول می شود که این افزایش تولید توانسته مشکلات کمبود غذا در بعضی از نقاط دنیا همچون آفریقا را حل کند.
وی با تاکید براینکه محصولات تراریخته گیاهان طبیعی نیستند و به هیچ وجه طبیعت نمی تواند آنرا به وجود بیاورد، بیان نمود: دانشمندان معتقد هستند که به علت غیر طبیعی بودن این محصولات و دخالتی که در ژن آنها صورت گرفته است، مصرف آنها عوارض زیادی را در آینده به همراه دارد؛ اما تا کنون اثبات قطعی در ارتباط با عوارض آن صورت نگرفته است؛ چونکه به علت ژنتیکی بودن این محصولات زمان زیادی لازم است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم بابیان این که محصولات تراریخته در ایران کشت نمی گردد، اظهار نمود: مصرف محصولات تراریخته سفارش نمی شود؛ چونکه اثبات نشدن عوارض دلیل بر نداشتن عوارض نیست.
سلامی اضافه کرد: در بحث اصلاح ژنتیک و تراریخته به علت بالا بودن محصولات تولیدی، عناصر و مواد معدنی بیشتری از زمین برداشت می شود که برای از بین نرفتن زمین باید این عناصر و مواد معدنی بیشتر از گذشته به زمین تزریق شود.
منبع:

1400/04/10
13:43:56
5.0 / 5
812
تگهای خبر: تولید , ژنتیك , محصولات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج