سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد

خطر كرونای دلتا در تمام كشور

خطر كرونای دلتا در تمام كشور

اعصاب سنج: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، آخرین وضعیت این بیماری در کشور را تشریح نمود و نسبت سویه دلتای کرونا در همه مناطق کشور هشدار داد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: مروری بر وضعیت کرونا در دنیا و کشور داشتیم. در دنیا وضعیت به شکلی است که موج جدیدی از بیماری با عنوان ویروس دلتا یا کرونای هندی درحال گسترش است و ۶۸ کشور دنیا درگیر این موج شدند و در برزیل روز گذشته بیشترین آمار مرگ و میر ثبت کردند و بالای ۱۶۰۰ مرگ ثبت گردید و در هندوستان همچنان با وجود اندکی کاهش اما بالای ۷۵۰ مرگ در روز ثبت گردید و در کشور اندونزی وضعیت به همین شکل افزایشی است و در کشورهای دیگر هم این ویروس درحال تاخت و تاز است.

رعایت پروتکلها؛ کمتر از ۷۰ درصد

وی اضافه کرد: در ایران در استانهای جنوبی، شرقی و جنوب شرقی تعداد شهرهای درگیر در استانها افزایش می یابد و با وجود تاکیدات زیاد، رعایت پروتکل ها کمتر از ۷۰ درصد است که عدد پایینی است و اگر بخواهیم پروتکل اثرگذار باشد باید بالای ۸۵ درصد رعایت پروتکل داشته باشیم. وجود ویروس دلتا در جای جای کشور باتوجه به قدرت سرایت آن اساسا می تواند میزان همه گیری را افزایش دهد و میران بستری و مبتلا را بیشتر خواهدنمود.

خطر کرونای دلتا در تمام مناطق کشور

رییسی در ادامه اظهار داشت: وجود ویروس دلتا در جای جای کشور که پیدا شده، با توجه به این که قدرت سرایت این ویروس بسیار بالاست، می تواند میزان همه گیری، بستری و مبتلاشدن را بیشتر کند. هم اکنون ۹۲ شهرمان قرمز، ۱۸۳ شهر نارنجی و ۱۷۳ شهر هم زرد است.

وی اضافه کرد: بیش از نیمی از استانهای کشور درگیر هستند. برخی استانها ابتدای درگیری قرار دارند که اگر خوب رعایت نمایند، می توانند مهار کنند، اما اگر سهل انگاری کنند بیماری می تواند کل استان را درگیر کند. در استانی مانند اصفهان فعلا فقط شهر اردستان درگیر و قرمز است. در ایلام یک شهر مهران درگیر است. خراسان شمالی و خراسان جنوبی هم فقط یک شهر درگیر دارند. در کرمانشاه فقط گیلان غرب درگیر است. در کهگیلویه و بویر احمد فقط گچساران درگیر است و در گیلان و استان مرکزی هم فقط یک شهر درگیر است. اما بقیه استانها تعداد شهرهای درگیرشان بالاست.

وضعیت کرونا در تهران و سیستان و بلوچستان

وی اضافه کرد: در تهران که ۱۰ تا از شهرهای استان تهران درگیر یعنی اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، تهران، دماوند، ری، شمیرانات، فیروزکوه، قرچک است. همین طور ۱۰ شهر استان سیستان و بلوچستان درگیر است که حدودا سراسر استان درگیر شده است.

رییسی افزود: استان فارس شهرهای جنوبی و جنوب شرق استان درگیری دارند و ۱۰ تا از شهرستان های استان فارس درگیر هستند. در کرمان ۱۵ شهر درگیر است و در هرمزگان ۱۱ شهر درگیری دارند. به همین صورت استانهای مختلف درگیری های مختلف دارند و حتما نیاز است که به دقت رعایت شده و پروتکل ها با دقت بیشتری رعایت شود.

تاکید ویژه برای کنترل مرزهای شرقی کشور

رییسی اظهار داشت: در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید زیادی بر کنترل مرزها، خصوصاً مرزهای شرقی شد. نیروی انتظامی و ستاد نیروهای مسلح و سپاه تا حالا اقدامات خوبی برای کنترل مرزهای شرقی انجام دادند و امروز تاکید شد که کنترل مرزها خصوصاً در مرزهای شرقی کشور تشدید شود. اقدامات نظارتی زیادی در مرزها انجام می شود و ۱۱۷ درصد رشد نظارت و مراقبت است، اما باز هم تاکید شد که بیش از این کنترل شود.

ارسال کمک های ویژه به سیستان و بلوچستان

لزوم اعمال قانون با پروتکل شکنان

وی اضافه کرد: موضوع دیگری که در ستاد عنوان شد این بود که بطور ویژه استانهای درگیر مورد نظارت و دقت و کمک قرار دهیم. خصوصاً در سیستان و بلوچستان که ارتباط مستقیمی با استاندار محترم آنجا برقرار شد و مسائل و مشکلات عنوان شد و قرار شد بصورت ویژه کمک هایی ارسال شود و اگر نیاز باشد، بیشتر کمک ها صورت گیرد. البته زیرساخت ها برای شیوع بیماری و پذیرش بیمار مهم می باشد. خوشبختانه در حوزه اکسیژن ساز و تخت در استان سیستان و بلوچستان مشل خاصی نیست، اما اقدامات بیشتری خصوصاً در زمینه نظارت و رعایت پروتکل ها و اعمال قانون با پروتکل شکنان نیاز است که در این منطقه صورت گیرد. میزان رعایت پروتکل ها در سیستان و بلوچستان به طور متوسط زیر ۵۰ درصد است و نیاز است که مردم عزیز و صبور آن منطقه در رعایت پروتکل ها دقت بیشتری را داشته باشند.

تمهیدات تعطیلی در سیستان و بلوچستان

وی افزود: قرار شد در سیستان و بلوچستان خیلی از اماکن و ادارات تعطیل باشند، همچون بانک ها و ادارات دولتی، مگر آن هایی که خیلی ضروری هستند، باز باشند.

شرایط دورکاری و حضور کارکنان در ادارات شهرهای قرمز

رییسی اظهار داشت: در استان هایی هم که شهر قرمز در آنها اعلام شد، برمبنای پروتکل ها و رنگ بندی که وجود دارد، باید اقداماتی اعمال شود. مثلا در شهرهای قرمز کارکنان دولتی حداکثر ۳۰درصد باید حضور یابند و بقیه باید دورکار باشند. به جز مشاغل بسیار ضروری که حداکثر تا ۵۰ درصد می توانند حضور یابند و بقیه باید بصورت دورکار باشد تا شرایط آرامتر شود.

افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور از این هفته

رییسی در ادامه صحبتهایش درباره وضعیت واکسیناسیون کرونا در کشور نیز اظهار داشت: طی هفته گذشته سرعت واکسیناسیون بهتر شد و ان شاءالله طی این هفته و به ویژه هفته آتی سرعت واکسیناسیون قابل قبول خواهد بود و میزان قابل توجهی واکسن در اختیاز خواهیم داشت. در سطح کشور ازدحام و تجمع آنچنانی طی هفته گذشته نداشتیم و واکسیناسیون خوب و روان انجام شد و در دو یا سه مرکز شلوغی هایی بود که با تمهیداتی نظیر افزایش مراکز تجمیعی و نوبت دهی، آنجا هم به وضعیت عادی بازگشته و واکسیناسیون با سرعت و دقت بهتری ادامه پیدا خواهدنمود. مردم نگران دوز دوم واکسن نباشند و اساسا کسانی که دُز اول را دریافت نمودند، دُز دوم را هم دریافت می کنند.

اعلام گروه سنی جدید برای واکسیناسیون؛ هفته آینده

وی اضافه کرد: الان حدودا وضعیت انجام واکسیناسیون گروه سنی که اعلام کردیم مطلوب و مناسب می باشد و طی هفته آتی به احتمال خیلی زیاد گروه سنی پایین تری اعلام می نماییم که واکسیناسیون انجام دهند.

توزیع ۳۰۰هزار دوز واکسن برکت

معاون بهداشت وزارت بهداشت اشاره کرد: خوشبختانه قریب به ۳۰۰ هزار دز واکسن داخلی برکت به دستمان رسیده که توزیع شده است و امید داریم در هفته های آتی میزان واکسن های تولید داخل و خارجی افزایش یابد و سرعت واکسیناسیون قابل قبول باشد. تا کنون حدود ۷ میلیون دُز واکسن توزیع کردیم که حدود ۲ میلیون نفر هر دو دُز و حدود ۴ میلیون نفر هم دُز اول را دریافت نمودند که در زمان نوبت دُز دوم را هم دریافت خواهند کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد: در هفته های آتی وضعیت تامین واکسن ما بسیار مطلوب تر خواهد بود.

تامین ماهانه ۱۰ میلیون دوز واکسن ایرانی از شهریور ماه

وی اضافه کرد: برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته ما از شهریور ماهیانه ۱۰ میلیون دُز واکسن داخلی به دستمان خواهد رسید و تا آخر سال همه گروه هدف کشور را واکسینه می نماییم.

برای واکسیناسیون به سیستم نوبت دهی توجه کنید

وی اظهار داشت: مردم برای واکسن به سیستم نوبت دهی توجه نمایند و افرادی که پیامک دریافت نکردند مستقیما به مراکز مراجعه نکنند که موجب شلوغی نشود.

توانایی تزریق روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دوز واکسن کرونا

رعایت پروتکل ها را جدی بگیرید

رئیسی افزود: حدود ۸۷۰ مرکز تجمعی داریم که ۷۵ مرکز در تهران است و از این جهت باتوجه به موجودی واکسن روزانه توانایی واکسیناسیون روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دُز را داریم و این توانمندی به ۵۰۰ هزار دُز واکسن در روز هم خواهد رسید. از مردم می خواهم پروتکل ها را جدی بگیرند. در صورت عدم توجه به پروتکل ها خیز و پیک بعدی اتفاق می افتد و این می تواند نگران کننده باشد و اگر این پروتکل ها رعایت شود باتوجه به سرعت واکسیناسیون می توانیم با وضعیت بهتر از این دوره گذر نماییم.

منبع:

1400/04/12
16:37:50
5.0 / 5
790
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج