یك روانشناس بالینی؛

عوارض افسردگی پس از زایمان را جدی بگیرید

عوارض افسردگی پس از زایمان را جدی بگیرید

به گزارش اعصاب سنج یک روانشناس بالینی ضمن اشاره به این که در بعضی از موارد نشانه های افسردگی پس از زایمان خطرناک می باشد، اظهار داشت: اگر نشانه های افسردگی بیشتر از دو هفته طول کشید، حتما نزد پزشک بروید.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، ایمانه عباسی ضمن اشاره به نشانه های افسردگی پس از زایمان اظهار نمود: نشانه های افسردگی خیلی از مواقع در دوران حاملگی ظاهر می شود و بعد از زایمان هم ادامه می یابد.
وی اضافه کرد: اگر افسردگی پیش از دوران حاملگی آغاز شود نام آنرا افسردگی بعد از زایمان نمی گذاریم اما اگر نشانه ها نادیده گرفته شوند و بیمار عامل های دیگری هم داشته باشد می تواند تا پس از زایمان هم ادامه یابد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: اگر در مادر نشانه های افسردگی با طول مدت مشخص وجود داشته باشد می توانیم نام آنرا افسردگی بعد از زایمان بگذاریم، اما معمولا بین افسردگی بعد از زایمان و پیش از آن باید تفاوت قائل شد.
عباسی با اشاره به اینکه معمولا در ۸۰ درصد زنان دو تا سه روز پس از حاملگی تا دو هفته بعد، نشانه هایی از افسردگی را تجربه می کنند، درباره نشانه های آن توضیح داد: این مادران بعد از تولد فرزندشان امکان دارد گرفتار تغییرات هورمنی، تغییرات خلقی زیاد، گریه، بدخلقی، تحریک پذیری، عصبانیت زودهنگام، مشکل در تغذیه و خواب، کم اشتهایی و یا پر اشتهایی، مشکل در تصمیم گیری، مشکل در مراقبت از نوزاد و اضطراب شوند.
وی افزود: اما اگر نشانه های افسردگی پس از زایمان ادامه پیدا کند و یا شدیدتر شود، احتیاج به مداخلات جدی تر دارد.
عباسی با اشاره به اینکه وجود این علایم دو تا سه روز پس از تولد نوزاد تا دو هفته بعد طبیعی است، درباره نشانه های افسردگی بعد از زایمان توضیح داد: فقدان علاقه در چیزهایی که مادر قبلاً از آن لذت می برده است یکی از علائم افسردگی بعد از زایمان است، برای مثال فرد قبلاً از رابطه جنسی، یک تفریح مشخص، خواندن یک کتاب، دیدن فیلم و خوردن یک خوراکی خاص لذت می برده اما هم اکنون از انجام همان کار هیچ لذتی نمی برد.
وی خوردن کمتر یا بیشتر از حد معمول را از دیگر نشانه های افسردگی بعد از زایمان عنوان نمود و اضافه کرد: افرادی که به افسردگی پس از زایمان گرفتار می شوند تقریباً در تمام طول روز مضطرب هستند و گرفتار حملات وحشت زدگی و یا اصطلاحاً پنیک می شوند، این اضطراب ها به این شکل است که به فرد اضطراب شدیدی دست می دهد و فرد در این شرایط تپش قلب شدید و یا علایم شدید را تجربه می کند.
احساس گناه و یا بی ارزشی، تحریک پذیری و آستانه تحمل بسیار پایین، نوسانات خلقی بالا و یا گریه کردن های مدام از دیگر نشانه های افسردگی پس از زایمان است که عباسی به آن اشاره و این نشانه ها را درصورتیکه بیشتر از دو هفته به طول انجامید را نیازمند مداخلات جدی پزشکی عنوان نمود.
این متخصص روانشناسی بالینی با اشاره به اینکه خستگی های شدید و اختلال در خواب و عدم علاقه به نوزاد و مشکلات در تمرکز و از همه بدتر احتمال صدمه زدن به خود، نوزاد و یا دیگران همچون نشانه های بسیار خطرناک افسردگی پس از زایمان به حساب می آید تصریح کرد: در این موارد باید هرچه سریع تر برای مداخلات جدی تر به پزشک رجوع شود چون که امکان دارد خیلی از این افکار عملی شود.
وی نقش اطرافیان در پیشگیری و درمان بموقع افسردگی پس از زایمان را پررنگ دانست و توضیح داد: بسته به میزان نشانه ها و و اختلال در کارکرد عملکرد باید مداخلات صورت گیرد، به این شکل که درصورتیکه این نشانه ها بیشتر از دو هفته طول کشید و یا مادر از بقیه کناره گیری کند یا در عملکردها اختلال ایجاد شود، اطرافیان باید برای انجام مداخلات پزشکی مادر را همراهی کنند.
عباسی افزود: محور توجه بودن نوزاد بعنوان عضو جدید خانواده، تغییرات هورمونی، محدود شدن روابط اجتماعی، تغییرات فیزیکی پس از زایمان، استرس و بی خوابی شبانه همچون مواردی است که بیشتر مادران را تحت فشار قرار می دهد ازاین رو در این دوران نقش حمایتی خانواده و اطرافیان می تواند به میزان قابل توجهی، بروز افسردگی پس از زایمان را کم کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از دیگر نشانه های بسیار خطرناک افسردگی پس از زایمان را توهم ذکر کرد و اظهار داشت: در بعضی موارد مادران صداهایی را می شنوند یا مدام هذیان می گویند و یا در مواردی ارتباط خویش را با حقیقت از دست می دهند این نشانه ها، همچون علامت های شدید افسردگی در مادران بعد از زایمان است.
وی درمان های دارویی و روان درمانی را همچون درمان های مؤثر و اثر بخش، در افسردگی پس از زایمان ذکر کرد و اضافه کرد: درمانی که پس از حاملگی به آن احتیاج دارید بستگی به شدت افسردگی بعد از زایمان دارد، پزشک و مراقب بهداشت می توانند مشورت های مناسبی بدهند که چه نوع کمکی لزوم دارد.
عباسی اضافه کرد: برای افسردگی های شدید تر، امکان دارد که به دارو، همراه و یا بدون گفتار در مانی نیاز باشد، پزشک شما می تواند شما را از این درمان ها آگاه کند.
متخصص روانشناسی بالینی سفارش کرد: اگر نمی توانید از خود و یا کودک خود مراقبت کنید یا اگر می خواهید به خود صدمه برسانید، باید فوراً با پزشک خود مشورت کنیدبنابراین از تشخیص مریضی نترسید چون که خیلی از خانمهایی که افسردگی بعد از زایمان دارند با گذر زمان و مشورت با پزشک بهتر خواهد شد، همسرتان، دوستان و یا خانواده می توانند مفید و کمک حال باشند اگر بدانند که مشکل چیست.


منبع:

1400/04/22
20:36:41
5.0 / 5
876
تگهای خبر: استرس , بهداشت , بیمار , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج