یافته محققان كانادایی؛

نوزادانی که شیر مادر می خورند فشارخون سالم تری دارند

نوزادانی که شیر مادر می خورند فشارخون سالم تری دارند

به گزارش اعصاب سنج مطالعات نشان می دهد کودکانی که حتی چند روز با شیر مادر تغذیه شده باشند فشار خون پایین تری دارند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، به قول محققان، فشار خون پایین در اوایل عمر منجر به سلامت قلب و رگ های خونی در بزرگسالی می شود.
دکتر «کوزتا میلیکو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مک مستر انتاریو کانادا، در اینباره می گوید: «نوزادانی که حتی مقدار نسبتاً کمی از نخستین شیر سینه مادر خویش را که به آن آغوز هم می گویند دریافت نمودند، در ۳ سالگی فشار خون پایین تری داشتند، صرف نظر از این که چه مدت از شیر مادر تغذیه کرده یا چه غذاهای مکمل دیگری دریافت کرده بودند.»
آغوز که در شیر مادر وجود دارد اما در شیر خشک نیست، دارای خصوصیت های ایمنی، رشد و ترمیم بافت بوده که به نفع کودک است.
تحقیقات دیگر ارتباط شیردهی با خطر ابتلاء به بیماری قلبی در بزرگسالی را نشان داده است، اما این که برای به دست آوردن این مزیت چه مقدار شیردهی لازم بود، مشخص نبود.
در این مطالعه، محققان داده های در ارتباط با حدود ۲۴۰۰ کودک متولدشده بین ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ را بررسی کردند.
در میان کودکان تغذیه شده با شیرمادر، ۷۸٪ به مدت شش ماه یا بیشتر و ۶۲٪ به مدت حداقل سه ماه با شیر مادر تغذیه شدند. شیردهی انحصاری با شیر مادر به معنای عدم مصرف شیرخشک، غذاهای جامد یا مایعات دیگر است.
در سن ۳ سالگی، بچه هایی که هیچگاه از شیر مادر تغذیه نکرده بودند فشار خون بالاتری نسبت به کسانی داشتند که با شیر مادر، بدون در نظرگرفتن مدت آن، تغذیه شده بودند.

1400/05/09
10:02:39
5.0 / 5
595
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج