رئیس مركز تحقیقات ویروس شناسی عنوان كرد؛

لامبدا درحال تبدیل شدن به تهدید جهانی

لامبدا درحال تبدیل شدن به تهدید جهانی

اعصاب سنج: رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حذف 7 آمینواسید در جهش واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، علیرضا ناجی اظهار داشت: لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشورها به لحاظ شیوع ویروس کرونا رقم زده است، این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته است.
وی با اعلان اینکه بنظر می رسد واریانت لامبدا درحال تبدیل شدن به تهدید جدی جهانی است، اظهار نمود: تا حالا در ۲۹ کشور واریانت لامبدا شناسایی و ثبت شده است.
ناجی با تاکید بر این که واریانت لامبدا برای نخستین بار در کشور پرو شناسایی شد، اضافه کرد: این کشور با ثبت ۵۹۶ مرگ در هر صد هزار نفر جمعیت، بالاترین مرگ و میرهای کرونائی را ثبت نمود که از این تعداد مبتلایان، ۹۷ درصد مربوط به واریانت لامبدا است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: لهستان با ثبت ۳۰۷ مرگ کرونائی در روز پس از کشور پرو رتبه دوم چرخش واریانت لامبدا را به خود مختص کرده است.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه، تقویت سرمایه گذار در سیستم بهداشتی و درمانی، افزایش ظرفیت تخت های بستری و مراقبت ویژه، تسریع در روند واکسیناسیون، توسعه ظرفیت انجام تست های تشخیصی، تقویت توان اقتصادی مردم و جمعیت بالای خانواده ها را از مهم ترین اقدامات برای پیش گیری از چرخش گونه های جدید کرونا ذکر کرد.
به گفته ناجی، جهش در واریانت لامبدا به میزان قابل توجهی سرایت و عفونت زایی اینگونه جدید کووید ۱۹ را افزایش داده است.
وی افزود: این جهش جدا ازافزایش چسبندگی پروتئین اسپایک در اتصال به رسپتورACE ۱۱، جهشی ایمن گریز است.
ناجی اشاره کرد: بنظر می رسد واریانت لامبدا می تواند به پاسخ سیستم ایمنی، غلبه کند.
وی حذف هفت آمینواسید طی جهش در واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست و هشدار داد: لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشورها به لحاظ شیوع ویروس کرونا رقم زده است، این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته.
ناجی اشاره کرد: مطالعات اخیر در مورد واکسن های فایزر و مدرنا گواه این است که واریانت لامبدا در مقابل ایمنی حاصل از این واکسن ها مقاومت دو الی سه برابری از خود نشان میدهد.


منبع:

1400/05/12
23:30:28
5.0 / 5
636
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج