یافته محققان استرالیایی؛

سیاه دانه به درمان کووید 19 کمک می نماید

سیاه دانه به درمان کووید 19 کمک می نماید

اعصاب سنج: پژوهشگران دریافتند ترکیب موجود در سیاه دانه می تواند از مبتلاشدن به کووید 19 و ایجاد عفونت ریه پیشگیری کند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، پژوهشگران استرالیایی دانشگاه فناوری سیدنی دریافته اند که سیاه دانه می تواند در درمان عفونت کووید ۱۹ مورد استفاده قرار گیرد.
این گیاه گلدار، بومی شمال آفریقا و غرب آسیا، قرن هاست که بعنوان داروی سنتی برای بیماریهای متعدد، همچون التهاب و عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد.
«کانیز فاطیما شاد»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «شواهد فزاینده ای از مطالعات مدل سازی وجود دارد که نشان میدهد تیموکینون، ماده فعال سیاه دانه، که بیشتر بعنوان گل رازیانه شناخته می شود، می تواند به پروتئین سنبله کروناویروس بچسبد و از ایجاد عفونت ریه پیشگیری کند.»
وی در ادامه اضافه کرد: «همچنین ممکنست توفان سیتوکینی را که بر بیماران مبتلا به کووید ۱۹ شدید بستری در بیمارستان تاثیر می گذارد، متوقف نماید.»
به گفته پژوهشگران، تیموکینون می تواند با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی پیش التهابی مانند اینترلوکین ها، سیستم ایمنی بدن را به خوبی کنترل کند.
این نتایج نشان میدهد تیموکینون می تواند نقش بالقوه ای برای درمان بیماریهای آلرژیک مانند آسم، اگزما، بیماریهای آرتریت همچون روماتیسم و آرتروز و حتی احتمالاً بیماری ام اس داشته باشد.
در این مطالعه مکانیسم های عملکرد این گیاه و تیموکینون و نحوه درمان آنها در آینده برای عفونت کووید ۱۹ امیدوار کننده است. موانع زیادی برای این گیاه بعنوان یک عامل درمانی به سبب جذب ضعیف طبیعی دستگاه گوارش وجود دارد.
پیشرفت در حوزه توسعه دارویی مانند فناوری نانو، شانس غلبه بر این مانع را جهت استفاده از آن بعنوان یک داروی خوراکی موثر فراهم نموده است.
ثابت شده است که سیاه دانه در درمان فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت هم موثر است.


منبع:

1400/05/17
16:10:55
5.0 / 5
600
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج