وزیر بهداشت:

نگذاشتیم کرونا امنیتی شود

نگذاشتیم کرونا امنیتی شود

خراسان رضوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: خدا را سپاس می گوییم که نگذاشتیم مشکل کرونا در کشور امنیتی شود.سعید نمکی در نشست قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خراسان رضوی که شامگاه گذشته، ۲۰ مرداد ماه، در استانداری خراسان رضوی برگزار شد با بیان اینکه ما متولی سلامت مردم هستیم، اظهار نمود: کرونا نه تمام شده و نه در ایام آینده تمام شدنی است و هرکس چنین قضاوتی را کند مطمئن باشید که از جهالت است.

وی ضمن اشاره به اینکه دیگر نباید نام کووید۱۹ را برای این بیماری در نظر گرفت، چونکه ویروس دلتا تشابهی با ویروس ووهان چین ندارد و به شکلی یکی ویروس جدید به حساب می آید، افزود: متوسط بستری بیماران کرونایی از نوع ویروس انگلیسی در بیمارستان ها ۹.۷ روز است، در حالیکه این میزان در ویروس ووهان چین ۵ تا ۶ روز بوده است و این در شرایطی است که در بیماران مبتلا به سویه دلتا این میزان به ۱۳.۷ روز رسیده است و بدین جهت بار بیمارستان ها در موج پنجم افزایش قابل ملاحظه ای یافته است.

ورودی بیمارستان ها کاهش نیابد تمام مشهد هم از تخت بیمارستانی پر شود نمی توان بیماری را کنترل کرد

نمکی خاطرنشان کرد: ازاین رو در شرایط کنونی باید بار بیمارستان ها را از راه ایجاد کلینیک های سرپایی و بستری موقت برای تزریق «رمدیسیویر» و همینطور افزایش آزمایش ها و قرنطینه کردن کاهش دهیم. اگر ورودی بیمارستان ها به این شکل کنترل نشود آنگاه تقاضای دارو، سرم و اکسیژن بالا خواهد رفت و اگر تمام مشهد از تخت بیمارستان پر شود نمی توان این بیماری را کنترل کرد.

وی با تاکید بر لزوم کنترل ورودی بیمارستان ها از راه کلینیک های سرپایی، تصریح کرد: اگر بستری های موقت و سرپایی در درمان کرونا نبود، کشور با کمبود ۲۰۰ هزار تخت بیمارستانی مواجه می شد. این در شرایطی است که حالا روزانه ۲۵ هزار بیمار کرونایی به صورت موقت بستری شده و دارو دریافت می کنند. بستری موقت کار بزرگی در جهت مدیریت درمان کرونا بود که باید در کنار طرح هایی مانند طرح بیماریابی و مراقبت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسعه و گسترش یابد.

راه اندازی ۵۰۰ هزار دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان های کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در یکسال اخیر ۵۰۰ هزار دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان های کشور راه اندازی گردید، تصریح کرد: بیش تر بیمارستان ها مشکل اکسیژن داشتند، چونکه در حالت عادی برای بیمار گرفتار بیماری غیرکرونایی ۴ تا ۵ لیتر اکسیژن در دقیقه لازم است، در حالیکه برای بیماران کرونایی احتیاج به اکسیرن بین ۲۵ تا ۳۵ لیتر در دقیقه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه حاشیه شهر مشهد را باید جدی گرفت، چونکه یکی از گلوگاه های نظام سلامت است، بیان نمود: حاشیه شهر مشهد نه فقط گلوگاه نظام سلامت، بلکه گلوگاه نظام اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مشهد است. با این وجود حاشیه شهر مشهد یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را در خود جای داده و آن چیزی که در حاشیه شهر مشهد وجود دارد در واقع زیر پوست شهر بوده که درحال جابه جا شدن است.

نمکی اظهار داشت: نه فقط برای واکسن، بلکه برای بسیاری از ابعاد باید حاشیه شهر مشهد را دریابید. با این نگرش در حاشیه شهر مشهد باید تغییرات بنیادین فرهنگی و اجتماعی را شاهد باشیم.

وی با قدردانی در تلاشهای مدافعان سلامت در ۱۸ ماه گذشته، اضافه کرد: تاب آوری مردم مهم می باشد، اما تاب آوری مدافعین سلامت در مقابل ویروس منحوس کرونا که سرافرازانه کار کردند هم باید مورد توجه قرار گیرد.

پایگاه های واکسیناسیون در استان گسترش یابد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تکیه بر ضرورت گسترش تعداد پایگاه های واکسیناسیون در استان، اظهار داشت: ۱۲۰ میلیون واکسن تا مهر و آبان ماه ها وارد کشور خواهد شد. در این راستا هم هرچقدر واکسن مورد نیاز جمعیت مورد هدف در استان باشد ارسال خواهیم کرد.

وی بیان نمود: تاریخ کشور شاید هر ۲۰۰ سال بلایی مانند ویروس منحوس کرونا را به خودش دیده باشد و خداوند این مأموریت را برای ما محول فرمود که افتخار خدمت به مردم را داشته باشیم. خدا را سپاس می گوییم که نگذاشتیم مشکل کرونا در کشور امنیتی شود و در همین جا دست تک تک همکارانم را می بوسم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نمکی با تقدیر از استاندار خراسان رضوی، امام جمعه مشهد، تولیت آستان قدس رضوی و همه دست اندرکاران استان خراسان رضوی در راه مقابله با کرونا، اظهار داشت: اتفاقاتی که در ایام گذشته مشهد افتاده، مثبت است و مدیریت کرونا در استان به سمت درستی درحال هدایت شدن است.

هرآنچه قول دادم انجام دادم

وی ضمن اشاره به اهداف سفر خود به مشهد، افزود: در ابتدا برای خسته نباشید به همه شما همکارانم که می دانم چه فشار و دغدغه ای را تحمل کنید به مشهد سفر کردم. از طرفی حالا که روزهای آخر مسئولیت وزارت بهداشت را طی می کنم، همچنان که بعد از رأی اعتماد به مشهد آمده و به حرم مشرف شدم، آمده ام که به امام مهربانی ها بگویم که هر آنچه قول داده بودم را انجام دادم و اگر کاستی و ضعف بود واقعاً از توانمان خارج بوده است.

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی هم در ابتدای این نشست، اظهار داشت: استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد، زیرساخت های درمانی خوبی دارد و هیچوقت تابحال مشکل تخت بیمارستانی نداشته ایم. با تدابیری که در استان صورت گرفته است، همه ظرفیت ها را شامل بیمارستان های خصوصی پای کار آورده ‎ایم. همینطور یک مرحله ۱۰۰ تخت و مرحله دیگر ۶۵۰ تخت اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه بیمارستان جدید هاشمی نژاد همچون ظرفیت های ما است، اظهار داشت: از طرفی هم بیمارستان امداد و نجات بعنوان نخستین بیمارستان کرونایی، طی چند روز آینده راه اندازی می شود و در کنار آن بیمارستان تربت حیدریه هم به بهره برداری می رسد.

نگرانی در مورد تخت های بیمارستانی وجود ندارد

استاندار خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه جای نگرانی برای تخت بیمارستانی وجود ندارد، اظهار داشت: با تصمیمات خوبی که گرفته شد، ۴۰۰ تخت تجهیز خواهیم کرد و ۱۰۰ تخت آی سی یو هم برای شرایط ویژه در نظر خواهیم گرفت.

معتمدیان با اشاره به اینکه دارو به اندازه کافی در بیمارستان ها دپو شده است، اظهار داشت: نکته ای که مردم عزیزمان باید مد نظر داشته باشند این است که طبق تصمیم وزارت بهداشت به علت احتمال کمبود دارو و احتمال سوءاستفاده از عرضه خارج از شبکه، دارو باید در اختیار مراکز درمانی قرار گیرد، بنابراین این تصمیم چون شفاف سازی نشده بود نگرانی هایی برای مردم ایجاد کرد.

وی با تکیه بر اینکه در شرایط فعلی باید استراتژی ما آرام سازی باشد، اظهار داشت: سیاست ما این است تا در استان بتوانیم با آرام سازی مردم به سمت مراکز ۲۴ ساعته هدایت شوند تا فشار از بیمارستان ها کاهش پیدا کند و به شرایط عادی برگردیم.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، استاندار خراسان رضوی ضمن اشاره به تشکیل نشست قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان، بیان نمود: در این قرارگاه معاونان استانداری بعنوان معاونان قرارگاه به انجام خدمت می پردازند و اعلام هم کرده ایم تا به غیر از موارد ضروری و مدیریتی استان، اولویت ما کمک به بحث مدیریت کرونا است. با این قرارگاه عزیزان کادر درمان و بیماران ما دیگر دغدغه ای در حوزه اکسیژن، ماسک و امکانات، مخزن اکسیژن و سایر مباحث را نداشته باشند. در این راستا قرارگاه فوق به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می کند.

وی با عرضه آماری پیرامون مدیریت بحران کرونا، اظهار داشت: ۵۰ درصد پروازها را کاهش داده ایم و همینطور در ۶ محور ورودی به استان نیروی انتظامی را مستقر کرده و اجازه ورود به خودرو ها را نمی دهیم.
1400/05/21
11:59:02
5.0 / 5
528
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج