ستاد کرونا ورود توریستهای خارجی را وتو کرده است؟

ستاد کرونا ورود توریستهای خارجی را وتو کرده است؟

به گزارش اعصاب سنج معاون گردشگری می گوید: با وجود تایید و موافقت مهم ترین کمیته های ستاد ملی کرونا با ازسرگیری صدور ویزای ایران، اما ستاد این طرح را وتو و یا به صورتی حذف کرده است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، ولی تیموری قبل تر اعلام نموده بود با توافق اولیه کمیته های زیرمجموعه ستاد ملی کرونا، صدور ویزای ایران برای توریستهای خارجی از نیمه تیرماه ۱۴۰۰ از سر گرفته می شود، اما با گذشت یک ماه و نیم از زمان وعده داده شده، ستاد ملی مدیریت کرونا هنوز چنین مصوبه ای را صادر نکرده است. گمان متولیان گردشگری بر این است که همزمانی این تصمیم گیری با شروع پیک های کرونا در کشور مانع از صدور این مصوبه بوده است.
بنا بر اعلام وزارت امور خارجه، ویزای ایران از فروردین ماه سال ۱۳۹۹ برای توریستهای خارجی صادر نمی گردد. این درحالی است که اتباع خارجی برای درمان، تحصیل، کار و یا بصورت ترانزیت همچنان در تردد با ایران هستند و مانعی برای سفر ندارند. حتی این مسیر برای اتباع کشورهای همسایه که در مقاطعی وضعیتی مشابه با ایران به لحاظ شیوع ویروس کرونا داشته اند، باز بوده است. آمارهای گمرک نیز تایید می کند سال گذشته، با وجود محدودیت های صدور ویزا، ۵۱۲ هزار و ۶۹۹ نفر خارجی به ایران سفر کرده اند. معاون گردشگری نیز مدتی پیش اعلام نمود که در سه ماهه نخست امسال، ۲۷ هزار توریست به انگیزه درمان به ایران سفر کرده اند.
ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ایسنا می گوید: حدود چهار ماه در مهم ترین کمیته های ستاد ملی کرونا، همچون کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی که نمایندگان دستگاه های مهم و مؤثر حضور دارند، درباره چگونگی ازسرگیری سفر توریستهای خارجی به ایران و صدور ویزای توریستی بحث کردیم و موافقت ها و تاییدها صادر شد. قرار بود مصوبه ستاد ملی کرونا برای تیرماه صادر شود، اما بنظر می رسد این طرح حذف و یا وتو شده است.
تیموری که بتازگی آگاهی داده موافقت وزارت امور خارجه برای از سرگیری صدور ویزای ایران برای بازدیدکنندگان اکسپو دبی را گرفته است، اظهار می کند: هفته گذشته جلسه ای در وزارت امور خارجه با حضور نمایندگان وزارت بهداشت و وزارت اطلاعات و... برگزار و کلیات این طرح از طرف نمایندگان این دستگاهها تایید شد، فقط باید جزییات آن معلوم شود تا مجوز صدور ویزای ایران بصورت محدود همزمان با رویداد شش ماهه اکسپو دبی صادر شود.
لیلا اژدری ـ مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز به ایسنا می گوید: در جلسه ای که در ارتباط با صدور ویزای ایران در فرصت شش ماهه اکسپو دبی با وزارت امور خارجه برگزار شد، نمایندگان حاضر با کلیت طرح موافق بودند و نامه نگاری انجام شد تا مسؤول ستاد اکسپو در ایران پیگیری های لازم را انجام دهد و امیدواریم با پیگیری های معاون اول رییس جمهور این دفعه به نتیجه برسیم.
او بیان می کند: ما از ستاد ملی کرونا ناامید شده ایم؛ چونکه با وجود موافقت نمایندگان وزارت بهداشت، کشور، اطلاعات و امور خارجه با کلیت طرح ازسرگیری صدور ویزای ایران برای توریستهای خارجی و تایید این طرح، در صحن ستاد کرونا که با حضور رئیس جمهور برگزار می شود، مصوبه صادر نمی گردد.
اژدری اضافه می کند: تصور ما این است وقتی در کمیته های عالیِ ستاد ملی کرونا که معاونان و مسؤولان اصلی حضور دارند و با طرحی موافقت می کنند، ستاد ملی کرونا مصوبه آنرا حتما صادر خواهد کرد، چون قبلا نمایندگان همان دستگاهها طرح را تایید کرده و حتی نظرات مخالف و موافق را بیان کرده و به توافق رسیده اند.
مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی اظهار می کند: تعلل در صدور این مصوبه، به صنعت گردشگری لطمه زیادی وارد میکند. خیلی از افرادی که در این صنعت شاغل هستند، جزو اقشار ضعیف جامعه اند که بیش از یک سال و نیم است بیکار شده اند و معیشت شان گرفتار چالش شده است. خیلی از آنها درآمدی جز گردشگری نداشته اند. حتی هتلدارانی که خیلی ها معتقدند سرمایه دار هستند و ساختمان هایی با ارزش چندصد میلیارد دارند، در این دوره برای نگهداری هتل های خالی خود گرفتار مشکل شده اند. از طرفی، مگر چند درصد صنعت گردشگری کشور ما را هتلداران بزرگ تشکل داده اند؟ ضمن اینکه بیشتر هتل های بزرگ کشور هم در اختیار مجموعه های دولتی و شرکت های خصوصی وابسته به آنها است.
او با تاکید بر اینکه گردشگری به خاطر این سخت گیری ها ضربه شدیدی خورده است، می گوید: ما درباره مجوز ورود گردشگران کشورهای فقیر صحبت یا مطالبه نکرده ایم، ما که از این کشورها توریست نداریم، درباره گردشگران کشورهایی صحبت می نماییم که اتفاقا در واکسیناسیون از کشور ما جلوتر هستند و بیشتر آنها دُز دوم واکسن کووید را هم دریافت کرده و تزریق دُز سوم را آغاز نموده اند. اتفاقا همین کشورها قوانین سختگیرانه ای برای سفر و ورود و خروج از مرزها دارند.
او همین طور بیان می کند: با بستن مرزها به روی گردشگران سود نمی نماییم، چون اتفاقا کشور ما در کانون خطر کرونا قرار گرفته است و به لحاظ بیماری کووید این روزها در وضعیت فوق بحرانی هستیم. با این وجود، وقتی از بازگشایی مرزها به روی گردشگران صحبت می شود، ظاهرا چشم ها و گوش ها بسته می شود. اصلا توجه نمی کنند که بازگشایی چه شرایطی دارد و چه منافع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می تواند برای کشور داشته باشد.
مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی اظهار می کند: بنظر می رسد درباره توقف صدور ویزا منطق درستی وجود ندارد، چون وقتی با کارشناس وزارت بهداشت در کمیته ها صحبت می شود، متقاعد می شود، اما موضوع که به صحن اصلی ستاد می رسد، برداشت های دیگر می شود. ما معتقدیم اگر توریست کانالیزه وارد کشور شود، قابل کنترل است. قوانین مختلفی هم برای کنترل بهداشتی و ایمنی گردشگران وجود دارد که در کشورهای دیگر نیز اجرا می شود، مثل ارائه کارت واکسیناسیون، دو مرتبه تست کووید که می توان همه را پیوست درخواست ویزا کرد. چطور وقتی سفر خارجی می رویم می توانیم این دستورالعمل ها را رعایت نماییم، پس برای سفر به ایران هم می توان چنین مقرراتی داشت.
اژدری با اشاره به سفر اتباع کشورهای همسایه که بدون محدودیت برای درمان به ایران مراجعه می کنند، می گوید: این روزها به هر بیمارستان و آزمایشگاهی مراجعه کنید بیمار خارجی می بینید که اتفاقا هم با دلال آمده است، نشانی محل سکونت بیشترشان هم «دولت آباد» (محله عرب ها و عراقی ها در تهران) است. چه اشکالی دارد مسیر سفر اتباع خارجی کانالیزه و مدیریت شده باشد تا منافع اقتصادی آن عاید فعالان واقعی گردشگری شود که در دو سال اخیر درآمدی نداشته و بیکار بوده اند. این بی تصمیمی ها خیانت بزرگی به صنعت گردشگریست.
منبع:

1400/05/30
13:35:04
5.0 / 5
565
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج