محققان هشدار می دهند؛

سویه مکزیکی کروناویروس با شدت بیماری و مرگ مرتبط می باشد

سویه مکزیکی کروناویروس با شدت بیماری و مرگ مرتبط می باشد

اعصاب سنج: مطالعات هشدار می دهند که سویه مکزیکی کروناویروس موسوم به B.1.1.519 موجب افزایش ریسک بستری شدن در بیمارستان، شدت بیماری و مرگ می شود.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران هشدار می دهند که نوع مکزیکی کروناویروس به نام B.۱.۱.۵۱۹ که چند ماهی است مکزیک را دربرگرفته است نه فقط موجب افزایش ریسک بستری شدن در بیمارستان و شدت بیماری می شود بلکه خطر مرگ و میر را نیز می افزاید. علاوه بر سویه های معروف دلتا و مو، گونه های فرعی نیز نگران کننده هستند.
تیم تحقیق از مکزیک، شناسایی یک نوع بالقوه که دارای جهش T۴۷۸K، P۶۸۱H و T۷۳۲A در پروتئین سنبله است را در سویه جدید B.۱.۱.۵۱۹ گزارش کرد که به سرعت از انواع موجود در مکزیک پیشی گرفت و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ ویروس غالب در این کشور بوده است.
تجزیه و تحلیل کلی ژنوم ویروس ها در سویه B.۱.۱.۵۱۹، نشان داد که در مقایسه با توالی ژنوم مرجع Wuhan-Hu-۱، در مجموع ۲۰ جهش را داراست. یازده مورد از این جهش ها مترادف نیستند و چهار مورد از آنها در پروتئین سنبله وجود دارند.
جهش P۶۸۱H یکی از جهش هایی است که در نوع B.۱.۱.۷ شناسایی شده در انگلستان نیز وجود داشت. برخی گمان می کنند که ممکنست این جهش قابلیت انتقال را افزایش دهد.
ارزیابی داده ها نشان داد که بیماران آلوده به نوع B.۱.۱.۵۱۹ با افزایش احتمال بروز علایم تأثیرگذار بر دستگاه تنفسی نسبت به انواع غیر B.۱.۱.۵۱۹ روبرو هستند.
مطالعات نشان داد که نوع B.۱.۱.۵۱۹ با افزایش ۱.۷۸۶ برابری تنگی نفس، ۱.۴۸۹ برابری افزایش درد قفسه سینه و ۳.۶۵۵ برابری افزایش سینانوسیس هم راه است.


منبع:

1400/06/31
12:17:53
5.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج