بیماران مبتلا به کرونا می توانند واکسن بزنند؟

بیماران مبتلا به کرونا می توانند واکسن بزنند؟

به گزارش اعصاب سنج لرستان یک فوق تخصص بیماری های ریوی اظهار داشت: طبق پروتکل بهداشتی کشور اگر فردی به کرونا مبتلا باشد، پس از اتمام دوره بیماری و خروج از قرنطینه می تواند واکسن کرونا را دریافت کند.


علی امیری در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: واکسیناسیون کرونا از بهمن ۱۳۹۹ با اولویت کادر درمان در کشور شروع شد و بعد هم نوبت به بیماران خاص، سالمندان و حالا به جوانان و نوجوانان رسید، در این میان برای بعضی از مردم سوالات و ابهاماتی درباره واکسیناسیون کرونا وجود دارد.
وی افزود: شایعاتی در فضای مجازی به نگرانی مردم جهت استفاده از واکسن کرونا دامن زده است و برخی عنوان می کنند واکسن های کرونا قابل اعتماد نیستنند. بعضی می گویند پس از تزریق واکسن باردیگر به کرونا مبتلا شدند و برخی هم می گویند تزریق این واکسن برای بعضی از بیماران مشکل بوجود می آورد.
امیری خاطرنشان کرد: همواره سؤالاتی مانند واکسن کرونا چقدر ایمنی ایجاد می کند؟ آیا در هر شرایطی میتوان واکسن زد؟ پس از واکسن کرونا ناقل هستیم؟ برای مردم وجود دارد که باید پاسخ داده شود.
این فوق تخصص بیماری های ریوی بیان نمود: طبق پروتکل بهداشتی کشور ما اگر فردی به کرونا مبتلا باشد، پس از اتمام دوره بیماری و خروج از قرنطینه می تواند واکسن کرونا را دریافت کند.
وی تاکید کرد: کسی که واکسن کرونا را دریافت کرده لازم نیست تست PCR بدهد و ناقل هم نیست، مگر این که فرد پس از تزریق دز اول واکسن، پیش از این که واکسن اثر کند به کرونا مبتلا شود.
امیری در پاسخ به این سوال که پس از تزریق واکسن کرونا ناقل هستیم؟ اظهار داشت: افرادی که واکسن کرونا می زنند، ناقل این بیماری نیستند و نیاز نیست که قرنطینه شوند، اما تمام موارد ایمنی را که پیش از تزریق واکسن رعایت می کرده اند، باید همچنان رعایت نمایند.
این فوق تخصص بیماری های ریوی اضافه کرد: پس از تزریق واکسن کرونا، فرد باید همچنان از ماسک استفاده نماید چون دو هفته زمان می برد که بدن افراد ایمن شود، واکسن هایی که دو دز دارند؛ دو هفته پس از دُز دوم و واکسن هایی که تک دز هستند؛ دو هفته پس از دریافت واکسن، ایمنی ایجاد می کند، پس استفاده از ماسک پس از تزریق واکسن سفارش می شود، مخصوصاً تا وقتی که بیشتر از ۵۰ درصد جامعه واکسینه نشده و انتقال بیماری در جامعه کم نشده باشد.
وی در پاسخ به این سوال که کدام واکسن کرونا بهتر است؟ خاطرنشان کرد: تمام واکسن های ساخته شده کرونا که فعلا در دنیا استفاده می شود، می تواند در مقابل بیماری شدید یا مرگ بر اثر کرونا از فرد محافظت کنند، پس هر مدل واکسن می تواند مؤثر باشد.
امیری ضمن اشاره به اینکه تزریق واکسن کرونا برای افراد دارای آلرژی از هر نوعی، آلرژی به غذا، دارو، آلرژی فصلی و … ممنوعیت ندارد و افراد با هر شدت و نوعی از آلرژی می توانند واکسن کرونا بزنند، اضافه کرد: اما سفارش می شود که افراد مبتلا به آلرژی های شدید در مرکزی واکسینه شوند که امکانات پایش شرایط بیمار و احیای بیمار وجود داشته باشد.
این فوق تخصص بیماری های ریوی بیان نمود: کسانی که به یک نوع واکسن واکنش شدید، در حد مرگ، نشان داده اند دیگر نمی توانند از آن نوع واکسن استفاده کنند، مثلا قبلاً دز اول را سینوفارم تزریق کردند و خطر مرگ برای آنها پیش آمده باشد، حالا دز دوم را نباید از آن نوع واکسن استفاده کنند.
منبع:

1400/07/04
11:10:04
5.0 / 5
379
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج