برنامه سازمان جهانی بهداشت برای مهار مننژیت تا 2030

برنامه سازمان جهانی بهداشت برای مهار مننژیت تا 2030

اعصاب سنج: سازمان جهانی بهداشت (WHO) در نظر دارد که تا سال 2030 میلادی بیماری مننژیت را مهار کند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت از شروع برنامه ای برای کنترل بیماری مننژیت تا سال ۲۰۳۰ آگاهی داد که برمبنای آن می توان سالانه از مرگ ۲۵۰ هزار نفر بر اثر این بیماری جلوگیری کرد.
سازمان جهانی بهداشت با ارائه نخستین راه حل جهانی برای مقابله با این بیماری اعلام نمود که به دنبال آنست تا اپیدمی های مننژیت باکتریایی را که کشنده ترین شکل آنست از بین ببرد. با این کار، امیدوار است که تعداد موارد مبتلاشدن را به نصف برساند و مرگ و میر ناشی از آنرا تا ۷۰ درصد کم کند. همین طور می خواهد ناتوانی ناشی از این بیماری را به میزان قابل توجهی کم کند.
"تدروس آدهانوم" دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: مننژیت در هر کجا که رخ دهد می تواند کشنده و ناتوان کننده باشد؛ به سرعت رخ می دهد و با نتایج جدی بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی هم راه است.
وی ادامه داد: زمان آن رسیده که یکبار و برای همیشه با گسترش فوری دسترسی به ابزارهای موجود مانند واکسن، هدایت تحقیقات و نوآوری های جدید به سمت پیشگیری بیماری، تشخیص و درمان علل مختلف بیماری و بهبود توانبخشی برای مبتلایان، با بیماری مننژیت در سطح جهانی مقابله نماییم.
به گزارش اعصاب سنج به نقل از مدیکال اکسپرس، مننژیت، التهاب خطرناک غشاهای اطراف مغز و نخاع است که عمدتاً بر اثر عفونت باکتریایی و سایر عوامل بیماری زا همچون ویروس ها و قارچ ها ایجاد می شود.
مننژیتِ ناشی از عفونت باکتریایی، جدی ترین شکل آنست برای اینکه می تواند موجب شیوع سریع بیماری شود. از هر ۱۰ فرد مبتلا به این بیماری یک نفر جان خودرا از دست می دهد که بیشتر کودکان و جوانان هستند.
منبع:

1400/07/08
11:03:11
5.0 / 5
414
تگهای خبر: ابزار , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج