همه چیز درباره تزریق واکسن کرونا به کودکان

همه چیز درباره تزریق واکسن کرونا به کودکان

یک متخصص کودکان با تکیه بر اهمیت واکسیناسیون کرونا برای کودکان، عوارض احتمالی بعد از تزریق واکسن و نحوه مراقبت از کودکان را شرح داد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر فائزه بختیاری درباره اهمیت واکسیناسیون کودکان، اظهار داشت: واکسیناسیون کودکان در تمام پاندمی ها اهمیت زیادی دارد برای اینکه بطور معمول کودکان به عفونت هایی نظیر کرونا، آنفلوآنزا و حتی سرماخوردگی های ساده مبتلا می شوند و علائمی که دارند بطور معمول خفیف تر از علایم بزرگسالان است و گاهی هم ابتلای آنها بدون علامت است.
وی ادامه داد: در کرونا ممکنست کودک با بی حالی و کاهش اشتها علایم عفونت را در خود نشان دهد که خیلی مورد توجه والدین قرار نگیرد، درحالی که ناقل ویروس می باشد و می تواند ویروس را به سایرین انتقال دهد.
بختیاری افزود: کودکان ما در جامعه وارد مهدکودک و مدرسه می شوند و از این طریق عفونت را به یکدیگر منتقل می کنند و همین سبب می شود خانواده ها هم بوسیله کودکان درگیر شوند. باتوجه به این مساله واکسیناسیون کرونا در افراد زیر ۱۸ سال بسیار مهمست و می تواند در کنترل پاندمی کمک نماید.
او افزود: موضوعی که در مقالات علمی دنیا به آن اشاره شده است و در کمیته علمی ستاد کرونا هم به تصویب رسیده این است که نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال باید واکسن کرونا را دریافت نمایند.
وی ادامه داد: واکسن سینوفارم برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال پذیرفته شده است که درحال تزریق است. البته واکسن پاستوکووک هم که تولید مشترک ایران و کوبا است برای افراد زیر ۱۲ سال پذیرفته شده است که ان شاءالله طی چند هفته آتی واکسیناسیون با آن شروع خواهد شد.
این متخصص اطفال درباره عوارض احتمالی واکسیناسیون در کودکان، بیان کرد: واکسیناسیون با هر واکسنی با عوارض بعد از تزریق در کودکان هم راه است. در واکسیناسیون کرونا بطور معمول تب خفیف، بی حالی و کاهش اشتها رخ می دهد که توقع داریم این علایم یک تا دو روز ادامه یابد. به خانواده ها سفارش می نماییم اگر تب بیش از ۳ روز طول کشید به پزشک مراجعه کنند. در مورد عوارض موضعی هم ممکنست گرمی و تورم محل تزریق و احساس سنگینی در دست وجود داشته باشد که ظرف یک تا دو روز برطرف می شود و سفارش می نماییم خانواده ها از شربت استامینوفن استفاده کنند و یا در کودکان بزرگتر از قرص استامینوفن استفاده کنند. البته برای علایم موضعی می توان از کمپرس گرم هم بهره برد.
بنابر اعلام کانال تلگرامی وزارت بهداشت، او در آخر اظهار نمود: در کل واکسن کرونا عوارض چندان شایان توجهی ندارد و سفارش می کنم والدین مبادرت به تزریق واکسن به فرزندان خود کنند؛ برای اینکه در کنترل بیماری بسیار موثر است و مراجعات به بیمارستان ها و موارد شدید بیماری را به شدت می کاهد.
منبع:

1400/07/12
10:09:38
5.0 / 5
370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج