چه مدت بعد از مبتلاشدن به کرونا، دز دوم واکسن را تزریق کنیم؟

چه مدت بعد از مبتلاشدن به کرونا، دز دوم واکسن را تزریق کنیم؟

به گزارش اعصاب سنج یک پزشک اورژانس با اعلان اینکه واکسیناسیون تعریف مشخص دارد و وقتی واکسیناسیون کامل می شود که 14 تا 28 روز از تزریق دوز دوم آن گذشته باشد، اظهار داشت: با این وجود کسی که بین تزریق دو دوز واکسن، مبتلا می شود 8 تا 12 هفته بعد از بهبودی می تواند دوز دوم را دریافت کند.


دکتر حسین کرمانپور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که علایم و شدت بیماری در بیماران کرونائی تغییری نکرده است، اظهار داشت: روند بیماری نیز تا اوایل مهر کاهشی بود، اما از آن پس برمبنای مشاهدات بنده روند ثابتی از مراجعات را شاهد می باشیم که می تواند علل مختلفی همچون میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی، نگرش مردم نسبت به واکسیناسیون و تعداد بالای بستری های ICU دارد. تا آن زمان که در کل بیش از ۴۰۰۰ بیمار بستری در این بخش ها داشته باشیم باید انتظار داشته باشیم که اعداد و ارقام مبتلاشدن و مرگ تغییری نکند.
وی اضافه کرد: متاسفانه شاید آگاهی رسانی کم باشد و موردی که به اشتباه ذکر می شود این است که با شروع واکسیناسیون، دانش آموزان می توانند سرکلاس حاضر شوند درحالی که اصلا چنین چیزی در هیچ جای دنیا مطرح نیست. واکسیناسیون تعریف مشخص دارد و وقتی واکسیناسیون کامل می شود که ۱۴ تا ۲۸ روز از تزریق دوز دوم گذشته باشد تا ایمنی لازم ایجاد شود.
او با اشاره به باور اشتباه تاثیر یک دوز واکسن کرونا بر ایمنی زایی، بیان کرد: متاسفانه برخی در کشور ما تصور می کنند تنها با تزریق یک دوز واکسن دیگر ایمن شده و می توانند رعایت ها را کاهش دهند و این مساله سبب می شود برخی در فاصله زمانی موعد تزریق دوز دوم به بیماری مبتلا شوند که تاثیر واکسن را تحت تاثیر قرار می دهد.
کرمانپور با تاکید بر رعایت تهویه هوا در اماکن سربسته و عدم برگزاری دورهمی ها، اظهار نمود: متاسفانه کسانی که در یک جمع به کرونا مبتلا می شوند وضعیت بدتری نسبت به کسانی دارند که از تماس با یک فرد مبتلا شدند؛ برای اینکه در معرض حجم بالایی از ویروس قرار می گیرند.
وی درباره تزریق واکسن کرونا نیز اظهار داشت: کسانی که می خواهند واکسن بزنند در درجه اول باید از عدم مبتلاشدن و ناقل بودن خود مطمئن شوند و پس از آن واکسن دریافت کنند؛ چون اگر مبتلا باشند و واکسن بزنند، واکسن عملا تاثیری ندارد؛ برای اینکه تحریک سیستم ایمنی بواسطه مبتلاشدن به کرونا بمراتب بیشتر است. تمام واکسن ها از نسخه اصل ویروس تولید شده است و ما هم نمی دانیم فرد به کدام نوع از انواع کرونا مبتلا می شود. بنا بر این واکسن ها درجات متفاوتی دارند. بر این اساس اگر تماسی با فرد مشکوکی در ۱۰ روز پیش از واکسیناسیون داشته باشند باید ۱۴ روز صبر کنند، اگر هیچ علامتی ظاهر نشد می توانند واکسن بزنند؛ اما اگر کمترین علامتی از کرونا شامل بدن درد، تنگی نفس، سردرد، سرفه، آبریزش بینی، ضعف و بی حالی و... داشتند، تست دهند تا با اطمینان از عدم بیماری واکسن را دریافت نمایند.
کرمانپور اشاره کرد: مبتلاشدن به کرونا بعد از دریافت دوز اول واکسن به منزله یک دوز واکسن حساب می شود. برمبنای مندرجات مقالات علمی معتبر کسی که بین تزریق دو دوز واکسن مبتلا می شود ۸ تا ۱۲ هفته بعد از بهبودی می تواند دوز دوم را دریافت کند.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره پیش بینی از شرایط بیماری در ایام آتی، اشاره کرد: پیش بینی اپیدمیولوژیست ها حکایت از رشد مجدد بیماری در آبان ماه دارد؛ اما اگر وضعیت به همین منوال باشد باتوجه به تسریع روند واکسیناسیون، پیک ششم به سختی پیک پنجم نخواهد بود. پیک پنجم با نوع دلتای کرونا سخت ترین پیک بود.
او با اشاره به اهمیت سیاست های دولت و حاکمیت برای مهار بیماری، افزود: وقتی وضعیت زرد و یا آبی می شود عملا زمان خوبی برای برنامه ریزی و مدیریت بیماری داریم اما، شرایط رها می شود و مردم هم کمتر رعایت می کنند؛ شرایطی که در پیک چهارم و پنجم آنرا تجربه کردیم. اگر حالا که رنگبندی ها درحال زرد و آبی شدن است، مسئولین کشوری و منطقه ای روش هایی را اتخاذ کنند که کنترل از دست نرود، وضعیتمان بهتر خواهد شد.
وی در آخر صحبت هایش اشاره کرد: بر اساس پژوهش های صورت گرفته در کشور ما در شهرهای بزرگ که آلودگی هوا داریم، نور خورشید به خوبی به افراد نمی رسد و مشاغل هم کارمندی است و آفتاب کمی به افراد می تابد و بر این اساس سطح ویتامین D اغلب پایین است. ویتامین D نقش موثری در افزایش ایمنی بدن دارد. بدین سبب افراد اگر می توانند سطح ویتامین D را اندازه گیری کنند و در صورت پایین بودن میزان آن با نظر پزشک، ویتامین D مصرف کنند. استفاده از میوه ها و سبزیجات بسیار در ایمنی زایی موثر است. لبنیات، نان و گوشت را در حد متعادل مصرف کنند و نیازی نیست مصرف این اقلام را بالا برند.
منبع:

1400/07/16
14:01:42
5.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج