معاون درمان وزارت بهداشت:

کرونا همچنان درمان قطعی ندارد

کرونا همچنان درمان قطعی ندارد

به گزارش اعصاب سنج معاون درمان وزارت بهداشت با اعلان اینکه درمان قطعی برای کرونا وجود ندارد، اظهار داشت: باتوجه به روند خوب واکسیناسیون در کشور که همچنان ادامه دارد، شاهد روند کاهش بستری، تعداد بیماران بدحال و مرگ و میر مبتلایان هستیم که علامت خوبی است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، نشست کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با کووید 19 بامداد امروز با حضور دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا و دیگر اعضای کمیته در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران انجام شد.

استفاده از ماسک در دستور کار همه مردم باشد

در ابتدای این جلسه دکتر جان بابایی با اعلان اینکه امروز جلسه کمیته علمی کشوری کووید 19 با حضور اساتید رشته های پزشکی کشور، برگزار شد، اظهار نمود: در این جلسات که بصورت هفتگی برگزار می گردند، نتایج جلسات کمیته های تخصصی مطرح شده و مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

وی افزود: باتوجه به روند خوب واکسیناسیون در کشور که همچنان هم ادامه دارد، شاهد روند کاهش بستری، تعداد بیماران بدحال و مرگ و میر مبتلایان هستیم که علامت خوبی است؛ اما اساتید کمیته به مردم سفارش می کنند ضمن انجام واکسیناسیون، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کرده و استفاده از ماسک در دستور کار همه عزیزان باشد.

دکتر جان بابایی به دستورالعمل کشوری درمان کرونا در بحث سرپایی و بستری اشاره و اشاره کرد: آنچه در موارد بستری سرپایی مورد تاکید بوده، نبایدهاست؛ به این معنا که برخی افراد به سبب ترس هایی که دارند ممکنست کارهای تشخیصی انجام دهند که ضرورت ندارد.

موارد سرپایی کرونا نیاز به دارو ندارد

معاون درمان وزارت بهداشت اشاره کرد: در موارد سرپایی نیاز به دارو وجود ندارد؛ مردم عزیز بدانند که نظر اساتید این است که در مراحل سرپایی نیازی به سی تی اسکن و آزمایشات متعارف نیست و تنها رعایت دستورالعمل های بهداشتی کافی است.
رمدسیویر داروی بیمارستانی است
وی به چگونگی بستری بیماران کرونائی در بیمارستان ها اشاره و مطرح کرد: بطور معمول بر طبق دستورالعمل های ابلاغی، مواردی که نیاز است را در اورژانس بستری می کنند. در موارد بستری هم دوره درمان کاملا مشخص است؛ نکته ای که در درمان بیماران بستری باید توجه گردد این است که مصرف داروهایی که بعنوان داروی ضدکرونا همچون رمدیسیور شناخته شده اند معدود و در موارد خاص بوده و اصلا جایگاهی در منازل ندارد. این دارو، داروی بیمارستانی است و در موارد معدود و شروع بیماری افراد استفاده می شود.

کورتون حتما باید در بیمارستان ها و با یک دوره محدود تجویز شود

جان بابایی با تاکید بر این که استفاده از کورتون هم بسیار معدود بوده و جایگاهی در مطب ها و کلینیک ها ندارد، اظهار داشت: کورتون حتما باید در بیمارستان ها و با یک دوره محدود تجویز شود؛ در مواردی مشاهده شده که عفونت های قارچی کشنده ای به سبب مصرف بی رویه داروی کورتونی اتفاق می افتد بنا بر این مردم باید ملاحظه کنند چنین داروهایی را خودسرانه مصرف نکرده و از پزشک معالج خود درخواستی برای تجویز نداشته باشند.
اهمیت استفاده درست از اکسیژن در بیماران بستری

معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر این که مهم ترین کاری که برای بیمار بستری شده باید انجام داد استفاده درست از اکسیژن است، عنوان کرد: درواقع نکته اول حمایت تنفسی است که پرستاران این آموزش ها را به بیماران ارائه خواهند داد. اکسیژن درست و مطلوب می تواند موثرترین درمان باشد و مرگ و میر را به صفر می رساند.

موثرترین درمان بیماری واکسن است

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، ایشان سپس با اشاره به این که مسائل روانی یکی از مواردی است که در کیفیت درمان بیماران تاثیر می گذارد، اظهار داشت: مسائلی همچون سلامت روان و در کنار آن تغذیه مناسب توان بیمار را در دروه درمان می افزایند.

جان بابایی با اعلان اینکه توجه ویژه به محدود کردن مصرف داروها، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و افزایش مصرف مایعات همچون مواردی هستند که اعضای کمیته علمی بر آنها تاکید دارند، اظهار نمود: موثرترین درمان بیماری واکسن است چونکه این بیماری ویروسی بوده و درمان قطعی ندارد.

معاون درمان وزارت بهداشت در آخر درباب کمبود داروی کرونا در کشور، توضیح داد: خوشبختانه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تلاش کردند تمام داروهایی که در درمان بیماری کرونا موثر بوده را با تولید داخل در دسترس مردم قرار دهند و الان کمبودی دراین زمینه نداریم.
منبع:

1400/07/18
23:16:58
5.0 / 5
457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج