انجمن قلب آمریكا اعلام كرد؛

روزه داری در ماه رمضان فشارخون را می کاهد

روزه داری در ماه رمضان فشارخون را می کاهد

اعصاب سنج: تحقیقات جدید نشان میدهد که روزه داری ممکنست به کاهش فشار خون کمک نماید، هرچند ممکنست بطور موقت باشد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، نویسنده مطالعه «رامی الجعفر» و تیم تحقیقاتی وی ۸۵ شرکت کننده در رده سنی ۲۹ تا ۶۱ سال را در پنج مسجد در لندن مورد ارزیابی قرار دادند و فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) را پیش از ماه رمضان و مجدداً بلافاصله بعد از ماه رمضان اندازه گیری کردند.
بعلاوه آنها از شرکت کنندگان خواستند که سه روز قبل و در طول ماه رمضان، مواد مصرفی در رژیم غذایی شأن را عرضه کنند.
پس از در نظر گرفتن متغیرهایی مانند سن و جنسیت، آنها بطور متوسط کاهش فشارخون سیستولیک ۷.۲۹ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک ۳.۴۲ میلی متر جیوه در ایام پس از ماه رمضان را تشخیص دادند.
این نتایج در مورد افراد سالم و همین طور افراد مبتلا به فشارخون بالا و دیابت صادق بود.
الجعفر، سرپرست تیم تحقیق از کالج امپریال لندن، می گوید: «اکثر مطالعات قبلی در کشورهایی انجام شده است که شرکت کنندگان از یک نژاد هستند، از یک نوع غذا استفاده می نمایند و فرهنگ یکسانی دارند. اما در مطالعه ما شرکت کنندگان متنوعی از فرهنگ های مختلف از انواع مختلف غذاها استفاده کردند، بدین سبب این نخستین مطالعه ای بود که می توانیم آنرا جامعه محور توصیف نماییم.»
وی در ادامه اضافه کرد: «این بدان معناست که تأثیر روزه داری ماه رمضان بر فشارخون به علت متغیرهای دیگر نیست.»
محققان این مطالعه، تجزیه و تحلیل ۳۳ مطالعه انجام شده در کشورهایی مانند ایران، پاکستان و ترکیه و در مجموع ۳۲۱۳ شرکت کننده را در مطالعه خود قرار دادند. افرادی که در آن مطالعات بودند فشار خون پایین تری بعد از روزه داری در ماه رمضان داشتند.
اما چرا روزه داری موجب کاهش فشار خون می شود؟ پژوهشگران حدس می زنند که این نتیجه یک تغییر متابولیک است که بعد از هشت تا ۱۲ ساعت نخوردن، هنگامی رخ می دهد که بدن بجای گلیکوژن آغاز به سوزاندن کتون می کند.
مطالعات قبلی نشان میدهد که محدودیت در مصرف کالری می تواند عوامل خطر قلبی عروقی و همین طور حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.
الجعفر اظهار داشت: «روزه گرفتن یک راه ایمن و مؤثر برای کاهش موقت فشارخون است، بااینکه تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا روزه داری منظم می تواند راه مؤثری برای کاهش فشارخون در طولانی مدت باشد.»


منبع:

1400/07/19
10:14:49
5.0 / 5
375
تگهای خبر: دیابت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج