گزارش،

فاضلاب لرستان در خانه وعده ها تصفیه می شود

فاضلاب لرستان در خانه وعده ها تصفیه می شود

به گزارش اعصاب سنج لرستان پنج تصفیه خانه فاضلاب شهرهای لرستان باوجود چندین سال از کلنگ زنی و شروع عملیات اجرایی هنوز به بهره برداری نرسیده اند.


نقش تصفیه خانه ها در بحث ارتقای شاخصهای زیست محیطی و بهداشتی شهر کاملاً محرز بوده ولی به دلایلی چند شهر لرستان از وجود آن بی بهره هستند که این امر با به خطر افتادن سلامت مردم ارتباط تنگاتنگی دارد.

آغاز عملیات اجرایی تصفیه خانه های فاضلاب
فروردین ماه ۹۴ خبر شروع راه اندازی این تصفیه خانه ها توسط مدیرعامل آبفای لرستان رسانه ای شد.
حمیدرضا کرموند در گفتگو با یکی از رسانه های استان اظهار داشته بود: یکی از اقدامات مدنظر طی سال جاری شروع عملیات اجرایی پنج طرح تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای استان لرستان است.
وی بیان نمود: عملیات اجرایی تصفیه خانه های فاضلاب در شهرهای الشتر، دورود، ازنا، کوهدشت و نورآباد طی سال جاری آغاز خواهد شد.
شروع تصفیه خانه ها در این سال هم در حد وعده ای بیش نبود و همانند وعده های قبلی که بارها و بارها توسط استاندار وقت، مدیرعامل وقت آب و فاضلاب و برخی مسؤلان داده شده بود کاغذی ماند و...
دو سال بعد این وعده ها رنگ حقیقت به خود گرفت جایی که کلنگ عملیات اجرایی تصفیه خانه فاضلاب شهر کوهدشت، ۱۹ فروردین ۹۶ با حضور استاندار لرستان، نماینده مردم کوهدشت، امام جمعه شهرستان، فرماندار کوهدشت و برخی مسؤلان به زمین زده شد.

وعده ۲ ساله برای افتتاح
پس از این کلنگ زنی حمیدرضا کرم وند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان ۱۲ اردیبهشت همین سال در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: الان پنج شهر دورود، کوهدشت، نورآباد، الشتر و الیگودرز شبکه جمع آوری فاضلاب دارند اما فاقد تصفیه خانه هستند. در همین راستا برای تصفیه خانه فاضلاب شهرهای دورود و کوهدشت پیمانکار تعیین شده و عملیات اجرایی آن در حال انجام می باشد.
وی، روند اجرایی این پروژه ها را مطلوب اعلام نمود و اظهار داشت: این پروژه ها باید طی دو سال به بهره برداری برسند و تلاش مان این است که طبق زمانبندی تعیین شده انجام شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان اظهار داشت: همینطور عملیات اجرایی تصفیه خانه های ازنا، الیگودرز و نورآباد هم تا بیستم اردیبهشت رسماً آغاز می شود و پیگیر این مورد هستیم.
افتتاح و بهره برداری این تصفیه خانه ها در دو سال مانند تمام صحبت های گذشته محقق نشد و مردم این شهرها همچنان چشم انتظارند.

تصفیه خانه ها سال جاری به بهره برداری می رسند
در مورد آخرین وضعیت این پروژه ها حمیدرضا کرموند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان به ایسنا اظهار داشت: پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهرهای الشتر، نورآباد، دورود، کوهدشت و ازنا در حال انجام می باشد و مشکل خاصی ندارند.
وی افزود: پروژه ها هم اکنون فعال می باشند و مطابق برنامه زمان بندی امسال به بهره برداری خواهند رسید.
کرموند اضافه کرد: تمام تلاش مان را به کار می گیریم تا وعده افتتاح این پروژه ها در سال ۱۴۰۰ محقق شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان تصریح کرد: با بهره برداری از این پنج تصفیه خانه بدون شک مشکلات زیادی حل خواهد شد.
این صحبت های مدیرعامل آبفای لرستان در حالی عنوان می شود که نمایندگان مردم سلسله و دلفان و دورودو ازنا در مجلس ادعای بهره برداری از تصفیه خانه های استان را امسال امکان پذیر نمی دانند و با قاطعیت آنرا رد می کنند.

پیشرفت ۳۰ درصدی تصفیه خانه های سلسله و دلفان بعد از ۱۶ سال
دکتر یحیی ابراهیمی نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی در اینباره به ایسنا اظهار داشت: تصفیه خانه های فاضلاب سلسله و دلفان با وجود گذشت ۱۶ سال از آیین کلنگ زنی آنها هنوز به بهره برداری نرسیده اند.
وی اظهار نمود: پروژه تصفیه خانه سلسه و دلفان دو پروژه ملی و استانی است که متأسفانه حدود ۱۶ سال است که شروع شده اند و با اعتبارات قطره چکانی هنوز به بهره برداری نرسیده اند.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به اینکه میزان درصد پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه حدود ۳۰ درصد و سیستم شبکه آن حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد است، اضافه کرد: یعنی سیستم شبکه در حال حاضر مشکلی ندارد تنها باید خود تصفیه خانه اجرا شود که برای اجرای آن در هر شهرستان بالای ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: با این اعتبارات سالانه ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان نمی توان کاری انجام داد، بعنوان مثال اگر امسال هزینه ارزیابی شده برای ساخت و بهره برداری ۱۰۰ میلیارد تومان است این هزینه در سال آینده به ۱۵۰ میلیارد تومان می رسد.
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چندین بار به دفتر وزیر وقت نیرو رفتیم و آقای جهانبخت هم نامه آنرا برای سازمان برنامه و بودجه نوشتند که آنرا در ردیف بحث ماده ۵۶ قرار دهند که بانکها وارد کار شده و سرمایه گذاری کنند و اعتباراتی از آن منبع تأمین شود چونکه خود استان و وزارت خانه از نظر اعتبارات مقداری مشکل دارد.
وی افزود: بنابراین باید مجدداً در دولت جدید هم وزیر و هم مسؤلان استانی کمک کنند که بتوانیم منبع اعتبار پایداری، یا خود اعتبارات مستقیم یا از راه ماده ۵۶ بتوانیم این دو پروژه مهم که آرزوی مردم سلسله و دلفان است را به سرانجام برسانیم.
ابراهیمی بیان نمود: سال جاری اعتباری در حد ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان برای هر پروژه در نظر گرفته شده است که با این تفاسیر سال جاری به بهره برداری نمی رسند.

دریافت حق فاضلاب در شهری که تصفیه خانه فاصلاب ندارد
حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی هم به ایسنا اظهار داشت: وزارت نیرو می گوید گرفتن حق فاضلاب بر روی فیش های آب حق ماست و باید بگیریم و ما می گوییم چون تأسیسات تکمیل نشده و در سطح شهر رهاست این حق برای آنها وجود ندارد، ازاین رو از وزیر درخواست کردیم مبحث را بررسی نمایند و درصورتیکه حقی از مردم ضایع شده آنرا برگردانند.
وی در ارتباط با اجرای پروژه تصفیه خانه فاضلاب در دو شهرستان دورود و ازنا، اظهار نمود: برای اجرای این دو پروژه در راه استفاده از ماده ۵۶ برای گرفتن اعتبار هستیم که تا سازمان برنامه و بودجه پیش رفته و امیدواریم به نتیجه برسیم.
وی افزود: فاضلاب دورود به سطح شهر و رودخانه تیره رها و آنجا به دو فاز تقسیم شد که در فاز اول بناست یک ایستگاه پمپاژ زده شود و به وسیله لوله فاضلاب از سطح رودخانه جمع آوری شده که این کار در حال انجام می باشد.
گودرزی اضافه کرد: در فاز دوم فاضلاب پمپاژ شده به تأسیساتی که ساخته خواهد شد، منتقل می شود.
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی فاز اول بیشتر است و لوله گذاری در سطح شهر انجام نشده، یعنی مردم از راه چاه جذبی اقدام نمودند ازاین رو مشکل زیادی وجود ندارد، یعنی فاضلاب رها شده ای در شهر نداریم و پیشرفت آن هم بالای ۶۰ درصد است.
وی تاکید کرد: برای ساخت تصفیه خانه دورود ۱۰۰ میلیارد و برای ازنا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیشنهاد شده که پیگیر هستیم از راه ماده ۵۶ و از راه بانکها تأمین اعتبار نماییم.
گودرزی ضمن اشاره به عدم امکان بهره بردای از این دو طرح تا آخر سال، خاطرنشان کرد: انتظار داریم فار اول جمع آوری فاضلاب رها شده در رودخانه تیره دورود تا آخر سال به نتیجه برسد.

دغدغه ما فاضلاب شهری و مدیریت فاضلاب روستایی است
مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان هم ضمن اشاره به اینکه یکی از دغدغه های ما بحث فاضلاب شهری و مدیریت فاضلاب روستایی است، اظهار داشت: در این راستا اقدامات زیادی انجام شده است که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.
وی اظهار نمود: مبحث فاضلاب از مباحثی است که آلودگی های زیست محیطی شدیدی دارد.
این مسئول افزود: رها سازی فاضلاب سبب آلودگی شدیدی در منطقه می شود و بار میکروبی فراوانی که دارد و یکی از اصلی ترین منابع آلاینده آب و خاک و منابع آب زیرزمینی و سطحی و خاک آب و فاضلاب های شهری و روستایی است.
فتحی بیرانوند ضمن اشاره به اینکه بسیاری از شهرستان های استان فاقد تصفیه خانه فاضلاب هستند، اظهار داشت: در سنوات گذشته در این حوزه مشکلاتی داشتیم که نمونه آن ورود فاضلاب به سطح مزارع کشت برنج دورود بود که بازتاب نسبتاً گسترده ای در سطح کشور داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، افزود: در این حوزه مکاتبات زیادی داشتیم و ملزم کردیم، با عنایت به مباحثی که مطرح می کنند هزینه ساخت تصفیه خانه ها بسیار بالاست، که پیرو مکاتبات با شرکت آب و فاضلاب گفتند که پیگیر دریافت اعتبارات لازم هستند که پیشرفت آنها نسبت به سال قبل بهتر بوده اما باید به سمت وضعیت مطلوب حرکت نماییم.
وی ضمن اشاره به اینکه یکی از دغدغه های ما بحث فاضلاب شهری و مدیریت فاضلاب روستایی است، خاطرنشان کرد: در این راستا اقدامات زیادی انجام شده که امیدواریم این مورد که سلامت مردم در گرو آن است هرچه سریعتر به سرانجام برسد.
فتحی بیرانوند اظهار داشت: طبق مکاتباتی که داشتیم دوستان عدم تأمین اعتبار را بهانه کردند و می گویند باید ابزار مالی دستشان باشد که بتوانند کار انجام دهند.
به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، با عنایت به این که فاضلاب ها یکی از عوامل آلودگی محیط زیست هستند بنابراین بایستی آنها را جمع آوری و از شهرها بیرون آورده پالایش و تصفیه کرد و به علت کاربرد باردیگر آنها به دلیل نیاز روزافزون به آب بیشتر مورد توجه قرار گیرند.1400/07/22
12:56:25
5.0 / 5
393
تگهای خبر: ابزار , بهداشت , سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج