مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط تشخیص سرطان سینه با احتمال بالاتر فیبریلاسیون دهلیزی

ارتباط تشخیص سرطان سینه با احتمال بالاتر فیبریلاسیون دهلیزی

اعصاب سنج: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که احتمال ابتلای زنان به تپش غیرطبیعی قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی ممکنست در پی تشخیص سرطان سینه افزایش یابد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، تحقیقات جدید نشان میدهد بانوانی که در عرض یک ماه بعد از تشخیص سرطان سینه گرفتار فیبریلاسیون دهلیزی می شوند، احتمال بیشتری دارد که در ضمن یک سال به سبب مشکلات مربوط به قلب یا عروق خونی بمیرند.
فیبریلاسیون دهلیزی زمانی اتفاق می افتد که حفره های فوقانی قلب بطور آشفته می لرزند و موجب ضربان قلب سریع و نامنظم می شود. علایم ممکنست شامل تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه و / یا خستگی شدید باشد. اگر فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، بطور شایان توجهی خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی را بیشتر می کند.
اینکه چرا این دو مشکل سرطان سینه و فیبریلاسیون دهلیزی با هم ایجاد می شوند هنوز بطور کامل درک نشده است.
دکتر «آویراپ گوها»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کیس وسترن ریزرو در کلیولند، اظهار داشت: «عوامل خطر قدیمی مانند سن و شاخصهای پرخطر قلبی عروقی بعد از تشخیص سرطان سینه، همچنان از شاخصهای پرخطر فیبریلاسیون دهلیزی هستند. اما جراحی، شیمی درمانی، التهاب و عدم تعادل در فرآیندهای طبیعی بدن ناشی از سرطان نیز ممکنست دراین زمینه دخیل باشند.»
البته استرس هم می تواند در ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی نقش داشته باشد.
برای این مطالعه، پژوهشگران داده های بیش از ۸۵ هزار زن ۶۶ ساله یا بالاتر را که بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. این زنان، همراه با همتایان بدون سرطان خود، به مدت یک سال تحت نظر قرار گرفتند تا مشخص شود چه کسانی گرفتار فیبریلاسیون دهلیزی شدند.
میزان بروز فیبریلاسیون دهلیزی در زنان مبتلا به سرطان سینه ۳.۹ درصد بود و این خطر در دو ماه بعد از تشخیص بیماری شان به اوج خود رسید. در مقابل، تنها ۱.۸ درصد از زنان بدون سرطان سینه در طول یک سال پیگیری گرفتار فیبریلاسیون دهلیزی شدند.
این مطالعه نشان داد زنان مبتلا به سرطان سینه پیشرفته تر، بدون در نظر گرفتن برنامه درمانی آنها، در معرض خطر بیشتر مبتلاشدن به فیبریلاسیون دهلیزی هستند.
تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا تجویز داروهای قلبی برای همه بیماران مبتلا به سرطان سینه می تواند خطر مبتلاشدن به فیبریلاسیون دهلیزی و مرگ را کم کند، و یا این که آیا همه افراد مبتلا به سرطان سینه تازه تشخیص داده شده باید تحت نظر قرار گیرند تا از این ریتم خطرناک قلب رد شوند.


منبع:

1400/08/27
14:30:42
5.0 / 5
109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج