محققان نروژی می گویند؛

وزن کم هنگام تولد بر تسریع روند پیری مغز در آینده تأثیر می گذارد

وزن کم هنگام تولد بر تسریع روند پیری مغز در آینده تأثیر می گذارد

به گزارش اعصاب سنج محققان دریافتند افرادی که دارای مغزهای پیرتری هستند، هم وزن کمتری در هنگام تولد داشتند و هم دارای ژن مغزهای کوچک تر در مقایسه با افراد دارای پیری طبیعی مغز هستند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، هر دوی این عوامل در اوایل زندگی وجود دارند، که نشان داده است «سن مغز» بیشتر به تأثیرات اولیه زندگی مرتبط می باشد و چندان به رویدادهایی که بعداً در زندگی اتفاق می افتند، مربوط نمی گردد.
محققان علوم مغز و پیری علاقه زیادی به اندازه گیری سلامت مغز دارند. محبوب ترین روش برای اندازه گیری آن از راه روشی به نام "سن مغز" است. این اندازه گیری "سن مغز" دارای پتانسیل زیادی است که می تواند برای شناسایی و پیگیری افراد در معرض خطر زوال عقل یا مشکلات شناختی (مانند حافظه) در آینده استفاده گردد.
این اندازه گیری سن مغز را از راه اسکن مغز تخمین می زند و آنرا با سن واقعی افراد مقایسه می کند تا مشخص نماید که مغز آنها سریع تر یا کُندتر نسبت به سن شأن پیر می شود. سن افراد امکان دارد پیرتر یا جوان تر از سن شأن به نظر برسد.
اغلب، محققان می گویند افرادی که مغزشان پیرتر به نظر می آید، پیری مغزشان تسریع شده است، به این مفهوم که مغز آنها سریع تر از حد انتظار پیر می شود. مغز مسن تر اساساً کوچک تر، با بطن های بزرگ تر و قشر نازک تر است.
این مطالعه نشان داده است که عدد سنی مغز تنها با استفاده از یک اسکن مغزی قابل پیشبینی نیست. چونکه می تواند بازتابی از شرایط اوایل زندگی باشد و بعضی از آنها حتی پیش از تولد وجود دارند.
در مطالعه حاضر، محققان سرعت پیری مغز را در حدود ۱۵۰۰ فرد بزرگسال (از سنین ۲۰ تا ۹۰ سال) با اسکن چندین بار مغز آنها در یک دوره زمانی طولانی (تا ۱۰ سال) اندازه گیری کردند. آنها این اطلاعات را با داده های در ارتباط با وزن هنگام تولد و ژنتیک آنها مقایسه کردند.
اولاً، آنها دریافتند که سن تخمینی مغز ارتباط قوی با سرعت پیری مغز در بزرگسالان ندارد. به عبارت دیگر، یک تخمین واحد از سن مغز نمی تواند به شما بگوید که چگونه مغز یک فرد در طول زمان تغییر می کند.
ثانیاً، آنها دریافتند که سن بالاتر مغز با وزن کمتر هنگام تولد و استعداد ژنتیکی فرد به داشتن مغز کوچک تر، بطن های بزرگ تر و قشر نازک تر در مقایسه با سایر افراد مرتبط می باشد.
نتایج نشان داده است که سن مغز افراد بازتابی از تأثیرات اولیه زندگی بر ساختار مغز است و فقط تا حد بسیار کمی تغییرات مغزی را در بزرگسالی میانسالی و پیری منعکس می کند.
نویسنده اصلی این مطالعه، «دیداک ویدال پینیرو» از دانشگاه اسلو نروژ توضیح می دهد: «مغزهای مسن تر لزوماً پیری و زوال سریع را نشان نمی دهند. چونکه مغزهای مسن تر به احتمال زیاد منعکس کننده تفاوت های طبیعی هستند که قبلاً در اوایل زندگی وجود داشته است. ما نشان دادیم که این تفاوت ها می توانند هم ژنتیکی و هم محیطی باشند، چونکه وزن هنگام تولد تا حدی منعکس کننده محیط رحم است.»

1400/08/28
14:05:52
5.0 / 5
544
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , ژنتیك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج