محققان می گویند؛

سویه امیکرون کشنده تر از دلتا است

سویه امیکرون کشنده تر از دلتا است

بیشتر از ۱۰۰ مورد از موارد مبتلا شدن به سویه اُمیکرون در آفریقای جنوبی، جایی که سویه جدید به آرامی درحال تبدیل شدن به نوع غالب است، شناسایی شده است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، با بازگشایی جهان بعد از گذشت ۱۸ تا ۲۰ ماه از شروع پاندمی کووید ۱۹ و قرنطینه ها، نوع جدیدی از ویروس کرونا معروف به B.۱.۱.۵۲۹، که بعنوان سویه Omicron شناخته می شود، در آفریقای جنوبی شناسایی شده است. این مورد جامعه علمی را نگران کرده است، چونکه آنها نگرانند که این نوع جدید می تواند سبب شیوع بیماری در چندین کشور شود و بار دیگر سیستم های بهداشتی را فلج کند.
در اینجا لازم است نکاتی را در مورد این نوع مرگبار سویه کووید بدانید که برخی از کشورها همچون بریتانیا، ایتالیا و سنگاپور را مجبور کرده است که سفر از آفریقای جنوبی و سایر کشورهای منطقه را محدود کنند.
۱. به قول مقامات بهداشت آفریقای جنوبی، نوع اُمیکرون جهش های بسیار بیشتری از آنچه دانشمندان انتظار داشتند، دارد، بخصوص بعد از موج سوم شدید، که توسط نوع دلتا به وجود آمد. خیلی از جهش ها باعث فرار از مصونیت و قابلیت انتقال پذیری بیشتر می شوند.
۲. نوع اُمیکرون دارای تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک خود است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول های بدن انسان دارد. این سویه به صورت کلی دارای ۵۰ جهش است، همچون بیشتر از ۳۰ جهش تنها روی پروتئین اسپایک که هدف اغلب واکسن های فعلی کووید است.
۳. سازمان بهداشت جهانی گفته است که چند هفته طول می کشد تا تاثیر نوع جدید را درک نماییم. دانشمندان گفته اند که این سویه جهش یافته ترین نسخه تابحال است، به این مفهوم که واکسن هایی که با استفاده از سویه اصلی ووهان در چین طراحی شده اند، امکان دارد خیلی مؤثر نباشند.
۴. هنوز گمانه زنی هایی در مورد منشأ این سویه وجود دارد. به قول «فرانسوا بالوکس»، مدیر مؤسسه ژنتیک کالج دانشگاه لندن، «سویه جدید احتمالاً در طول ابتلاء یک فرد گرفتار نقص سیستم ایمنی، مثلا یک بیمار مبتلا به HIV/AIDS درمان نشده، تکامل یافته است.»


منبع:

1400/09/12
11:35:17
5.0 / 5
477
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج