مدیركل همكاری های بین الملل وزارت بهداشت اعلام كرد

حمایت ایران از نقش WHO در امنیت جهانی بهداشت

حمایت ایران از نقش WHO در امنیت جهانی بهداشت

مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت اظهار داشت: ایران قویا از نقش کلیدی WHO در امنیت جهانی بهداشت و ابتکارات واکنش های اضطراری حمایت می کند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دومین جلسه ویژه مجمع جهانی بهداشت (WHASS) جهت بحث و گفت و گو پیرامون ایجاد احتمال یک معاهده جدید جهانی برای پشتیبانی از آمادگی در مقابل بیماری همه گیر انجام شد و نمایندگان ۱۹۴ کشور عضو WHO به مدت سه روز جهت بررسی تدوین یک سند بین المللی جدید و یا تقویت IHR ۲۰۰۵ برای مقابله با پاندمی های احتمالی آینده گرد هم آمدند.

دکتر محمد حسین نیکنام مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نمایندگی از وزارت بهداشت کشورمان اطلاعیه ای را قرائت کرد.
در بیانه ارائه شده از طرف دکتر نیکنام آمده است: «مایه خرسندی من است که در این مقطع حساس، زمانی که جامعه جهانی بهداشت برای ارزیابی و شناسایی بهترین راه پیش رو برای تقویت ظرفیت های آمادگی و واکنش برای شرایط اضطراری بهداشتی در آینده، گرد هم آمده اند، در این جا حاضر باشم.

طی دو سال گذشته، همه گیری کووید-۱۹باعث ایجاد بیماری و رنج فاجعه بار و زیادی برای همه مردم جهان شده است و این چالش هنوز هم ادامه دارد. درسی که از چالش عظیم ناشی از این بیماری همه گیر آموخته شد، این است که جهان نمی تواند تا زمان حملات مرگبار بعدی همه گیر بیکار بماند. ما باید آمادگی بیشتری داشته باشیم و در برخورد با همه گیری های آینده بطور مؤثرتر و مفیدتر واکنش نشان دهیم.

ایران قویا از نقش کلیدی WHO در امنیت جهانی بهداشت و ابتکارات واکنش های اضطراری حمایت می کند و معتقد می باشد که نیاز فوری به تقویت این سازمان بمنظور انجام وظایف قانونی خود همچون ابتکارات برای تحکیم کوشش های آن در قبال آینده وجود دارد.

ما موضع خودرا تکرار می نماییم که IHR یک ابزار ضروری موجود در رسیدگی به شرایط اضطراری بهداشت جهانی است. با این وجود، کارایی IHR به ظرفیت و تعهد کشورهای عضو به اجرای آن بستگی دارد. همکاری چندجانبه برای پشتیبانی از اجرای IHR، خصوصاً بوسیله حمایت مالی قابل پیش بینی و پایدار در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی، بسیار مهمست.

ما همین طور تاکید می نماییم که رابطه بین هر چارچوب قانونی جدید و IHR ۲۰۰۵ موجود باید به وضوح بیان و تعریف شود. به نظر ما، هر ابزار جدیدی باید IHR باشد، و نباید موازی یا جایگزین آن شود.

ما از دیدگاه های متفاوت آگاه هستیم که به دنبال متحد کردن کشورهای عضو به سمت یک دستور کار جهانی مشترک برای جوامع انعطاف پذیرتر در مقابل همه گیری های آینده است. در این راستا، ما تاکید می نماییم که «دسترسی برابر» به تجهیزات پزشکی و ظرفیت های تولید برای کشورهای درحال توسعه که عواقب نامتناسب بیماری همه گیر کووید-۱۹ را تحمل می کنند، بسیار مهم می باشد. همه گیری فعلی همچنان چالش های ناشی از عدم دسترسی به ابزارها و واکسن های COVID-۱۹ را نشان میدهد. این نگرانی باید در هر نتیجه قابل پیش بینی کوشش های جمعی ما مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت، یکی از مهم ترین ملاحظات در توسعه یک معاهده بیماری همه گیر این است که چطور میتوان از عرضه عادلانه تجهیزات پزشکی به همه کشورهای عضو و انتقال فناوری به کشورهای درحال توسعه اطمینان حاصل کرد. بدین سبب بهترین تصمیم را باید با تمرکز بر این هدف اتخاذ نمود. یک مسیر روشن مبتنی بر اجماع به سمت هدف مشترک ما، چیزی است که باید از کل این پروسه انتظار داشته باشیم.

هیات من برای مشارکت سازنده در مذاکرات جلسه ویژه ثابت قدم است.»

همین طور در این جلسه، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، سخنان افتتاحیه خودرا با ذکر نکات زیر مطرح کرد:
«همه دیدیم که ما واقعاً تا چه اندازه بی نظم بودیم و همه شکست سیستم های جهانی را دیدند.
همه گیری کووید-۱۹ نشان میدهد که ما قوانین بازی را بلد نیستیم.
ایده نشست آتی مجمع جهانی بهداشت این است که یک نظم جهانی جدید را برای مدیریت بحران های بهداشتی آینده شروع نماییم.
بهترین راهی که می توانیم به این ایده برسیم، یک توافق نامه الزام آور قانونی بین ملت ها است، توافقی که از این شناخت حاصل شده است که ما آینده ای جز آینده مشترک نداریم.
سوش جدید Omicron دقیقا نشان میدهد که چرا جهان به یک توافق جدید در مورد بیماریهای همه گیر نیاز دارد: سیستم فعلی ما کشورها را از هشدار دادن به هنگام به دیگران درباره تهدیداتی که بطور اجتناب ناپذیری در کشورها رخ می دهد ناامید و بی انگیزه کرده است.»

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، سایر نمایندگان از همه کشورهای عضو نیز نظرات خودرا در ارتباط با مزایای داشتن یک سند جدید الزام آور قانونی یا بهبود ابزارهای موجود مانند IHR ۲۰۰۵ و رویکرد One Health بمنظور بهبود آمادگی و واکنش به همه گیری ها ارائه کردند.

لازم به ذکر است تصمیم گیری نهایی درباب تصویب این معاهده جدید در جلسه اصلی مجمع عمومی بهداشت در سال ۲۰۲۲ با رای گیری از کشورهای عضو صورت خواهد گرفت. تا آن زمان طرف ها به بحث و گفت وگوی سازنده در این زمینه ادامه خواهند داد.1400/09/14
22:32:11
5.0 / 5
291
تگهای خبر: آموزش , ابزار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج