گمانه زنی محققان انگلیسی؛

ویروس ایدز عامل پیدایش سویه اومیکرون

ویروس ایدز عامل پیدایش سویه اومیکرون

سویه اومیکرون، آخرین نوع نگران کننده کروناویروس، از زمانی که در آفریقای جنوبی شناسایی شد، هشدار جهانی را به وجود آورده است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر نقل از مدیکال نیوز، افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند مدت زمان بیشتری طول می کشد تا عفونت کووید ۱۹ را از بین ببرند و به ویروس فرصت بیشتری برای جهش می دهند.
محققان در این مطالعه به بررسی این مساله پرداختند که آیا شیوع بالای HIV در جنوب آفریقا ممکنست شرایط مورد نیاز برای ظهور و تکامل اومیکرون را فراهم آورد یا خیر.
آخرین سویه کرونا ویروس موسوم به اومیکرون، که کارشناسان بهداشت در ۲۴ نوامبر (۳ آذر) در آفریقای جنوبی شناسایی نمودند، حالا در خیلی از کشورهای دیگر یافت شده است.
شواهدی درحال افزایش است که این سویه ممکنست از مدت ها قبل وجود داشته باشد و بااینکه در آفریقای جنوبی شناسایی شد، اما احتمالاً در جای دیگری پدید آمده است.
سویه اومیکرون بیش از ۵۰ جهش دارد که حداقل ۳۰ جهش آن در پروتئین خوشه ای است که ویروس از آن برای ورود به سلول های میزبان استفاده می نماید. این جهش ها ممکنست بر نحوه رفتار، گسترش و شدت بیماری تأثیر بگذارد.
اگرچه کرونا ویروس با سرعت کمتری نسبت به سایر ویروس ها مانند HIV و آنفلوانزا جهش می یابد، اما دانشمندان از زمانی که برای نخستین بار ویروس شناسایی شد، حدود ۲۰۰ نوع را در سراسر جهان شناسایی کرده اند.
تحقیقات نشان داده است که در افرادی که دارای سیستم ایمنی سرکوب شده یا نقص ایمنی هستند، کرونا ویروس برای مدت طولانی تری نسبت به افرادی که سیستم ایمنی کاملاً سالمی دارند، باقی می ماند.
هر چه مدت زمان طولانی تری ویروس در پیکر شخص باقی بماند، زمان و فرصت بیشتری برای جهش دارد. تعدادی از ویروس شناسان براین باورند که انواع نگران کننده ابتدا در میزبان های دارای نقص ایمنی به وجود آمده اند.
دکتر «استیون کمپ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کمبریج، در این زمینه می گوید: «در یک بیمار دارای نقص ایمنی که ما تحت درمان قرار دادیم، تعداد زیادی جهش در مدت زمان نسبتاً کوتاهی رخ داد. این شرایط ما را به این نظریه هدایت کرد که گسترش سریع سویه آلفا با یک فرد نقص ایمنی شروع شده است.»
یکی از نظریه های مطرح این است که میزان بالای شیوع HIV در آفریقای جنوبی ممکنست یک محیط ایده آل برای تکامل این سویه فراهم نموده باشد.
کمپ در ادامه اضافه کرد: «شیوع بالای HIV در آفریقای جنوبی ممکنست به تکامل سویه اومیکرون کمک کرده باشد. با این وجود، مهمست که تاکید شود HIV تنها بیماری ای که می تواند موجب سرکوب سیستم ایمنی در افراد شود، نیست.»
طبق گزارش UNAIDS، در آفریقای جنوبی در سال ۲۰۲۰، تقریباً ۱ نفر از هر ۵ نفر از افراد ۱۵ تا ۴۵ ساله HIV مثبت بودند. از این تعداد، فقط کمتر از ۷۰٪ تحت درمان ضد ترو ویروسی هستند که عملکرد سیستم ایمنی را بازیابی می کند.
کارشناسان معتقدند چه HIV در تکامل اومیکرون نقش داشته باشد یا نه، گسترش نابرابر واکسیناسیون در سراسر جهان به تکامل انواع کرونا ویروس کمک می نماید.

1400/09/17
10:02:23
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج