تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز افزایش یافت

تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز افزایش یافت

اعصاب سنج: تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز در تمام بخش های دولتی، خصوصی و خیریه ۲۱هزار تومان افزایش پیدا كرد.دكتر مهدی شادنوش - رییس مركز مدیریت پیوند اعضا و بیماری های وزارت بهداشت در این باره به ایسنا، گفت: با عنایت به عدم بازبینی در هزینه ملزومات مصرفی بخش های دیالیز طی سال های گذشته، امسال با پیشنهاد معاونت درمان، جلسات متعددی در این زمینه با كارشناسان بیمه برگزار گردید و در مورد ملزومات مصرفی دیالیز شامل سوزن، صافی و ست دیالیز تصمیم گیری شد.

وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه مراكز دیالیز به صورت واقعی با هزینه هایی در این حوزه مواجهند كه این مطلب در جلسات مختلف بررسی گردید و بیمه ها قانع شدند كه در این هزینه ها بازبینی شود. برای چهار سال قبل مبلغ ۴۵ هزار تومان بعنوان تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز پرداخت می شد كه با بازبینی های انجام شده، بیمه ها قبول كردند از ابتدای مهر ماه در این حوزه مساعدت بیشتری كرده و مبلغ ۶۶ هزار تومان را در نظر بگیرند. بر این اساس تعرفه ملزومات مصرفی دیالیز، ۲۱ هزار تومان افزایش یافت.

شادنوش افزود: این امر به مراكز دیالیز كمك می نماید تا با قدرت بیشتری كارها را پیش برند. در اینجا از معاونت درمان كه این پیشنهاد را به شورای عالی بیمه ارائه داد و بیمه های مختلفی كه در این زمینه كمك كردند تا بتوانیم مشكلات پیش روی مراكز دیالیز را برطرف نماییم، تشكر می كنم.

وی تصریح كرد: این افزایش تعرفه برای كلیه بخش های دیالیز اعم از دولتی، خصوصی و خیریه است.

مهندس طاهر موهبتی - رییس سازمان بیمه سلامت نیز در این باره اظهار داشت: حدود چهار سال بود كه هزینه ملزومات مصرفی بخش های دیالیز، افزایش قیمتی نداشت. از طرفی هم در مورد مباحث مطرح در شورای عالی بیمه و همچون مبحث تعرفه ها همواره دو بحث مطرح است؛ اینكه اصل مبحث صحیح است یا غلط و دوم هم چگونگی تامین منابع آن است.

وی اضافه كرد: به دنبال مباحث مطرح شده، در جلسه اخیر شورای عالی بیمه روی اصل مبحث افزایش تعرفه ملزومات مصرفی بخش های دیالیز حدودا مخالفی وجود نداشت و ما هم موافق آن بودیم. اما تاكید شد كه دولت منابع مالی آنرا بخصوص برای سال آینده در نظر بگیرد. ازاین رو این مورد رای آورد و حدودا مخالفی هم نداشت.

داریوش آرمان - رییس انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی هم در همین راستا در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اقداماتی كه در جهت رفع مشكلات تعرفه دیالیز در بخش های خصوصی و خیریه صورت گرفته، اظهار داشت: با عنایت به مشكلاتی كه از چندی پیش در تعرفه دیالیز در كشور بوجود آمده بود، انجمن بیماران كلیوی، در تاریخ هشتم مردادماه امسال با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت، به چالش های تعرفه ای مراكز خیریه دیالیز، پرداخت.

وی افزود: با عنایت به اینكه هزینه های مصرفی دیالیز، هزینه های جاری و هزینه های پرسنلی گران تر شده، این مورد فشار سنگینی را به بخش های خیریه و خصوصی دیالیز وارد كرده و باعث نگرانی این مراكز شده بود. در همین راستا جلساتی با وزیر بهداشت و معاونان این وزارتخانه برگزار گردید.

آرمان در انتها اظهار داشت: هدف ما افزایش تعرفه دیالیز از ۱۹ k به ۲۳ k بود. این مورد روند طولانی را طی كرد تا مصوبات لازم را دریافت كند. سرانجام با پیگیری های وزیر بهداشت و رییس مركز بیماری های وزارت بهداشت در جلسه شورای عالی بیمه در شب گذشته، مقرر شد هزینه ملزومات مصرفی دیالیز ۲۱هزار تومان برای هر بار دیالیز افزایش یابد. با عنایت به اینكه در یك مركز روزانه حدود 16 هزار بار دیالیز در كشور انجام می شود، این افزایش قابل توجه است و به بخش های خصوصی و خیریه دیالیز هم كمك جدی خواهد نمود.
1397/07/19
13:48:47
0.0 / 5
4792
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج