در گفت وگو با اعصاب سنج اعلام شد

علایم شاخص مبتلا شدن به کرونا در کودکان

علایم شاخص مبتلا شدن به کرونا در کودکان

به گزارش اعصاب سنج دبیر بورد عفونی اطفال کمیته ی علمی کرونا ضمن اشاره به این که شدت بیماری زایی امیکرون در کودکان فعلاً مشخص نمی باشد، تصریح کرد: موضوع هایی مطرح می شود تا کودکان بین ۵ تا ۱۲ سال به صورت لایه لایه واکسینه شوند؛ چونکه بازگشایی حضوری مدارس بدون تزریق واکسن می تواند مشکل آفرین باشد.


دکتر عبدالله کریمی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که تعداد ویروس های دستگاه تنفسی که کودکان با آن درگیر هستند دو برابر کرونا است، اظهار داشت: یعنی آنفلوآنزا و سایر ویروس ها هم در کمین کودکان هستند؛ ولی تعداد بیماران بستری در بخش های بیمارستانی ما افزایش نیافته است.
وی ادامه داد: موارد بستری کرونا مثبت کودکان وجود دارد؛ اما این که مشخصا موارد مبتلا شدن به سویه امیکرون را مشخص نماییم، چنین نیست. اگر به موردی مشکوک شویم جهت بررسی های بیشتر تست ها را به آزمایشگاه مرجع ارسال می نماییم.
او در مورد روند فعلی ابتلای کودکان به کرونا، بیان نمود: روند همچون گذشته است؛ البته موارد مبتلا شدن نسبت به موج پنجم کاهشی بوده است، ولی به علت بروز آنفلوآنرا و کرونا موارد بستری وجود دارند. سال قبل کودکان درگیر بیماری های تنفسی بدون استثنا مبتلا به کرونا بودند اما حالا شرایط متفاوت می باشد و آنفلوآنزا و پارا آنفلوآنزا هم به موارد مبتلا شدن و بستری اضافه شده است.
این متخصص عفونی اطفال، درباره برخی هشدارها نسبت به امتحانات حضوری دانش آموزان و پیشبینی از وضعیت ابتلای کودکان بعد از امتحانات، اظهار نمود: شرایط وابسته به میزان پخش شدن سویه امیکرون در کشور است. از نظر زمانی اگر ۱۰ مبتلا به امیکرون داشته باشیم، ظرف یک و نیم تا ۳ روز این تعداد می تواند دو برابر شود که این بیشتر از سرعت انتشار سویه دلتا است ولی خوشبختانه واکسن بر آن موثر است.
او درمورد علایم شاخص ابتلای کودکان به کرونا، خاطرنشان کرد: آبریزش بینی، سرفه، تب و لرز، گلو درد، اسهال و استفراغ در کودکان شایع است که نسبت به گذشته تغییری نداشته است. مطالعات هنوز برای شدت بیماری زایی امیکرون در کودکان کامل نیست و باید مطالعات کامل تر شود.
وی درباره واکسیناسیون کودکان زیر۱۲ سال، اضافه کرد: این مورد در کمیته ایمن سازی واکسیناسیون کرونا مطرح گردیده است تا کودکان بین ۵ تا ۱۲ سال به صورت لایه لایه واکسینه شوند. بازگشایی حضوری مدارس بدون تزریق واکسن می تواند مشکل آفرین باشد. واکسن انتخابی برای کودکان هم سینوفارم و پاستوکووک خواهد بود.
منبع:

1400/10/15
09:31:35
5.0 / 5
142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج