بیانیه وزارت بهداشت به مناسبت روز ملی هوای پاك؛

لزوم اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور

لزوم اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور

اعصاب سنج: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت بیست و نهم دی ماه، روز ملی هوای پاک در بیانه ای بر لزوم اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور تاکید نمود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا وبنابر اعلام وزارت بهداشت، در متن بیانیه وزارت بهداشت آمده است: « بیست و نهم دی ماه مصادف با روز ملی هوای پای، توجه همگان را به نقش هوای پاک در تامین سلامتی و بهبود کیفیت زندگی شهروندان و اقتصاد کشور فرا می خواند. همین طور انتخاب شعار «هوای پاک، حقوق عامه، ‏ اراده ملی» در سال ۱۴۰۰ لزوم توجه به این مهم خصوصاً در شهرهای با آلودگی بالا را گوشزد می کند.

آلودگی هوا بعنوان مهم ترین فاکتور خطر محیطی بر سلامت انسان و چهارمین عامل مرگ زودرس و دومین عامل مرگ ناشی از بیماریهای غیرواگیر مانند بیماریهای ایسکمیک قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه در جهان شناخته شده است.

مطابق آخرین گزارش موسسه بار بیماریها به ترتیب ۲۲ درصد از مرگ های ناشی از سکته مغزی، ۲۱ درصد از مرگ های ناشی از بیماریهای ایسکمیک قلبی IHD)، ۲۲) درصد از مرگ های ناشی از سرطان ریه، ۲۲ درصد از مرگ های ناشی از دیابت و ۲۴ درصد از مرگ های ناشی از بیماریهای مزمن انسداد ریوی (‎(COPD در کشور ایران به سبب مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM2.5 هوای آزاد است.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از ۹۲ درصد از مردم جهان در مناطقی زندگی می کنند که میزان غلظت آلاینده های موجود در هوا در این مناطق از رهنمود این سازمان بالاتر است و سالیانه 6.7 میلیون انسان بر اثر آلودگی هوا جان خودرا از دست می دهند و به طور متوسط ۱۲ درصد از مرگ های سالیانه در جهان منتسب به آلودگی هوا است.

آلودگی هوا، عموم مردم، به ویژه کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. کودکان جزو نسل آینده کشور و همچون گروههای لطمه پذیر هستند و عوارض آلودگی هوا بر آنها همچون کاهش وزن هنگام تولد، افزایش اختلالات طیف اوتیسم، بیش فعالی، کاهش رشد مغز، افزایش عفونت های حاد دستگاه تحتانی تنفسی، تشدید علایم آسم و افزایش بروز سرطان خون (لوسمی) کاملا شناخته شده است.

سالیانه بطور تقریبی ۵۴۰ هزار کودک زیر پنج سال در دنیا به سبب مواجهه با آلودگی هوا جان خودرا از دست می دهند.

باوجود کوشش های صورت گرفته توسط سازمان های متولی، غلظت سالیانه ذرات معلق PM2.5 در کشور به طور متوسط شش برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت است و فقط به طور متوسط ۱۴ درصد از روزهای سال غلظت ذرات معلق PM2.5 در شهرهای کشور پایین تر از رهنمود سازمان جهانی بهداشت است و از سویی هزینه های مرگ ناشی از آلودگی هوا‏ در کشور بیش از ۷ میلیارد دلار برآورد گردیده است.

کاهش آلودگی هوای آزاد و داخل خانه و شناسایی با اهمیت ترین آلاینده ها بمنظور حذف یا کاهش آن می تواند نقش ویژه ای در کاهش میزان مرگ و میر و بروز بیماریهای مرتبط داشته و موجبات کاهش هزینه های سرسام آور درمان بیماریها و بهبود فاکتورهای راندمان شود.

شعار روز هوای پاک "هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی" با هدف اهتمام هر چه بیشتر تصمیم سازان و تصمیم گیران در سطوح مختلف ملی و منطقه ای برای کنترل یکی از با اهمیت ترین عوامل بروز بیماریها و مرگ های ناشی از آن انتخاب شده است. در این راستا برگزاری نشست های کارشناسی و جلسات بین بخشی با حضور تمامی دستگاه های ذیربط بمنظور انجام اقدامات همه جانبه می تواند راهگشا باشد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضرورت اقدامی اساسی، همچون فرهنگ سازی، تدوین و اجرای آموزش های مقدماتی در مدارس، جلب مشارکت های مردمی، اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور و تخصیص منابع مالی پایدار را از با اهمیت ترین این اقدامات می داند و به همین مناسبت از تمامی مسئولان، دست اندرکاران، فعالان حوزه سلامت و محیط زیست درخواست می نماید تا با انجام اقدامات عملی به خصوص اجرای صحیح قانون هوای پاک و بخشنامه های آن و تدوین راهکارهای اجرائی مؤثر و عاجل موجبات تامین محیطی سالم را برای تمامی آحاد مردم فراهم آورند.»
منبع:

1400/10/29
09:38:59
5.0 / 5
367
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج