مطالعات نشان می دهد؛

۲ فاکتور اصلی مبتلا شدن به سرطان را بشناسید

۲ فاکتور اصلی مبتلا شدن به سرطان را بشناسید

به گزارش اعصاب سنج نتایج یک تحقیق جدید و بزرگ نشان داده است که سیگار و افزایش سن دو عامل مهم افزایش ریسک مبتلا شدن به سرطان هستند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققان می گویند پزشکان باید به چربی اضافی بدن، سابقه خانوادگی و چندین عامل دیگر توجه نمایند تا به بیماران کمک نمایند تصمیم بگیرند که آیا به غربالگری و مداخلات پیشگیرانه اضافی نیاز دارند یا خیر.
دکتر «آلپا پاتل»، سرپرست تیم مطالعه و معاون ارشد علوم جمعیت در انجمن سرطان آمریکا، اظهار داشت: «یافته های ما دلگرم کننده هستند چونکه درحال کار برای تعریف زیرگروه هایی در جمعیت عمومی هستیم که می توانند از غربالگری و پیشگیری سرطان پیشرفته بهره ببرند.»
برای شناسایی عامل های در رابطه با بیشتر از ۲ درصد ریسک ابتلاء به سرطان در طول پنج سال، محققان دو مطالعه را تحلیل و بررسی کردند که شامل حدود ۴۳۰ هزار شرکت کننده بدون سابقه شخصی سرطان بود. آنها تا پنج سال تحت نظر بودند.
در طول این مدت، ۱۵، ۲۲۶ نفر مبتلا به سرطان تشخیص داده شدند.
خطر نسبی سرطان برای سیگاری های فعلی در مقایسه با افرادی که هیچگاه سیگار نمی کشیدند، قوی تر بود.
در طی پنج سال، خطر مطلق تقریبا برای همه افراد بالای ۵۰ سال و بعضی از افراد جوان تر به ۲٪ رسید. این افراد شامل سیگاری های فعلی یا سابق زیر ۵۰ سال و غیرسیگاری های طولانی مدت بودند که اضافه وزن داشتند یا والدین، خواهر و برادر یا فرزندشان سابقه سرطان داشتند.
در مردان، مصرف الکل، سابقه خانوادگی، مصرف گوشت قرمز و کم تحرکی هم با خطر ابتلاء به سرطان مرتبط بود.
در زنان، افزایش ریسک با BMI (شاخص توده بدنی)، دیابت نوع ۲، هیسترکتومی (برداشتن رحم) و بستن لوله ها، سابقه خانوادگی، فشار خون بالا و عدم فعالیت بدنی مرتبط بود.
خطر مطلق پنج ساله در مردان ۲۹ درصد و در زنان ۲۵ درصد بود.
پاتل اظهار داشت: «از آنجاییکه ما این احتمال را در نظر می گیریم که آزمایش های آینده می توانند چندین نوع سرطان را شناسایی کنند، باید بفهمیم که چه کسی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به هر نوع سرطان است. این نوع داده ها به صورت گسترده در دسترس نیستند، اما برای اطلاع از انتخابهای غربالگری آینده، مانند آزمایش های تشخیص زودهنگام سرطان مبتنی بر خون که می تواند به نجات جان انسان ها کمک نماید، ضروریست.»

1401/05/19
11:51:36
5.0 / 5
452
تگهای خبر: بیمار , پیشگیری , دیابت , سرطان
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج